PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Plac księdza Jana Gustkowicza - wstęga przecięta!

Plac księdza Jana Gustkowicza - wstęga przecięta!
Plac Gustkowicza był jednym z zadań realizowanych w ramach dużego projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”. Dziś symbolicznie i uroczyście został otwarty!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dwudziestometrowa wstęga, zakupiona przez radną Miasta Gdańska Beatę Dunajewską-Daszczyńską, została dziś uroczyście przecięta przez prezydenta Pawła Adamowicza, mieszkańców Nowego Portu i samą pomysłodawczynię. - Rewitalizacja Placu zakończyła się kilka miesięcy temu, a do tej pory nie było uroczystości, która symbolicznie „otworzyłaby” go dla mieszkańców. Stąd pomysł, by wykorzystać odbywające się przez cały weekend III Dni Nowego Portu, czyli pierwszy duży festyn w tym miejscu po jego rewitalizacji - mówi Beata Dunajewska-Daszczyńska. - Bardzo się cieszę, że takie miejsce powstało w Nowym Porcie, ponieważ wcześniej takiego nie mieliśmy w dzielnicy. Można tu organizować występy, koncerty czy właśnie festyny.

To miejsce zmieniło się nie do poznania!
Przede wszystkim wzrok przyciąga fontanna, która znajduje się na zrewitlizowanym, a w zasadzie kompleksowo przebudowanym i zmienionym Placu. To najnowsza fontanna w naszym mieście, w którym jest ich obecnie jedenaście. Jednak nie wszystkie mogą pochwalić się tak pięknym podświetleniem jak ta, która staje się kolejnym symbolem Nowego Portu!
Fontanna znajduje się na Placu o nawierzchni z płyt granitowych, wokół którego umieszczono siedziska na blokach granitowych pokrytym drewnem. Ważnym elementem całości jest scena (z podłączeniem do mediów) oraz drzewo-pomnik upamiętniający księdza Jana. Gustkowicza. Jest to dąb szypułkowy, na którym znajduje się tabliczka z informacją o patronie Placu. Nie zapomniano także o najmłodszych, dla których powstał plac zabaw. Dla starszych zamontowano natomiast stoliki do gry w szachy. Z kolei wokół Placu zrewitalizowano nawierzchnię ulic oraz zieleń przy budynkach wokół niego.
Zmiany odbyły się także tam, gdzie tego nie widać, czyli w infrastrukturze podziemnej, którą przebudowano, by dostosować ją do nowych warunków, czyli fontanny.

Prace na terenie Placu księdza Gustkowicza toczyły się od zeszłego roku, a wartość umowy na roboty budowlane wyniosła łącznie blisko 2 miliony 600 tysięcy złotych. Jak widać, było warto, bo dziś to ważne miejsce w Nowym Porcie, które stało się także miejscem spotkań mieszkańców dzielnicy. A warto przypomnieć, że na kształt zmian Placu wpływ mieli sami mieszkańcy, którzy zgłaszali swoje postulaty na etapie przygotowywania projektu rewitalizacji.

Rewitalizacja Nowego Portu
Projekt rewitalizacji Nowego Portu, obejmował zarówno działania o charakterze przestrzennym, jak i społecznym. W ramach rewitalizacji na potrzeby CSW „Łaźnia” zaadaptowany i przebudowany został budynek dawnej łaźni, przy ul. Strajku Dokerów 5. Budynek ten pełni teraz funkcję przestrzeni do realizacji wpisanych w projekt rewitalizacyjny działań artystycznych, kulturalnych i społecznych na rzecz społeczności lokalnej. Bogata oferta działań skierowana jest do wszystkich mieszkańców dzielnicy. Oprócz warsztatów edukacyjnych, literacko-plastycznych, czy graficznych w budynku „Łaźni” działa także mediateka oraz kameralna sala kinowa. Projekty społeczne wspierać mają rozwój, aktywizację i integrację społeczności Nowego Portu. Taką rolę bez wątpienia pełni także działający w Nowym Porcie „Dom Aktywnego Mieszkańca”.. To projekt realizowany przez rewitalizacyjnego partnera Miasta - Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta.
Koszt projektu rewitalizacji Nowego Portu to ok. 20 mln złotych. Prawie 70 proc. tej kwoty stanowią środki unijne, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013.
Więcej o projekcie: https://www.gdansk.pl/rewitalizacja,1315.html

Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze
Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze