• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj Ukrainę - jej tragiczne i wspaniałe oblicza. Wystawa i debata z udziałem m.in. Josyfa Ziselsa w NCK

Poznaj Ukrainę - jej tragiczne i wspaniałe oblicza. Wystawa i debata z udziałem m.in. Josyfa Ziselsa w NCK

Tragiczne i wspaniałe oblicza Ukrainy, zachodzące tam przemiany społeczne i polityczne, a wreszcie zaangażowanie społeczeństwa ukraińskiego w działania na rzecz demokracji - tym zagadnieniom będzie poświęcona nowa wystawa w Nadbałtyckim Centrum Kultury, zatytułowana „25 lat niepodległości - Ukraina, jakiej nie znamy”. Wernisaż i debata z udziałem gości, wśród których będzie Josyf Zisel - czołowy ukraiński działacz praw człowieka, odbędzie się w czwartek 2 lutego 2017 r.
01.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wystawa fotograficzna: 25 lat niepodległości - Ukraina, jakiej nie znamy - pokazuje historię przemian społecznych i politycznych na Ukrainie

- Wystawa „25 lat niepodległości Ukrainy - Ukraina, jakiej nie znamy!” stanowi część społeczno-obywatelskiego projektu „Ukraina 25”, który został zainicjowany w roku bieżącym w związku z rocznicą ćwierćwiecza niepodległości tego państwa - tłumaczy Izabela Chruślińska - pomysłodawczyni wystawy, autorka książek poświęconych Ukrainie, promotorka dialogu polsko-ukraińskiego, tłumaczka i pisarka. 

Wystawa „25 lat niepodległości Ukrainy - Ukraina, jakiej nie znamy!”, prezentowana dotychczas w kilkunastu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Bielsku-Białej i Krynicy. W czwartek 2 lutego 2017 r. wystawę po raz pierwszy będzie można zobaczyć także w Gdańsku, w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35).

Ekspozycja została podzielona na części tematyczne, ukazujące drogę Ukrainy do niepodległości pod koniec lat 80, Pomarańczową Rewolucję, walkę Tatarów Krymskich, ale również oblicza ukraińskiej kultury i piękno tego kraju.  Na wystawę składa się 26 plansz z wyjątkowymi zdjęciami i opisami.

- Większość fotografii zebranych na wystawie zostało udostępnionych nieodpłatnie przez najlepszych ukraińskich fotografików, swoje zdjęcia przekazał także Sergiej Łojko, autor książki „Aeroport” poświęconej tragicznej obronie lotniska w Doniecku - tłumaczy Chruślińska.

Obrona lotniska w Doniecku

Wernisażowi wystawy towarzyszy debata, w której weźmie udział Wasyl Rasewycz - redaktor naczelny działu opinii portalu Zaxid.net oraz Josyf Zisels - ukraiński działacz praw człowieka oraz mniejszości żydowskiej w Ukrainie. Był dysydentem za czasów ZSRR i więźniem politycznym łagrów. W czasach ZSRR należał do ukraińskiej Helsińskiej Grupy. W 1988 r. utworzył pierwszą na Ukrainie organizację żydowską: Czerniowiecką Żydowską Fundację Obywatelsko-Kulturalną, a rok później - Konfederację Żydowskich Organizacji i Wspólnot (SRSR).

Zisels do dziś bierze aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym w niepodległej Ukrainie i w działaniach na rzecz obrony praw człowieka. Jest członkiem stworzonej w styczniu 2014 r. na Ukrainie Komisji Śledczej ds. Naruszeń Praw Człowieka. Występował wielokrotnie na kijowskim Majdanie podczas Rewolucji Godności. Jest współinicjatorem i sygnatariuszem listu otwartego społeczności żydowskiej Ukrainy do Żydów świata w 2014 r. Otrzymał Nagrodę Wolności - HIAS w USA.

Będzie to jego pierwsza wizyta w Gdańsku.

Debatę poprowadzi Adam Balcer, politolog, członek WiseEuropa - Fundacji Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych i Europejskich, wykładowca Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim.

Początek wydarzenia o godz. 18. Wstęp wolny.

TV

Mevo się kręci!