• Start
  • Wiadomości
  • Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych ks. infułata Bogdanowicza

Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych ks. infułata Bogdanowicza

W piątek, 27 października, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku o godz. 16.00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. infułata Stanisława Bogdanowicza. Gdańszczanki i gdańszczanie modlili się, ale też wpisywali się do księgi żałobnej. Pogrzeb w sobotę, 28 października, także w Bazylice Mariackiej.
27.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piątek, 27 października 2017 roku. Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych Gdańsk żegna księdza infułata Stanisława Bogdanowicza

Punktualnie o godz. 16.00 zaczął bić dzwon na wieży Bazyliki Mariackiej. Pod Bazylikę zajechał czarny karawan. W środku trumna z ciałem ks. infułata. Przed świątynią zebrali się arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, ks. biskup Wiesław Szlachetka, ks. prałat Irenusz Bradtke, a także kapłani z dekanatu.

Abp. Głódź odprawił okadzanie trumny. Później sześciu mężczyzn wniosło ją przed ołtarz. Ludzie dotykali trumny, żegnając się z ks. Bogdanowiczem. Wokół sztandary parafii, organizacji i stowarzyszeń oraz cechów rzemieślniczych. Rozległa się muzyka z organów. Wszyscy duchowni oraz osoby siedzące w ławkach odmówiły modlitwę oraz wysłuchały czytania z ewangelii św. Jana. 

W ławkach zasiadało wiele gdańszczanek i gdańszczan, w tym przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, radny PO Piotr Dzik, radna PiS Anna Kołakowska i naczelnik ZHP Małgorzata Sinica.

Straż przy trumnie pełnili gdańscy harcerze.

Gdańszczanki i gdańszczanie wpisywali się także do księgi żałobnej. 

“Wielki smutek i żal” - pisali. - “Żegnaj Infułacie, dobry i kochany człowieku. Będzie nam Ciebie brakowało”.

Albo:

“Niech dobry Bóg wynagrodzi Ci w niebie za wszystko dobro, które nam wyświadczyłeś, za wszelką pomoc, zwłaszcza w pewnej trudnej życiowej sprawie, za pobłogosławienie naszemu małżeństwu, za wszystkie książki, które darowałeś nam i naszym dzieciom. Na zawsze pozostaniesz w naszej wdzięcznej pamięci.”

Inny wpis:

“Odszedł Wielki Kapłan ale nade wszystko Wielki Przyjaciel. Dziękujemy Bogu, że na naszej drodze postawił tak wspaniałego księdza”.


Później rozpoczęły się dalsze uroczystości:

  • godz. 17:30 Różaniec
  • godz. 18:00 Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława Meringa z udziałem kapłanów współpracowników oraz grup duszpasterskich i wspólnot parafii przy Bazylice Mariackiej. Czas na indywidualną modlitwę i pożegnanie
  • godz. 21:00 Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Biskupa Zbigniewa Zielińskiego z udziałem kapłanów kolegów kursowych, współpracowników z Kurii Metropolitalnej Gdańskiej oraz profesorów i wychowanków Gdańskiego Seminarium Duchownego
  • godz. 22:30 Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Pogrzeb ks. infułata Stanisława Bogdanowicza odbędzie się w Bazylice Mariackiej w sobotę, 28 października. 


Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od wprowadzenia trumny do Bazyliki Mariackiej

Plan uroczystości na sobotę, 28 października 2017 r.

  • Godz. 7:00 Msze święte parafialne
  • Godz. 8:00 Różaniec, czas na indywidualną modlitwę i pożegnanie
  • Godz. 11:00 Uroczysta Msza Święta pogrzebowa z Jutrznią pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi pochówek w Krypcie Kapłanów Archidiecezji Gdańskiej.

Osobom, które chcą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych sugerujemy dojazd środkami komunikacji publicznej.


Najbliższy parking dla samochodów osobowych i autokarów został wyznaczony na Targu Węglowym. Nie będzie możliwy dojazd i parkowanie pojazdów  prywatnych na ulicach w pobliżu Bazyliki Mariackiej, dlatego prosimy o korzystanie z wyznaczonego parkingu.


Nad organizacją ruchu i bezpieczeństwem będą czuwały patrole Policji i Straży Miejskiej. Prosimy o zwracanie uwagi na ich bieżące komunikaty i podporządkowanie się poleceniom służb mundurowych. 


Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w Żwirynie, na Litwie. W 1962 przyjął święcenia kapłańskie, a w 1963 r. został absolwentem Gdańskiego Seminarium Duchownego. W 1967 r. ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1968–1975 był referentem w Kurii Biskupiej w Gdańsku i rektorem kościoła św. Andrzeja Boboli w Sopocie. W latach 1979-2014 był proboszczem Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.

Wspierał opozycję demokratyczną w czasach komunistycznych. Pod koniec lat 70. XX wieku odprawiał msze patriotyczne z okazji 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, które gromadziły liczne rzesze wiernych. Umożliwiał prowadzenie w kościele NMP głodówek w intencji aresztowanych w 1980 r. działaczy opozycji: Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał działaczy „Solidarności” oraz pomagał im w ukrywaniu się. Zgadzał się też, mimo sprzeciwu władz, na umieszczanie w kościele NMP tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego po roku 1944 oraz ofiary sowieckich i niemieckich represji. Od roku 1979 upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła NMP przez państwo. W sumie odzyskał ich około 150. 27 października 2014 r. przeszedł na emeryturę.


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz napisał na swoim profilu społecznościowym.

"W Bazylice Mariackiej w czasach PRL, nie bacząc na zagrożenia odprawiał msze patriotyczne, które gromadziły rzesze wiernych. Wilniuk i Gdańszczanin. Pozostanie w naszej pamięci" 


Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz był autorem kilkudziesięciu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów, m.in. monografii "Kościół Gdański pod rządami komunizmu 1945–1984", artykułów w prasie katolickiej. Ksiądz Bogdanowicz - jako Stan Bogdan - napisał też bajki dla dzieci, m.in. "O małym Kostku i herbie Ferberów" czy "Baśnie gdańskie".



TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1