• Start
  • Wiadomości
  • Seniorzy walczyli o udział w Olimpiadzie Wiedzy Obywatelskiej. Zobacz jak było! [ZDJĘCIA]

Seniorzy walczyli o udział w pierwszej w Polsce Olimpiadzie Wiedzy Obywatelskiej. Zobacz jak było! [ZDJĘCIA]

Ponad 70. uczestników wzięło udział w eliminacjach do pierwszej w Polsce Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej dla seniorów „Senior Obywatel”. Nie brakowało emocji, zaskakujących rekordów czasowych i determinacji. Zwycięzców poznamy 23 października 2017 r., podczas uroczystej gali. Najlepsi, w nagrodę, polecą do Brukseli!
14.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

I Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel odbyła się w Gdańsku. Udział w niej wzięło ponad 70 uczestników!

To była wyjątkowa inicjatywa, bo pierwsza w Polsce. Pilotażowe Eliminacje Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” o Puchar Prezydenta Gdańska odbyły się w sobotę 14 października 2017 r., w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Na tydzień przed, obchodzonym 20 października, Europejskim Dniem Seniora. 

- Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej - to brzmi tak poważnie, ale to nie jest nic trudnego dla nas seniorów, którzy zgromadziliśmy w ciągu naszego „niekrótkiego życia” dużo wiedzy, dużo doświadczenia - przekonuje Barbara Badowska-Średniawa, przewodnicząca Prezydium Delegatury Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. - Przecież wiedzę obywatelską posiada każdy z nas - obywatel żyjący w społeczeństwie, w danej miejscowości, w Polsce. Dzięki tej wiedzy porozumiewamy się, załatwiamy sprawy, po prostu funkcjonujemy.

Gdańscy seniorzy mają swoją olimpiadę - jako pierwsi w Polsce. Będą w sejmie i senacie?

Seniorzy: potrzebowaliśmy tego

Olimpiada skierowana do wszystkich chętnych mieszkańców Gdańska, którzy ukończyli 60. rok życia, była jednym z zadań jakie postawiła sobie Delegatura Pomorska OPSZ. Poprzedził ją szereg spotkań przygotowawczych i konsultacji z politykami i dziennikarzami, a dr Katarzyna Kamińska-Korolczuk i dr Margot Stańczyk-Mankiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego przygotowały dla uczestników zestaw 60. pytań wraz z odpowiedziami, wśród których były te, które pojawiły się na olimpiadzie.

Seniorzy, w pierwszym etapie eliminacji, w ciągu 45 minut musieli odpowiedzieć na 20 pytań zamkniętych. Następnie, prace sprawdzano i zliczano poprawne odpowiedzi. Ilość punktów konieczną do przejścia drugiego etapu zdobyły 32 osoby, które odpowiedziały na kolejne 20 pytań. Miały na to również trzy kwadranse.

- Pytania nie były trudne - mówi olimpijka Elżbieta. - Ja mam tylko problem ze wzrokiem, więc musiałam prosić jednego z obecnych na sali studentów, żeby mi czytał pytania. Super, że mogłam liczyć na pomoc, cała olimpiada była bardzo dobrze zorganizowana. A dyplom z udziału pokażę sąsiadce!

Choć przy rozwiązywaniu zadań nie chodziło o czas, a o poprawne odpowiedzi, organizatorzy nigdy nie zapomną jednej z uczestniczek. Seniorka przejdzie do historii olimpiady z zaskakującym rekordem czasowym.

- Siedzieliśmy w sali obok, i nagle, po jakichś trzech minutach przychodzi do nas jedna z uczestniczek. Mówimy, bardzo zdziwieni: nie skończyła pani i wyszła? A ona odpowiada „Nie, ja już skończyłam” - wspomina gdańska radna, poseł Małgorzata Chmiel, która wręczała dyplomy uczestnikom.

W sumie tego dnia z zadaniami z zakresu wiedzy obywatelskiej zmierzyło się ponad 70. uczestników powyżej 60. roku życia. Najstarszy olimpijczyk miał… 84 lata!

- Zdecydowałam się wziąć udział, dlatego że jestem gdańszczanką - mówi jedna z seniorek. - Taka olimpiada jest bardzo potrzebna i powinno być jak najwięcej takich inicjatyw. My możemy ciągle brać udział. Jeżeli coś się robi dla seniorów, to my się bardzo cieszymy - podkreśla. Jej koleżanka dodaje: - Chcemy być aktywni.

Nazwiska zwycięzców poznamy dopiero w poniedziałek, 23 października 2017 r., podczas uroczystej gali. Wyłoniona dziesiątka finalistów z Pomorza będzie reprezentować nasze województwo w ogólnopolskim finale. Najlepszy wśród nich otrzyma puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Gdańska, a główną nagrodą jest trzydniowy wyjazd do Brukseli.

Posłanka Małgorzata Chmiel wręczyła olimpijczykom dyplomy. - To wspaniali ludzie, podziwiam, że nadal chcą się uczyć - mówiła zachwycona

Olimpiada to dopiero początek

Co jeszcze czeka aktywnych seniorów startujących w Olimpiadzie? Wycieczka do Warszawy, gdzie na zaproszenie poseł Małgorzaty Chmiel zwiedzą sejm.

Wyjazd do sejmu i obecność podczas eliminacji do olimpiady to nie jedyny sposób, w jaki Małgorzata Chmiel angażowała się w przedsięwzięcie. Wcześniej, w ramach przygotowań do olimpiady, spotkała się z seniorami i opowiadała m.in. o specyfice swojej pracy. Z olimpijczykami spotkał się również Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek i senator Antoni Szymański, a także dziennikarze trójmiejskich mediów.

Jak mówi Małgorzata Chmiel, powód dla którego zaangażowała się w to przedsięwzięcie jest prosty.

- To grupa naprawdę wspaniałych ludzi. Może trochę starszych wiekiem, ale duchem bardzo młodych, a przede wszystkim chcących działać, spotykać się i razem coś robić, a nie tylko siedzieć w domu i narzekać - podkreśla Chmiel. - To ludzie, którym jak najbardziej należy się wsparcie. Podziwiam ich i szanuję za to, jacy są: tak pełni energii i zapału, by robić coś dla swojej dzielnicy i dla innych, angażują się w różne inicjatywy. Podziwiam też to, że nadal chcą się uczyć. Wiadomo, że jak człowiek się uczy, to mózg cały czas pracuje, więc to jest podwójna wartość dla wszystkich.

Olimpiada „Senior Obywatel”, aktywność i integracja. Zobacz wideoczat


TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus