• Start
  • Wiadomości
  • Daria Murawska laureatką konkursu GTS Pomorska Grafika Roku za rok 2016

Daria Murawska laureatką konkursu GTS Pomorska Grafika Roku za rok 2016

Konkurs na Pomorską Grafikę Roku za rok 2016, organizowany przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki po raz 46. wygrała młoda artystka Daria Murawska. Jury konkursu przyznało też siedem Nagród Honorowych, które trafiły do rąk artystów i osób związanych z kulturą i nauką. Zobacz, kim są wyróżnieni.
21.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Daria Murawska to zwyciężczyni konkursu na Pomorską Grafikę Roku za rok 2016

Konkurs na Pomorską Grafikę Roku za rok 2016 został rozstrzygnięty. Na konkurs wpłynęły 37 prace, których autorami było 15 artystów, a jury w osobach: prof. Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej (ASP Warszawa), prof. Witolda Warzywody (ASP Łódź) oraz Sławomira Grabowego, laureata poprzednich edycji konkursu, zdecydowało że ten zaszczytny tytuł przypadnie w udziale młodej artystce - Darii Murawskiej. 

Nagrodę - Pomorska Grafika Roku - przyznało Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki już po raz 46. Jest to jedno z najstarszych wyróżnień artystycznych wręczanych w Gdańsku. Od ubiegłego roku udział w konkursie mogą brać artyści nie tylko z województwa pomorskiego, ale też pomorsko-zachodniego i kujawsko-pomorskiego.

Konkurs na Pomorską Grafikę Roku za rok 2016

  • Nagroda I - Daria Murawska, Brodnica, godło "DARZOF", intaglio
  • Nagroda II - Dariusz Syrkowski, Gdańsk, godło "X", linoryt
  • Nagroda III - Barbara Kasperczyk-Gorlak, Gdańsk, godło "obca", technika własna

Przyznano także 3 wyróżnienia honorowe:

  • Oksana Budna, Toruń, "OBK90", za zestaw prac
  • Łukasz Butowski, Gdańsk, "12345",
  • Marek Zajko, Toruń, "Black"

Specjalne nagrody ufundowane zostały również przez Rektora ASP w Gdańsku dr. hab. Krzysztofa Polkowskiego (otrzymała ją Magdalena Hanysz-Stefańska, godło "MH3", linoryt) i Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu prof. dr hab. Elżbietę Basiul (dla Tomasza Barczyka, godło "EXTREME" - za zestaw prac, linoryt). Gala rozdania nagród była też okazją do zorganizowania wernisażu wystawy pokonkursowej, która poza Galerią „Punkt” będzie prezentowana też w Toruniu i Warszawie. Nagrodzone prace tej i poprzedniej edycji doczekały się też albumu okolicznościowego. 

Zgromadzeni tego dnia na gali w Galerii Punkt, przy ul. Chlebnickiej 2, goście mieli też okazję oklaskiwać laureatów Honorowych Nagród GTPS, które są przyznawane przez stowarzyszenie już po raz 33. Zgodnie z tradycją stowarzyszenia – wręczane są one artystom i osobom związanym z kulturą i nauką. Tradycyjnie też, nagrodą dla laureatów była reprodukcja zwycięskiej pracy w konkursie na Pomorską Grafikę Roku 2016, podpisana przez jej autorkę, w tym roku - Darię Murawską.

Wyróżniono siedem osób:

Nagrodę Honorową GTPS 2017 otrzymali:

Jerzy Błażejowski – prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz profesor zwyczajny Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Nagroda za całokształt dokonań w dziedzinie nauki i kultury.

Roman Gajewski – malarz, rysownik i grafik. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nagroda za retrospektywną wystawę „Obecność” z lat 2004-2016 w Galerii Pionova w Gdańsku.

Igor Michalski – aktor, reżyser, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. Nagroda za kontynuowanie najlepszych tradycji Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Monika Milewska – antropolog historii, eseistka, poetka, dramaturg i tłumacz. Adiunkt w Instytucie Archeologii i Etnologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nagroda za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem teatru radiowego i lalkowego.

Henryk Pietkiewicz – artysta fotograf. Nagroda za całokształt działalności w dziedzinie fotografii artystycznej.

Andrzej Mikołaj Szadejko – organista, dyrygent, muzykolog i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Autor dwutomowej publikacji o fugach Daniela Magnusa Gronaua oraz książki poświęconej twórczości dwóch uczniów Jana Sebastiana Bacha działających nad Bałtykiem. Zaangażowany w działalność artystyczną i animatorską zogniskowaną wokół kościoła św. Trójcy w Gdańsku. Nagroda za całokształt działalności w dziedzinie muzyki.

Lawrence Ugwu – muzyk, aktor i animator kultury. Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Nagroda za pomysł i realizację „Festiwalu Kultur Świata. Okno na świat”, który doczekał się już 10. edycji.


Andrzej Mikołaj Szadejko - organista, dyrygent, muzykolog i pedagog dziękując za nagrodę powiedział: - To, co robię wynika z zasady, że “działam lokalnie, ale myślę globalnie”, więc docenienie mnie tutaj, w Gdańsku, jest dla mnie szczególnie ważne.


Nagroda Honorową GTPS wyróżniono też Andrzeja Mikołaja Szadejko - organistę, dyrygenta, muzykologa i pedagoga

Tłumacząc zebranym na czym polega jego praca opowiadał: - Kultura w Gdańsku XVII i XVIII wieku była na takim poziomie, jakie reprezentują dzieła Jana Sebastiana Bacha, Georga Haendla, Christiana Freislicha czy Geogra Telemanna. Niestety to, co w XX wieku zafundowała nam historia spowodowało, że ta spuścizna jest pokryta kurzem i nie mogła się do tego czasu przebić, a wydaje się, że jest ze wszech miar ważna i atrakcyjna. Zarówno dla słuchacza, jak i wykonawców. Dlatego po wielu, wielu latach mojej pracy z muzyką, kiedy to zajmowałem się tzw. repertuarem klasycznym stwierdziłem, że czas zacząć robić to, czego inni nie robią i szukać czegoś innego. Czas zająć się muzyką z regionu gdańskiego. Nie miałem wtedy świadomości, jak wiele tego jest. Z roku na rok, kiedy przygotowywałem kolejne projekty przekonywałem się, że ta muzyka jest genialna. Kompozytorzy, którzy działali na Pomorzu i w Gdańsku byli fantastycznymi mistrzami. I nie jest przypadkiem, że swego czasu Jan Sebastian Bach też interesował się posadą w Gdańsku. Wprawdzie muzykolodzy nie są pewni czy szukał posady dla siebie, czy dla synów, ale niewątpliwie miejsce dla niego znalazłoby się tutaj. Proszę sobie wyobrazić, co by to było gdyby przyjechał?!

Oklaski dostała też małżonka laureata, której muzykolog dziękował serdecznie za wsparcie.


Monika Milewska – antropolożka historii, eseistka, poetka, dramaturżka i tłumaczka otrzymała Nagrodę Honorową GTPS

Jedyną kobietą wyróżnioną Nagrodą Honorową GTPS w tym roku była Monika Milewska – antropolożka historii, eseistka, poetka, dramaturżka i tłumaczka. W laudacji podkreślano jej potężny dorobek tłumaczony na wiele języków. Wzruszona artystka dziękując żartowała, że nagroda za całokształt nieco ją speszyła, bo jak twierdzi czuje się wieczną debiutantką, a w tym roku miała okazję zadebiutować jak prozatorka.


Laureatem Honorowej Nagrody GTPS został też Igor Michalski, aktor i dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni

Igor Michalski aktor, obecnie dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, syn Stanisława Michalskiego, byłego prezesa Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, podkreślał że nagroda, którą otrzymał jest dla całego zespołu teatru. Żartował też, że nigdy w życiu nie sądził, iż zostanie dyrektorem gdyńskiego teatru, chociaż znaki były: - Legendarny dyrektor TM w Gdyni Maciej Korwin zmarł w moje urodziny; pisałem pracę magisterską na łódzkiej uczelni pt. Teatr muzyczny Danuty Baduszkowej; Dorota - żona mojego ojca była córką Danuty Baduszkowej, itd...


Konkurs i nagrody są współfinansowane przez miasto Gdańsk.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim