• Start
  • Wiadomości
  • Portrety imienne i bezimienne. Nowa książka o. Puciłowskiego

Portrety imienne i bezimienne. Nowa książka o. Puciłowskiego

„Portrety imienne i bezimienne. Polscy dominikanie a bezpieka 1945 – 1989” - to tytuł najnowszej książki o. Józefa Puciłowskiego. Promocja 24 sierpnia o godz. 18.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
23.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Dominikanin o. Józef Puciłowski

 

Ojciec Józef Puciłowski, dominikanin i uznany historyk, wieloletni dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego, po raz pierwszy ujawnia wstrząsającą i głęboko skrywaną prawdę o losach Zakonu Kaznodziejskiego w komunistycznej Polsce. Zakonu, który w najnowszej historii Polski, a szczególnie Gdańska ma miejsce szczególne. To właśnie ojcowie Dominikanie w czasach komunistycznych tworzyli przestrzeń wolności, dyskusji, ale też bardzo konkretnie pomagali opozycji demokratycznej. 

Książka o. Puciłowskiego "Portrety imienne i bezimienne. Polscy dominikanie a bezpieka 1945 – 1989" to zebrane historie duchownych, których niezłomną postawę bezpieka opisywała w dokumentach gromadzonych w stosach teczek, ale także opowieść o tych, których niestety udało się złamać. Oto jej fragment:

Służby już na początku 1974 roku doszły do wniosku, że „kościół dominikanów jest ośrodkiem najbardziej aktywnym. Tu sprawdzane są innowacje: msze bitowe, konferencje świeckich w kościele, spotkania z obcokrajowcami, a także rekolekcje dla niewierzących” – co było, dodajmy, szczególną zasługą o. Tomasza Pawłowskiego. A działający obok niego – najpierw wraz z nim, a potem sam – Kłocz był nie tylko pod lupą, ale podlegał stałej inwigilacji TW rekrutujących się spośród świeckich [...]. Długa, przerażająco długa jest lista TW kręcących się, notujących, nagrywających zarówno o. Tomasza Pawłowskiego, jak i Jana Andrzeja... Z treści notatki z pierwszego spotkania z esbekiem wnioskować można, że oficer był zdziwiony motywacjami, którymi się kierował „Lucjan”. Po prostu powiedział on, że podejmuje współpracę, by skompromitować duchowieństwo! Przekazał istotne uwagi o Zakonie, stosunkach wewnętrznych, o eksponowanych osobach...

Książkę o. Józefa Puciłowskiego wydało Wydawnictwo Esprit. Jej promocja będzie miała miejsce 24 sierpnia (czwartek) o godz. 18.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

o. Józef Puciłowski OP – historyk, historyk Kościoła, opozycjonista w czasach PRL, publicysta, tłumacz a przede wszystkim kaznodzieja. Mieszka w Krakowie. Urodził się w 1939 r. w węgierskim Paks. Jest synem Polaka i Węgierki, który zgodnie z wiarą matki wychowany został w wyznaniu kalwińskim. Po wkroczeniu Armii Sowieckiej na Węgry jego rodzina zdecydowała się na ucieczkę do Polski, gdzie o. Puciłowski przyjął wyznanie katolickie. Wstąpił następnie do seminarium duchownego we Wrocławiu, ale stamtąd odszedł, ze względu na złą atmosferę. Studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasach komunistycznych działał w Klubie Inteligencji Katolickiej, wraz z Maciejem Ziębą. Już wtedy był inwigilowany. W 1981 r. wrócił do stanu duchownego wstępując w 1981 r. do Zakonu Dominikanów. Współpracował z Więzią i Tygodnikiem Powszechnym. Jest autorem książek: Myśląc Głośno, Droga Krzyżowa, Między martwym a żywym. Hungarica.

 

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór