• Start
  • Wiadomości
  • Rejs Roku i Srebrny Sekstant dla kapitan Joanny Pajkowskiej. Święto żeglarzy w Gdańsku

Rejs Roku i Srebrny Sekstant dla kapitan Joanny Pajkowskiej. Święto żeglarzy w Gdańsku

„Srebrny Sekstant” i nagroda „Rejs Roku 2017” dla kapitan Joanny Pajkowskiej z Warszawy, za wspólnie z Uwe Rottgeringiem zwycięstwo w transatlantyckich regatach Twostar 2017. Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów” dla Michała Korneszczuka z Gdańska.
02.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Żeglarze nagrodzeni w tegorocznej edycji nagrody

Gala Rejs Roku odbyła się w gdańskim Hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto w piątek, 2 marca.

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności.

Srebrnym Sekstantem i Nagrodą Honorową Rejs Roku 2017 uhonorowano kapitan Joannę Pajkowską wspólnie z Uwe Rottgeringiem

„Srebrny Sekstant” i nagroda „Rejs Roku 2017” poszły do kapitan Joanny Pajkowskiej za wspólnie z Uwe Rottgeringiem zwycięstwo w transatlantyckich regatach Twostar 2017. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i 15-metrowymi falami. Północny Atlantyk pokonał większość startujących żeglarzy – z 21 jachtów które ruszyły na trasę z Plymouth do mety w Newport dotarło zaledwie 7, w tym 4 jachty zatonęły.

Startujący na 40-stopowym jachcie „Rote 66” kapitanowie Joanna Pajkowska i Uwe Rottgering, trasę liczącą 3301 mil morskich pokonali w czasie 20 dni 22 godzin i 43 minut. Mimo uszkodzeń jachtu – ucierpiał m.in. grot, zawiodła elektronika – po prowizorycznych naprawach udało się załodze odnieść zwycięstwo.

Był to drugi już start kapitan Pajkowskiej w regatach Twostar. W 1986 roku awaria jachtu przeszkodziła jej w ukończeniu wyścigu.

Wśród publiczności wiele znanych żeglarskich nazwisk

Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” jury przyznało Janowi Pietrzakowi – kapitanowi rodzinnej, wokółziemskiej żeglarskiej eskapady na jachcie „Double Helix”. Zamknięcia wielkiego kręgu dokonał z żoną Ewą. Załogę uzupełniali na niektórych odcinkach krewni i znajomi. Wystartowali siedem lat temu z Barbados, dwa sezony spędzili na Karaibach, skąd dotarli na Florydę, później do krajów Ameryki Środkowej i Południowej by przez Panamę przejść na Pacyfik. Z Galapagos dotarli na Markizy, dalej wyspy Oceanii, Australia, wybrzeża Indonezji, Borneo, Malezji, Tajlandia. Dalej trasa wiodła przez Ocean Indyjski, Morze Czerwone do Suezu i na Morze Śródziemne. Wybrzeża i wyspy Grecji, Włoch, Hiszpanii przez Gibraltar na Kanary. Pętle zamknęli w miejscu skąd wyruszyli – w styczniu 2017 zakończyli wyprawę na Barbados.

Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2017” przyznano kapitanowi Lechowi Stochowi za start i zwycięstwo w regatach „Setką przez Atlantyk”. Ten wyścig stał się swoistą narodową, polską konkurencją. Pięciometrowe, sklejkowe, własnoręcznie wykonane łódki, awansowały do rangi oceanicznych maszyn regatowych. W ostatniej edycji wystartowało siedem łódek żeglarzy-samotników i dwie z załogami dwuosobowymi. Duetapowa trasa podzielona jest na odcinki Sagres (Portugalia) – Santa Cruz de Tenerife (Kanary), skąd skok przez Atlantyk z metą wyznaczoną przez południk 61 W między Martyniką a Santa Lucia. Pokonanie Atlantyku zajęło Lechowi Stochowi 22 dni 13 godzin 43 minuty, stając się rekordem wyścigu.

Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różą Wiatrów” uhonorowano Michała Korneszczuka, gdańskiego żeglarza.

Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różą Wiatrów” uhonorowano Michała Korneszczuka, gdańskiego żeglarza, wizjonera i organizatora wielkich wydarzeń żeglarskich. Jest m.in. pomysłodawcą, promotorem i współorganizatorem wielkich regat o Mistrzostwo Europy w żeglarstwie morskim w formule ORC zorganizowanych w Gdańsku w 2017 roku.

Tradycyjną Nagrodą Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego uhonorowano kpt. Janusza Kowalskiego za odbycie rejsu z Górek Zachodnich na północ Bałtyku zbudowanym przez siebie jachtem s/y „Mea Galatea” (typ Mascot 28).

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej