Po wyborach. Poznaj nowych młodzieżowych radnych

W skład rady wejdą zarówno nowe osoby, jak i radni z doświadczeniem z poprzedniej kadencji. 29 października odbędzie się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.
28.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ostatnia XV sesja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska w kadencji 2013-2015 odbyła się w czerwcu.

Są młodzi, ambitni i chętni do działania w samorządzie. Po raz pierwszy zbiorą się w wielkiej sali obrad Nowego Ratusza w czwartek, 29 października 2015 r., o godz. 14. Podczas pierwszej sesji w trzeciej kadencji 34 młodych gdańszczan złoży ślubowanie, radni wybiorą spośród siebie przewodniczącego i wiceprzewodniczących.

Wybory co dwa lata

Kadencja młodego radnego trwa dwa lata. Tegoroczne wybory odbyły się w dniach 12-19 października 2015 r. w sześciu okręgach wyborczych, pokrywających się z okręgami „dorosłej” Rady Miasta. Spotkania zorganizowano w sześciu gdańskich szkołach: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Szkołach Ekonomiczno-Handlowych, VIII Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Energetycznych, Ogólnokształcących Szkołach Sportowych oraz w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących. Kandydaci na radnych mieli po dwie minuty na przekonanie do siebie wyborców i przedstawienie własnego pomysłu na działalność. Nową Młodzieżową Radę Miasta wyłonili desygnowani przez uczniowskie samorządy wyborcy.

Nad przebiegiem głosowania czuwały komisje wyborcze złożone z gdańskich radnych i pracowników biura rady, przedstawicieli Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego oraz dyrektorów szkół - siedzib okręgów wyborczych.

Do zadań młodzieży będzie należało m.in. podejmowanie inicjatyw o charakterze kulturalnym, sportowym i edukacyjnym, a także promowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Plany na kadencję 2015-2017

Dla Marty Jędrzejewskiej, Filipa Górskiego i Kacpra Rutkowskiego będzie to już kolejna kadencja w MRMG. W najbliższym czasie chcą się skupić na promocji samej rady wśród rówieśników i zachęcać ich samych do aktywności i działań na rzecz dzieci i młodzieży z Gdańska.

– Chciałbym zająć się projektami związanymi z kulturą. Uważam, że udanym pomysłem w poprzedniej kadencji był konkurs i festiwal „Słowa Wolności”. To była seria koncertów młodych zespołów. Zorganizowaliśmy to wspólnie z Gdańskim Archipelagiem Kultury – przypomina Filip Górski.

W tej kadencji Filip zamierza też pośredniczyć między Urzędem Miejskim a młodzieżą w ważnych dla niej sprawach. – Dobrze byłoby organizować dyżury bądź spotkania młodzieżowej rady z uczniami w poszczególnych szkołach. W ten sposób poznamy potrzeby i bolączki naszych rówieśników, o których potem będziemy mogli rozmawiać z władzami Gdańska – mówi.

Marta Jędrzejewska przypomina z kolei o udanym, zeszłorocznym konkursie filmowym. Młodzi gdańszczanie mieli przygotować maksymalnie kilkunastominutowe filmy o tematyce społecznej, np. o problematyce kradzieży czy przemocy domowej. Zainteresowanie konkursem było ogromne, co było miłym zaskoczeniem dla współorganizatorów, w tym młodych radnych.

– W ciągu najbliższych dwóch lat chcę doprowadzić do powstania organizacji działającej na rzecz młodzieży. Funkcjonowałaby wyłącznie poprzez internet. A jej celem będzie m.in. poznawanie i łączenie ludzi o wspólnych zainteresowaniach, a także wzajemna pomoc, w tym udzielanie korepetycji. To ma być też taki „organ szybkiego reagowania” w zakresie ochrony praw młodzieży – zdradza Marta.

Kacper Rutkowski, który w poprzedniej kadencji przewodniczył MRMG, uważa, że w nowej kadencji radni powinni skupić się na integrowaniu młodzieży. – Jeszcze w wakacje brałem udział w spotkaniach z urzędnikami i władzami Gdańska. Padł wówczas pomysł, by podobne organizować raz na kwartał, a przynajmniej raz na pół roku, m.in. z prezydentem miasta. Moglibyśmy przedstawić mu pomysły naszych rówieśników bądź mówić o tym, czego nam w mieście brakuje lub co warto poprawić – proponuje Kacper.

Zobacz także:

Skład Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska trzeciej kadencji

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo