• Start
  • Wiadomości
  • Pielęgniarka Irena Samson z główną nagrodą dla pracownika gdańskiej służby zdrowia

Pielęgniarka Irena Samson z główną nagrodą dla pracownika gdańskiej służby zdrowia

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nagrodził dziś pracowników służby zdrowia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami oraz wyjątkowym oddaniem w pracy na rzecz pacjenta. Nagroda główna trafiła do Ireny Samson, pielęgniarki.
18.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Irena Samson

„Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników gdańskiej służby zdrowia” przyznano już po raz dziewiąty. W puli było 30 tysięcy złotych. Uroczysta gala odbyła się 18 grudnia 2017 r. (poniedziałek) w Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Gdańsku (oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska).

- Ideą nagrody jest pokazanie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do budowania solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami – tłumaczy Paweł Adamowicz. - To sposób na wyróżnienie tych najbardziej oddanych. To także okazja, by wyrazić uznanie władz miasta przedstawicielom zawodów medycznych oraz skutecznym realizatorom programów profilaktycznych.

Prezydent podkreślił też, że w okresie świąt to właśnie zdrowia życzy się najczęściej, a gdyby nie takie osoby, jak laureaci gdańskiej nagrody, o zdrowie byłoby trudniej.

Oddana pielęgniarka

W tym roku przyznano nagrodę główną, wartą 15 tysięcy złotych, a także trzy wyróżnienia – po pięć tysięcy złotych. Kapituła konkursu nominowała dziesięć osób. Ostatecznie zwyciężyła Irena Samson, pielęgniarka dyplomowana z 37-letnim stażem pracy, magister rehabilitacji.

- Ta nagroda to wiatr w moje często opuszczone skrzydła, a wiatr ten będzie potrzebny, bo w kwestii opieki długoterminowej jest wiele do zrobienia - mówiła łamiącym się głosem laureatka. - Wierzę, że ta nagroda jest na kredyt. Póki jeszcze rozpoznaję twarzy ludzi, będę działać. Podobno w Krakowie jest czynna zawodowo 94-letnia pielęgniarka. To mi jeszcze trochę zostało...

Kandydaturę Ireny Samson rekomendowała firma PULS MEDIC, pracodawca zwyciężczyni konkursu. Jej współpracownicy przekonywali, że pielęgniarka zawsze działa w duchu społecznym, a pomoc potrzebującym stawia sobie za główny cel.

Już w latach 80-tych czynnie angażowała się w działalność “Solidarności” na rzecz pracowników Służby Zdrowia. W 1987 włączyła się w system kształcenia podyplomowego pielęgniarek jako autorka programów specjalizacji i kursów oraz jako wykładowca.

Pani Irena ukończyła studia podyplomowe z zakresu geriatrii i opieki długoterminowej. Jest aktywnym członkiem Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku oraz przewodniczącą Komisji Rady ds. Profilaktyki, Edukacji, Pielęgnacji Ran, Oparzeń i Odleżyn. Poza tym pełni funkcję wiceprzewodniczącej Komisji ds. Opieki Długoterminowej i wiceprzewodniczącej Rady ds. Seniorów, powołanej przez prezydenta miasta Gdańska. Irena Samson jest także wykładowcą w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz pomysłodawczynią i organizatorką Wolontariatu Opiekuńczego – ,,Bratek”.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Gdańsku

Trójka wyróżnionych

Wyróżnienia w konkursie trafiły do prof. Barbary Kamińskiej, dr. Jacka Gołębiewskiego i Joanny Żołnowskiej.

Wyróżniona profesor doktor habilitowany nauk medycznych Barbara Kamińska może się poszczycić 53-letnim stażem pracy. Jest specjalistą w zakresie pediatrii, gastroenterologii i gastroenterologii dziecięcej, kierownikiem Klinicznego Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Stworzyła Zespół Żywieniowy i pierwszą na Wybrzeżu Pracownię Endoskopii Dziecięcej.

Dr Jacek Gołębiewski jako pediatra w gdańskiej służbie zdrowia pracuje już ponad 30 lat. W Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC z niewielką przerwą pracuje od 2001 roku. Obecnie opiekuje się piętnastką ciężko chorych dzieci z różnymi, rzadko występującymi chorobami. Skończył m. in. kursy z zakresu leczenia bólu i opieki paliatywnej u dzieci, wczesnej diagnozy dzieci z zaburzeniem autystycznym oraz żywienia dojelitowego w warunkach domowych.

Mgr Joanna Żołnowska w służbie zdrowia pracuje od 25 lat. Ma licencjat z położnictwa, specjalizację w zakresie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego oraz pielęgniarstwa w opiece przed i okołoporodowej. Skończyła studia magisterskie z pedagogiki. Ukończyła także studia podyplomowe Menedżer Placówki Zdrowia, Prawo medyczne, Bioetyka i Socjologia Medycyny oraz Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Pani Joanna prowadzi również szkolenia i warsztaty poświęcone tematyce laktacyjnej dla personelu medycznego, sprawującego opiekę nad kobietami w okresie okołoporodowym, koordynuje wdrażanie inicjatywy Szpital Przyjazny Dziecku, nadzoruje realizację programu „10 kroków do udanego karmienia piersią”. Jest także pełnomocnikiem ds. praw pacjenta.

Lista wszystkich nominowanych do nagrody w 2017 r.:

Barbara Bednarska

Zbigniew Bystrzanowski

Hanna Garncarek

Jacek Gołębiewski

Barbara Kamińska

Mirosława Kuczyńska

Joanna Maćkowiak

Irena Samson

Magdalena Szymańska

Joanna Żołnowska

Statystyki konkursu

Podczas ośmiu poprzednich edycji przyznano w sumie 50 nagród finansowych, w tym 12 nagród głównych. Uhonorowano dotychczas 47 kobiety i 12 mężczyzn:

- 25 pielęgniarki różnych specjalności,

- 27 lekarzy różnych specjalizacji i stopni naukowych,

- 5 położne,

- 1 ratownika medycznego,

- 1 lekarza stomatologa.

Nagrody główne przyznano dotychczas 7 kobietom i 5 mężczyznom:

- 5 pielęgniarkom,

- 7 lekarzom.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim