• Start
  • Wiadomości
  • Palmiarnia w Parku Oliwskim. Przetarg na nowy dom dla sędziwego daktylowca

Palmiarnia w Parku Oliwskim. Przetarg na nowy dom dla sędziwego daktylowca

Szklana rotunda, w której obecnie rośnie 180-letnia palma i inne egzotyczne rośliny, zrobiła się za ciasna dla sędziwego drzewa. Budynek, wybudowany w obecnym kształcie w latach 80. XX wieku, jest też w kiepskim stanie technicznym. Miasto postanowiło więc wybudować nowy obiekt, wyższy od obecnego o pięć metrów. Właśnie ogłoszono przetarg na pierwszy etap „rewitalizacji i przebudowy kompleksu budynków palmiarni w Parku Opackim w Oliwie”.
17.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak będzie wyglądać nowa rotunda palmiarni w Parku Oliwskim

Wymagania przetargowe

Budynek będzie miał formę nowoczesnej cylindrycznej rotundy. Wypełniony będzie w całości szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m, powierzchnia zabudowy – 202,5 m kw, a kubatura – 4286,42 m sześc. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.

W ramach inwestycji zwycięzca przetargu będzie musiał najpierw rozebrać istniejącą, a następnie wybudować nową rotundę.
Kompleks budynków palmiarni został wpisany do rejestru zabytków Województwa Gdańskiego w 1971 r. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która ogłosiła przetarg na budowę nowego obiektu, wnioskowała o skreślenie części palmiarni, obejmującą rotundę, z tego rejestru. Pozytywną decyzję uzyskała w styczniu 2017 r. Dzięki temu może powstać nowoczesny, wyższy obiekt.

Przeprowadzka roślin

Na czas prowadzonej inwestycji rośliny z budynku rotundy przeniesione zostaną do tymczasowego tunelu foliowego.

- Z uwagi na znajdującą się w palmiarni roślinność, która na czas robót zostanie zabezpieczona, wszelkie prace prowadzone będą ze szczególną ostrożnością. Dodatkowo, przy obniżonych temperaturach zewnętrznych, wybrany w przetargu wykonawca robót zobowiązany będzie również do zapewnienia roślinom odpowiedniej temperatury – zaznacza Agnieszka Zakrzacka z DRMG.

Dużą uwagę trzeba będzie poświęcić ochronie ponad 180-letniej palmie daktylowej. W przypadku zalania bądź uszkodzenia stożka wzrostu, roślina może obumrzeć.

Otwarcie ofert przetargowych zaplanowano 31 maja. Nowoczesna rotunda powinna być gotowa do 30 listopada 2017 r.
Co ważne, inwestycja prowadzona przy pełnej dostępności parku dla zwiedzających. Nieczynna będzie jedynie palmiarnia.

Kolejne inwestycje

W drugim etapie inwestycji, planowanym na przyszły rok, przebudowany zostanie budynek oranżerii. W ramach tej inwestycji częściowo zmieniona zostanie funkcja budynku. Powstaną tu m.in. pomieszczenia przystosowane na salki konferencyjne, zaplecze socjalne i sanitarne, szatnie, salka warsztatowa, a także pomieszczenie przeznaczone do wystaw czasowych.

Planowana jest też przebudowa szklarni, która ma być dostosowana do upraw roślin oraz przechowywania w okresie zimowym roślin w donicach i pojemnikach wystawianych latem na zewnątrz na terenie parku. Zagospodarowany zostanie również teren wokół palmiarni, gdzie m.in. przywrócone zostaną jego elementy historyczne.

Przeczytaj także:

Wysoka na 24 metry. Wiadomo już, jak będzie wyglądała nowa palmiarnia w Parku Oliwskim

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej