• Start
  • Wiadomości
  • Usuwanie skutków awarii na Ołowiance. W kanale na Stępce uruchomiono aeratory. AKTUALIZACJA

Usuwanie skutków awarii na Ołowiance. W kanale na Stępce uruchomiono aeratory. AKTUALIZACJA

W Przepompowni Ołowianka działają już 3 z 4 zespołów pompowych. Od niedzieli, 20 maja, na nabrzeżu Motławy rozpoczął pracę napowietrzacz wody. Służby Saur Neptun Gdańsk odpompowały ścieki ze wszystkich podtopionych kamienic. Jakość wody na kąpieliskach w normach.
21.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Napowietrzacze, czyli aeratory zmniejszają ryzyko śnięcia ryb, stosuje się je również do likwidacji stref beztlenowych w zbiornikach  wodnych
Napowietrzacze, czyli aeratory zmniejszają ryzyko śnięcia ryb, stosuje się je  również do likwidacji stref beztlenowych w zbiornikach  wodnych
fot. Saur Neptun Gdańsk

 

AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 18.30

Jak informuje Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk:

Służby SNG w poniedziałek po południu zamontowały trzy napowietrzacze Kanału na Stępce. To kolejny zabieg wsparcia środowiska w walce ze skutkami awaryjnego zrzutu ścieków do Motławy, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu. Zadaniem aeratorów będzie przewietrzanie, napowietrzanie i natlenianie wody Kanału na Stępce. Jednakże praca silników zamontowanych urządzeń spowodować ma także większy ruch wody w kanale, co z kolei wpłynąć ma na jej szybsza wymianę. Aeratory zmniejszają ryzyko śnięcia ryb, stosuje się je  również do likwidacji stref beztlenowych w zbiornikach wodnych.

Od niedzieli na nabrzeżu Motławy, przy Przepompowni Ścieków Ołowianka stoi już duży napowietrzacz wody. Urządzenie usytuowano powyżej miejsca zrzutu ścieków i zostało ono wygrodzone barierkami. Napowietrzacz waży ok. 1,5 tony, a jego wielkość to ok. 2mx2m. Urządzenie za pomocą pompy umiejscowionej na głębokości 1 m pod powierzchnią lustra rzeki pompuje wodę, następnie ją napowietrza i z powrotem odprowadza do koryta Motławy. Napowietrzanie wody ma charakter prewencyjny i ma na celu podniesienie stężenia tlenu w wodzie, a tym samym stworzenie korzystnych warunków dla życia organizmów wodnych, a przeciwdziałania rozwojowi organizmów beztlenowych.

Przypominamy także, że Saur Neptun Gdańsk opublikował w poniedziałek, 21 maja, wyniki badań wody pobranej na kąpieliskach w Gdańsku i w Sopocie. Próby do badań pobrano po zakończeniu awaryjnego zrzutów ścieków do Motławy. Wyniki analiz wskazują, że jakość wody na obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach. Nomy nie zostały przekroczone w żadnej z pobranych prób.

Zgodnie ze złożoną deklaracją do końca czerwca SNG przeprowadzać badania jakości wody na kąpieliskach. Próby laboratoryjne pobierane będą i analizowane dwa razy w tygodniu.

Wyniki można sprawdzić na stronie SNG.

 

W Przepompowni Ołowianka działają już 3 z 4 zespołów pompowych
W Przepompowni Ołowianka działają już 3 z 4 zespołów pompowych
fot. Saur Neptun Gdańsk

 

AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 10.30

O godz. 8.00 odbyło się w Saur Neptun Gdańsk kolejne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Omówiono bieżącą sytuację związaną z usuwaniem skutków awarii na Ołowiance.


Sprawność przepompowni

W Przepompowni Ołowianka działają już trzy z czterech zespołów pompowych. Nie ma żadnych zakłóceń  w odbiorze ścieków, które płyną do Oczyszczalni Wschód. Kolejny silnik po serwisie dotrze do Gdańska prawdopodobnie w piątek, 25 maja. Zostanie wówczas zamontowany, co doprowadzi przepompownię do pełnej sprawności, czyli sytuacji w której pracują wymiennie dwie z czterech pomp.


Napowietrzacz na nabrzeżu Motławy

Ok. godz. 18.30 w niedzielę na nabrzeżu Motławy rozpoczął pracę napowietrzacz wody. Napowietrzacz został wygrodzony. Urządzenie za pomocą pompy umiejscowionej na głębokości 1 m pod powierzchnią lustra rzeki pompuje wodę, następnie ja napowietrza i z powrotem odprowadza do koryta Motławy. Napowietrzacz waży ok. 1,5 tony, a jego wielkość to ok. 2mx2m. Napowietrzanie wody ma charakter prewencyjny i ma na celu podniesienie stężenia tlenu w wodzie, a tym samym stworzenie korzystnych warunków dla życia organizmów wodnych, a przeciwdziałania rozwojowi organizmów beztlenowych.


Badania w normach

Najnowsze badania przeprowadzone przez służby sanitarne, nie wykazały przekroczeń norm rekomendowanych dla jakości wód w kąpieliskach. Zakaz kąpieli rekomendowany jest prewencyjnie. 

Pełny komunikat Państwowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej znajdziesz TUTAJ


Jakość wody na kąpieliskach w normach - wyniki badań SNG

Są już wyniki badań laboratoryjnych wody na kąpieliskach przeprowadzone przez Saur Neptun Gdańsk. Próby do badań pobrano w piątek, 18 maja, po zakończeniu awaryjnego zrzutów ścieków do Motławy. Wyniki analiz wskazują, że jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach. Nomy nie zostały przekroczone w żadnej z pobranych prób.

Wodę badano w następujących miejscach:

  1. Jelitkowo
  2. Brzeźno Molo
  3. Brzeźno Dom Zdrojowy
  4. Stogi
  5. Sopot Molo

Saur Neptun Gdańsk do końca czerwca będzie przeprowadzać badania jakości wody na kąpieliskach. Próby laboratoryjne pobierane będą i analizowane dwa razy w tygodniu i publikowane na stronie spółki.

- Nasze laboratorium posiada akredytację  Polskiego Centrum Akredytacji nr AB216 - zaznacza Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowy SNR. 


Dezynfekcja podtopionych kamienic

Służby SNG odpompowały ścieki ze wszystkich podtopionych kamienic. W piątek, na zlecenie SNG, w porozumieniu z GZNK rozpoczęła się dezynfekcja piwnic, która będzie kontynuowana aż do zakończenia procesu. Jeśli problem jeszcze wystąpi SNG apeluje o przekazywanie informacji pod nr tel. 994 (alarmowy numer Saur Neptun Gdańsk)

Z biurem Obsługi Klienta SNG należy się kontaktować w przypadku zgłoszenia szkód: tel. 58 301 30 91 albo 58 325 27 00 lub mailowo: info@sng.com.pl, ul. Wałowa 46, 80-858 Gdańsk.

Mieszkańcy, w tym szczególnie osoby starsze i niepełnosprawne, potrzebujące pomocy w usuwaniu skutków awarii proszone są o kontakt z Gdańskim Centrum Kontaktu pod nr tel.: 58 52 44 500 email: gck@gdansk.gda.pl (czynny przez całą dobę).

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus