Po Gdańskim Tygodniu Demokracji. Kerski debatuje z Taylorem o Władysławie Bartoszewskim

Post scriptum do 2. Gdańskiego Tygodnia Solidarności: pokaz filmu o Władysławie Bartoszewskim "Budowniczy mostów", a po nim dyskusja Basila Kerskiego i Jacka Taylora o tym wybitnym Polaku. Poniedziałek, 18 września, godz. 18.00, ECS. Wstęp wolny.

Po Gdańskim Tygodniu Demokracji. Kerski debatuje z Taylorem o Władysławie Bartoszewskim
A
A
data publikacji: 18 września 2017 r.

Władysław Bartoszewski w Dworze Artusa w 2013 roku
Władysław Bartoszewski w Dworze Artusa w 2013 roku
Maciej Kosycarz/KFP

O godz. 18, w ramach domknięcia Gdańskiego Tygodnia Demokracji, w ECS odbędzie się pokaz filmu o Władysławie Bartoszewskim "Budowniczy mostów" w reżyserii Zofii Kunert. A tuż po nim, w ramach Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego, dyskusja, w której udział wezmą Basil Kerski, dyrektor ECS i mecenas Jacek Taylor. Prowadzenie: Barbara Szczepuła. 

Poniedziałek, 18 września, godz. 18.00, ECS. Wstęp wolny. 

Film „Budowniczy mostów” w reżyserii i według scenariusza Zofii Kunert to opowieść o Władysławie Bartoszewskim, człowieku, który swoją działalnością na polu stosunków polsko-niemieckich doprowadził do poprawy relacji między obu narodami.

Niemcy były obecne w życiorysie Bartoszewskiego od zawsze. W dzieciństwie uczył się języka i poznawał niemiecką literaturę. W 1940 roku trafił jako więzień do obozu w Auschwitz, gdzie spędził pół roku, a następnie pracował w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Po wojnie podjął działalność na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego. Był w Niemczech przyjmowany i słuchany jak żaden inny polityk, ceniono go za to, że potrafił wznieść ponad osobiste negatywne doświadczenia z okresu wojny. W latach 60. i 70. pracował jako wykładowca na niemieckich uczelniach i kontaktował się ze środowiskami intelektualnymi tego kraju. Po 1989 roku pełnił obowiązki ambasadora RP w Austrii, dwukrotnie ministra spraw zagranicznych i wreszcie sekretarza stanu do spraw trudnych, czyli kontaktów polsko-niemieckich i polsko-żydowskich. W 1995 wystąpił przed połączonymi izbami Bundestagu i Bundesratu. Blisko godzinne przemówienie było oklaskiwane na stojąco przez 20 minut. Powiedział Niemcom: „To nie ja się zmieniłem, to wyście się zmienili.”

Historyczka, tłumaczka i autorka wielu filmów dokumentalnych Zofia Kunert postanowiła przyjrzeć się historii Bartoszewskiego w kontekście historii Polski i Niemiec. O jego działalności wypowiadają się w filmie osoby, z którymi współpracował przez wiele lat, m.in. przewodnicząca parlamentu niemieckiego w latach 1988–1989 Rita Süssmuth, arcybiskup opolski Alfons Nosol, minister kultury Bawarii Hans Meier, konsul generalna RP w Kolonii i Monachium Elżbieta Sobótka oraz Berhard Vogel z Fundacji Konrada Adenauera. Oprócz nich o postrzeganiu osoby i działalności Bartoszewskiego mówią młodzi ludzie i studenci, dla których był on już postacią z historii. Ich wypowiedzi przeplatają fragmenty archiwalnych wystąpień Władysława Bartoszewskiego oraz fotografie, dokumenty i nagrody pochodzące z kolekcji przekazanej przez bohatera filmu Ossolineum.

Zofia Kunert – historyk, pracownik TVP (1994–2014), wcześniej dziennikarka serwisów informacyjnych w Polskim Radiu, współautorka wystaw o tematyce historycznej. Redaktorka książek historycznych w Instytucie Wydawniczym „PAX”, tłumaczka licznych książek. Prywatnie żona historyka Andrzeja Kunerta.

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl