Paweł Adamowicz: - Będzie ogromny opór. Samorządowcy w całym kraju planują protesty

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz we wtorek, 24 stycznia, był gościem Agnieszki Michajłow w Radiu Gdańsk. Odpowiadał m.in. na pytania dotyczące Muzeum II Wojny Światowej i planowanych zmian w ordynacji wyborczej.

Paweł Adamowicz: - Będzie ogromny opór. Samorządowcy w całym kraju planują protesty
A
A
data publikacji: 24 stycznia 2017 r.

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prezydent Gdańska w rozmowie odniósł się m.in. do:

- Muzeum II Wojny Światowej (dzień po jego uroczystym otwarciu)

To muzeum jest ewenementem w skali świata. Przytoczę słowa profesora Tymothy Snydera z Uniwersytetu Yale, najlepszego dzisiaj specjalistę drugiej wojny światowej i spraw Europy środkowo-wschodniej. On powiedział wprost: "To jest unikalne muzeum w skali światowej. To jest wielki sukces cywilizacyjny Polaków."

- pomysłu Jarosława Kaczyńskiego ws. zmian w ordynacji wyborczej. Prezes PiS chce m.in. ograniczyć do dwóch liczbę kadencji w samorządach. Według założeń, zmiany miałyby "działać wstecz", czyli dotyczyć wcześniejszych i trwających już kadencji. 

Jedną z fundamentalnych zasad prawa rzymskiego jest "lex retro non agit". To złamanie kultury śródziemnomorskiej i zbliżenie Polski do Białorusi. Ja się nie odnoszę do pomysłu dwóch kadencji. Mogą być dwie kadencje! Niech będą! Ale dwie kadencje liczone od wyborów 2018. Wiem, że samorządowcy w skali kraju przygotowują poważne protesty. Protestujemy przeciwko działaniu prawa wstecz. Tego w Polsce nigdy nie było. 

- kandydatury Krzysztofa Wyszkowskiego do rady Europejskiego Centrum Solidarności. 

Kto daje do rady, w której jest Lech Wałęsa, Krzysztofa Wyszkowskiego robi to w złej wierze. To jest poważna rada, która określa programowe działanie ECS-u. To prezydent miasta Gdańska powołuje radę.


Całość rozmowy można wysłuchać na stronie Radia Gdańsk.oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl