• Start
  • Wiadomości
  • Powstał przewodnik po Placu Wałowym i okolicy. W środku 100 zdjęć i wspomnienia mieszkańców

Powstał przewodnik po Placu Wałowym i okolicy. W środku 100 zdjęć i wspomnienia mieszkańców

Przewodnik „Plac Wałowy i okolice”, wydany przez Stowarzyszenie „Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku”, to pierwsza tego typu publikacja o tej części naszego miasta. Znalazło się w nim około stu fotografii, a także wiele ciekawych historii i wspomnień mieszkańców. Przewodnik można otrzymać bezpłatnie na spacerach po Dolnym Mieście, bądź odebrać w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
02.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pod koniec XIX wieku w tej okolicy znajdowała się fontanna parkowa, zasilana wodami kanału Raduni. Dziś została po niej tylko kamienna podstawa

- Z tego, co się orientujemy, nikt do tej pory nie pisał o tym miejscu - mówi Jacek Górski, prezes Stowarzyszenia „Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta Gdańska” i współautor przewodnika „Plac Wałowy i okolice”. - Z reguły powstają przewodniki, które dotyczą poruszania się po centrum Gdańska i zwiedzania najbardziej popularnych miejsc.

Tłumaczy, że takie przewodniki są oczywiście jak najbardziej potrzebne, ale brakowało podobnej publikacji o Placu Wałowym. Brak ten odbijał się m.in. na zainteresowaniu tą częścią Starego Przedmieścia, którą obecnie nadal niewielu ludzi odwiedza. - Odkrywana jest ona tak naprawdę tylko raz w roku, kiedy odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Po czterech dniach, kiedy artyści stamtąd znikają, ta przestrzeń odchodzi w niepamięć. Staje się spokojnym, cichym, wyludnionym miejscem. Zamiera.

Tymczasem w tej części Gdańska, mogącej pochwalić się autentyczną zabudową, znajduje się do dziś wiele ciekawych budynków i zabytków wartych zobaczenia. Szerzenie wiedzy o tych obiektach i odkrywanie oraz dzielenie się ciekawostkami historycznymi na ich temat jest jednym z głównych celów działalności Stowarzyszenia „Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta Gdańska”.

Dokładnie pięć lat temu, w 2012 roku, w ramach projektu „Opowiadacze Historii: ścieżki żywej pamięci” stowarzyszenie wydało pierwsze trzy - jak podkreślają jego członkowie - subiektywne przewodniki po Dolnym Mieście w Gdańsku: „Miejsca prawie zapomniane”, „Ludzie stąd” i „Przyroda nieznana”. Wszystkie cieszyły się, większym niż autorzy zakładali, zainteresowaniem i doczekały się już dwóch reedycji. I to był właśnie jeden z czynników, który zadecydował o powstaniu kolejnej publikacji, tym razem poświęconej wyłącznie okolicy Placu Wałowego.

Fragment przewodnika Plac Wałowy i okolice


- Postanowiiśmy, że to będzie taki nasz mały jubileusz. Po pięciu latach od wydania tamtych przewodników, kiedy Dolne Miasto nie cieszyło się jeszcze szczególną popularnością, doszliśmy do wniosku, że moglibyśmy albo zrobić kolejny dodruk - albo zrobić coś, co stanowiłoby dopełnienie poprzednich publikacji, bądź otworzyłoby nowy rozdział naszej działalności. I przy okazji spopularyzowało Plac Wałowy - opowiada Górski.

Jak mówi, od początku oczywiste było dla niego, że nowy, czwarty przewodnik także będzie poświęcony tematowi Dolnego Miasta. Po pierwsze dlatego, że to właśnie z tym obszarem Gdańska związana jest działalność stowarzyszenia. Ale powód był też inny. - Ta dzielnica jest przez nas ukochana - podkreśla z dumą Górski, prywatnie jej mieszkaniec od urodzenia. Ostatecznie wybór padł jednak na Plac Wałowy. I choć nie należy on do tej części miasta, Opowiadacze Historii postanowili włączyć go do cyklu poświęconego dzielnicy.

- Plac Wałowy znajduje się bardzo blisko Dolnego Miasta. W ramach drugiego etapu rewitalizacji Dolne Miasto zostało połączone z Placem, działania rewitalizacyjne będą prowadzone na obu tych obszarach - tłumaczy. - Dlatego doszliśmy do wniosku, że podejmiemy się tego wyzwania - bo na początku to było dla nas wyzwanie, musieliśmy najpierw sami dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu, zanim opowiemy o nim innym.

Publikacja skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców tej części Gdańska. Opowiadacze Historii podkreślają, że najbardziej cieszy ich, kiedy tworzone przez nich przewodniki trafiają do ludzi, którzy mogą poznać zamierzchłe losy swego miejsca zamieszkania, dotychczas prawdopodobnie przez nich nieznane. Natomiast ci z mieszkańców, którzy wcześniej żywo interesowali się losami dzielnicy i sami mieli ciekawą historię do opowiedzenia, podzielili się nią w przewodniku „Plac Wałowy i okolice”. Ich wspomnienia zasiliły fakty historyczne, wyszukane i ciekawie ujęte przez aż jedenastu autorów, członków Opowiadaczy Historii.

W wydawnictwie znalazło się mnóstwo zdjęć z prywatnych kolekcji mieszkańców

Oprócz historii, dotyczących m.in. codziennego życia na Placu Wałowym oraz wspomnień mieszkańców, w przewodniku znajdziemy także archiwalne ogłoszenia prasowe, dotyczące różnego rodzaju akcji na ulicach Pod Zrębem czy Rzeźnickiej. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera sto fotografii czarno-białych i kolorowych - w większości pochodzących od ofiarodawców.

- To są fotografie mieszkańców, z rodzinnych albumów, z pudełek po butach, z żółtych kopert… Ludzie zaufali nam i podzielili się z nami swoimi rodzinnymi pamiątkami. W przewodniku umieściliśmy także pocztówki przedwojenne i ogłoszenia. Poszukiwanie ich jest elementem działalności naszego Stowarzyszenia - mówi Górski.

 

Premiera wydawnictwa odbyła się 22 lipca 2017 r. Publikacja jest bezpłatna, dostępna podczas spacerów po Dolnym Mieście, a także w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

To nie koniec książek o Gdańsku przygotowywanych przez Opowiadaczy Historii. Jeszcze podczas wakacji - pod koniec sierpnia - będzie miała miejsce premiera przewodnika „Dolne Miasto z kajaka”. Natomiast we wrześniu ukaże się książka prowadząca mieszkańców i turystów szlakiem industrialnym, zatytułowana „Dzielnica fabrycznych kominów”. Obie, podobnie jak „Plac Wałowy i okolice”, będą bezpłatne i dostępne podczas spotkań organizowanych przez Opowiadaczy Historii, oraz w IKM.

Projekt powstał przy wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku i Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim