• Start
  • Wiadomości
  • Renowacja ołtarza w Bazylice Mariackiej. Najpierw demontaż

Renowacja ołtarza w Bazylice Mariackiej. Najpierw demontaż

Ruszyła rozbiórka ołtarza głównego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Zostanie on poddany gruntownej konserwacji. Obniżony też zostanie podest całego prezbiterium. Prace te są częścią dużego projektu, który zakłada odnowienie tej największej ceglanej świątyni w Europie.
23.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Historyczny moment

Prace konserwatorskie potrwają do 9 stycznia 2019. Prowadzić je będzie zespół sześciu dyplomowanych konserwatorów dzieł sztuki - Krzysztof Owsiany, Ryszard Żankowski, Agnieszka Fejzer, Gabriela Lisowska-Wojciechowska oraz Szymon Pierzchalski.

Zobacz relację wideo:

- To historyczny moment. Zaczynamy powoli demontaż ołtarza. Po renowacji oczom gdańszczan ukaże się jego pierwotny XVI-wieczny wygląd. Wrócą ruchome części, boczne skrzydła. Będzie można odsłaniać i zakrywać ołtarz - mówi Krzysztof Owsiany, kierujący zespołem konserwatorów. Wyjaśnia też, że po zakończeniu prac zobaczymy dwanaście obrazów, namalowanych na skrzydłach, które były zawsze w kościele, ale zapewne wielu gdańszczan nawet nie zdawało sobie sprawy, że są. Obrazy te po powojennej odbudowie, zapewne z braku środków, umieszczona z tyłu ołtarza. Teraz wrócą na swoje pierwotne miejsce.

Konserwatorskie wyzwanie

Ołtarz Koronacji Najświętszej Marii Panny powstał w 1517 roku. Jego autorem jest Mistrza Michał z Augsburga. To ogromne 3 tonowe dzieło o wysokości 5 metrów.

Rozpoczyna się renowacja ołtarza głównego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
 

Jest tu część centralna ze sceną „Koronacji Marii”, skrzydła ruchome – rzeźbione, skrzydła malowane – ruchome i skrzydła malowane nieruchome, w których prezentowane są sceny z życia Marii i Chrystusa. Ponadto dzieło tworzą predella (czyli podstawa ołtarza z obrazami) ukazująca Złożenie do Grobu, a także kamienny relief, przedstawiający Modlitwę w Ogrójcu i św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelistę.

Pokryta złotem figura Matki Boskiej z ołtarza...

... i ta sama figura sfotografowana w technice ultrafioletowej. Widać mnóstwo ciemnych śladów, które ujawniają uszkodzenia.

Po demontażu ołtarz zostanie umieszczony pod specjalnym namiotem w bocznej części świątyni. Największym wyzwaniem jest, jak mówią konserwatorzy, opracowanie pozłotnicze. Chodzi o to, że pierwotnie dzieło ozdabiane było złotem. Potem przechodziło szereg renowacji zarówno w XVII, XVIII jak i XIX wieku. W XX wieku oryginale złocenia zastępowano nieoryginalnymi. Teraz wszystko trzeba odtworzyć. Oprócz tego zaplanowano wiele typowych konserwatorskich zabiegów takich jak: podklejenie zaprawy, naprawa zniszczonych fragmentów. Całkowity koszt prac wynosi 850 tys. zł.

Kolejne prace

Rozbiórka i obniżenie poziomu prezbiterium to kolejna część planu renowacji. Do jego obniżenia potrzebne będą już specjalistyczne brygady remontowe wyposażone w elektronarzędzia. Cały realizowany właśnie projekt remontu świątyni zakłada że, wyremontowanie i odrestaurowane zostaną dwa zabytki:

- Bazylika Mariacka w Gdańsku (od strony wewnętrznej i zewnętrznej)

- Ołtarz Główny (Ołtarz Koronacji Marii) znajdujący się wewnątrz obiektu zostanie przywrócony na pierwotne miejsce na powrót w pełni wyeksponowany

ponadto w pomieszczeniach dawnej kotłowni zostanie utworzona multimedialna sala wystawowa, w której będą wyświetlane filmy dotyczące historii Bazyliki oraz prezentowane odpowiednie eksponaty. Sala ta będzie pełnić również funkcje kulturalno-społeczne – będą w niej mogły odbywać się koncerty, spotkania, wystawy, prelekcje i inne wydarzenia kulturalne.

Wartość całkowita projektu: 21,6 mln zł (dofinansowanie z UE 18 mln zł) Wkład własny to ok. 3,5 mln - z czego 2,5 mln to dotacja Miasta Gdańska

Czytaj też:

Wieloletnie wsparcie dla Bazyliki Mariackiej. Ks. Bradtke dziękuje Miastu



TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej