• Start
  • Wiadomości
  • Polska - Mołdawia przy Traugutta. Wsparcie dla reprezentacji z Francji

Polska - Mołdawia przy Traugutta. Wsparcie dla reprezentacji z Francji

Emocje, walka, determinacja - tego na pewno nie zabraknie w sobotę, 18 listopada, na stadionie przy ul. Traugutta. O godz. 17.30 polscy rugbiści zagrają o punkty w drugiej dywizji mistrzostw Europy z zespołem Mołdawii. Reprezentację Polski wesprze sześciu zawodników na co dzień grających w klubach francuskich. Bilety 10 i 20 zł. Tam warto być!
16.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W listopadzie 2011 roku przy ul. Traugutta biało-czerwoni grali z Niemcami...

Rugby to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Puchar Świata (odpowiednik mistrzostw świata) w rugby cieszy się wśród kibiców nie mniejszą popularnością niż igrzyska olimpijskie czy piłkarski mundial. Na meczach najlepszych drużyn stadiony są wypełnione po brzegi.

W Europie najwyższy poziom reprezentują Anglia, Francja, Walia, Szkocja, Irlandia i Włochy, drużyny, które co roku rywalizują w Pucharze Sześciu Narodów (wcześniej grały w nim tylko zespoły z Wysp Brytyjskich - od 1882 roku, potem dołączyła Francja - od 1910 roku, w końcu Włochy - od 2000 roku).

Kolejny poziom rozgrywek to Europe Championship, następny Europe Trophy. W tym drugim rywalizują Polacy.


ZOBACZ, JAK GRAŁ LEGENDARNY JONAH LOMU Z NOWEJ ZELANDII


Do tej pory rozgrywki Europe Trophy trwały dwa lata, zespoły rywalizowały systemem każdy z każdym mecz i rewanż. W tym roku zasady zostały zmienione: drużyny zaczynają rywalizację jesienią a kończą wiosną następnego roku (w kwietniu). Grają każdy z kaźdym jeden mecz.

- Nie wiem co jest lepsze. Wcześniej ewentualne straty można było odrobić w rewanżu, teraz tego nie będzie - mówi Dariusz Komusarczuk, drugi trener najszej reprezentacji. - W każdym meczu musimy być maksymalnie skoncentrowani i świetnie przygotowani.

W drugiej dywizji mistrzostw Europy oprócz Polski są jeszcze Mołdawia, Czechy, Holandia, Szwajcaria i Portugalia. Biało-czerwoni na razie rozegrali jedno spotkanie, na wyjeździe przegrali z Czechami 14:19. W sobotę, 18 listopada, drugi mecz - z Mołdawią.


POZNAJ OGÓLNE ZASADY GRY W RUGBY


W zespole Mołdawii jest kilku zawodników grających w silnych ligach zagranicznych: Dmitri Arhip - Ospreys (Walia), Wadim Cobilas - Bordeaux (Francja), Maxim Cobilas - Macon (Francja), Maxim Gargalic - Jenisej (Rosja) oraz Victor Arhip, Oleg Prepelita i Andrei Mahu - Krasnyj Jar (Rosja).

W polskiej reprezentacji zagra z kolei sześciu rugbistów, którzy występują we Francji.

- Podjęliśmy rozmowy z klubami zagranicznymi (francuskimi - red.) i zawodnikami tam grającymi, by ten termin sobie zarezerwowali. Udało się i wszyscy przyjechali na mecz do Gdańska - cieszy się Maciej Brażuk, menedżer reprezentacji Polski. - A nie było to takie pewne. Nasi zawodnicy grają na trzecim poziomie w rozgrywkach francuskich, ale są czołowymi zawodnikami w swoich zespołach i władze klubu nie chcą puszczać ich na mecze reprezentacji. Na tym poziomie nie ma niestety obligatoryjnego zwalniana rugbistów na mecze reprentacji.

- Wszyscy się zebrali, chłopaki stworzą silny zespół - zapewnia Komisarczuk.

- W tym roku graliśmy w Kiszyniowie, wygraliśmy w ciężkich warunkach. Musimy skupić się na sobie, popełniać jak najmniej błędów, wykorzystać doświadczenie - zaznacza Piotr Zeszutek z Ogniwa Sopot, kapitan reprezentacji.


Biało-czerwoni w Gdańsku są od środy, 15 listopada. Trenowali na stadionie przy al. Grunwaldzkiej, odwiedzili dzieci w szkole podstawowej nr 85. W piątek, 17 listopada - dzień przed meczem - spotkają się z kibicami w Galerii Bałtyckiej.

PROGRAM PRZEDMECZOWY

Piątek, 17 listopada

  • godz. 10.30-12.00 oficjalny trening przedmeczowy. Stadion przy ul. Traugutta 29 na głównej płycie
  • godz. 17.00-17.45 oficjalne rozdanie koszulek (podanie składu) z udziałem całej reprezentacji. Galeria Bałtycka


Mecz z Mołdawią rozegrany zostanie w sobotę, 18 listopada, na stadionie przy ul. Traugutta. Początek o godz. 17.30. Bilety: 10 i 20 zł. Wejścia bezpłatne m.in. dla szkół, klubów, domów dziecka (szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem mail: k.krys@pzrugby.pl).

- Obawiamy się trochę pogody, ale na razie prognozy są optymistyczne i śnieg do 18 listopada raczej nie spadnie - uśmiecha się Brażuk.

- Stadion jest przygotowany: murawa, oświetlenie, trybuny - wylicza Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośroda Sportu, który odpowiada za stadion przy ul. Traugutta. - Liczymy na duży doping kibiców i dobry wynik.

- Cieszę się, że mecz zostanie rozegrany w Gdasku przy Traugutta. Mam nadzieję, że będzie dużo emocji i nasze zwycięstwo - zaznacza Jan Kozłowski, honorowy prezes Polskiego Związku Rugby. - To okazja, by kibice znowu sobie przypomnieli, że rugby w naszym regionie jest bardzo silne i ciedzy się sporą popularnością.


... rok później ponownie gościli naszych zachodnich sąsiadów

Dodajmy jeszcze, że pierwszym trenerem reprezentacji Polski jest Stanisław Więciorek, rekordzista pod względem występów w kadrze narodowej (65), który po latach wraca do Gdańska. Więciorek urodził się w Lublinie, tam mieszka i pracuje na co dzień, ale przez wiele lat grał w Lechii, z którą czterokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski.

Reprezentacja Polski na Mołdawię:

Marcin Wilczuk; Stanisław Powała-Niedźwiecki; Piotr Zeszutek; Mateusz Plichta; Wojciech Piotrowicz; Grzegorz Szczepański (wszyscy Ogniwo Sopot), Marek Mirosz; Rafał Janeczko; Tomasz Rokicki; Daniel Gdula; Przemysław Rajewski (Pogoń Siedlce), Marek Płonka Jr.; Kewin Bracik (Lechia Gdańsk), Adrian Ignaczak (Budowlani Łódź SA), Szymon Sirocki (Arka Gdynia), Wojciech Król; Piotr Wiśniewski; Jakub Bobruk; Jakub Kamiński (Budowlani Lublin), Sebastian Kostałkowski (Skra Warszawa), Radosław Bysewski (SMRC Saint Médard, Francja), Kamil Bobryk (CS Vienne, Francja), Grzegorz Janiec (FCSR Rumilly, Francja), Mateusz Bartoszek (SMRC Saint Médard, Francja), Aleksander Nowicki (AS Macon Rugby), Jędrzej Nowicki (CO Creusot Bourgogne).



TV

Bajpas kartuski działa