PIT na ostatnią chwilę? Daj 1 procent, jeszcze jest czas

Gdańszczanie najchętniej dzielą się swoim podatkiem z organizacjami pomagającymi chorym dzieciom. Ale ze statystyk wynika, że tylko 25 procent z nas darowuje pieniądze organizacjom, stowarzyszeniom, fundacjom znajdującym się w Gdańsku.

PIT na ostatnią chwilę? Daj 1 procent, jeszcze jest czas
A
A
data publikacji: 30 kwietnia 2016 r.

Bez tej pomocy wielu chorych będzie miało po prostu gorsze życie. Na zdjęciu: Kasia Giżyńska.
Bez tej pomocy wielu chorych będzie miało po prostu gorsze życie. Na zdjęciu: Kasia Giżyńska.
Materiały prasowe

W tym roku większość deklaracji podatkowych możemy złożyć do 2 maja 2016 roku. To już niewiele czasu, warto jednak pomyśleć, co zrobić z prawem do przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W Gdańsku działa prawie 200 takich organizacji - warto wybrać jedną z nich. Jeśli w swojej deklaracji nie wpiszemy wybranej instytucji czy organizacji, pieniądze z podatku w całości trafią na konto fiskusa.


Dzielimy się podatkiem z chorymi dziećmi

Liczba podatników, którzy przekazują 1 procent organizacjom pożytku publicznego z roku na rok jest większa, tak jak i zwiększa się średnia kwota, którą gdańszczanie oddają w ramach 1 procenta - w 2010 roku było to 49,05 zł, pięć lat później już 54,81 zł..

Chociaż coraz więcej z nas decyduje się przekazać pieniądze wybranym organizacjom, ciągle nie jest to tyle, ile mogłoby być - podatkiem dzieli niewiele ponad 60 proc. gdańszczan.

W 2014 roku z gdańskiej Izby Skarbowej pochodziło prawie 35 mln zł wpływów, Polacy przekazali łącznie w ramach 1 procenta kwotę 557,6 mln zł.

- Największą siłę przebicia mają duże, ogólnokrajowe organizacje, które prowadzą profesjonalne kampanie informacyjne - mówi Magdalena Skiba kierownik Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Dzięki nim są dobrze rozpoznawalne i mają dużą siłę przebicia, jak choćby Polska Akcja Humanitarna, Caritas, fundacje prywatnych telewizji. A im lepiej rozpoznajemy, tym chętniej dajemy. Dajemy też chętniej, kiedy możemy sprawdzić, jak organizacja gospodaruje pieniędzmi. A organizacje, które pobierają 1 procent, muszą informować, na co wydają pieniądze.


Niech gdańszczanie zostwiają w Gdańsku

- Tylko jedna czwarta mieszkańców przekazuje 1 proc. na gdańskie organizacje pożytku publicznego - dodaje Magdalena Skiba. - To mało. Dobrze finansowane organizacje więcej mogą, a to oznacza lepsze usługi i konkretną korzyść dla mieszkańców.

Gdańsk od dziewięciu lat lat prowadzi kampanię społeczną na rzecz 1 procenta.

- Każdego roku od lutego do kwietnia miasto zachęca gdańszczan do przekazywania 1proc. na gdańskie organizacje pożytku publicznego - mówi Izabela Ryba z Wydziału Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej gdańskiego magistratu. -  Kampanię wspiera prezydent Gdańska i marszałek województwa pomorskiego. Ideą akcji jest wsparcie stowarzyszeń i fundacji, które działają tu, lokalnie w Gdańsku. Przecież nie każdy mieszkaniec Gdańska wie, gdzie przekazać swój 1 procent podatku, dlatego dotarcie do każdego jest bardzo cenne.

Kinga Bartkowiak też korzysta w leczeniu z dobrodziejstwa odpisu 1 proc. od podatku.
Kinga Bartkowiak też korzysta w leczeniu z dobrodziejstwa odpisu 1 proc. od podatku.
Materiały prasowe

W tym roku miasto zachęcało mieszkańców na stu city lightach, które zawisły w Gdańsku, w komunikacji pojawiły się plakaty i ulotki. Paweł Adamowicz prezydent Gdańska nagrał ze znanymi gdańszczanami (m.in Dorota Kolak, Lary Ugwu, Krzysztof Skiba, Iwona Guzowska) spot promujący 1 procent podatku.

Zobacz: TUTAJ 

Potrzebujemy 1 procenta, żeby istnieć

Według danych Izby Skarbowej w Gdańsku w 2015 roku mieszkańcy województwa pomorskiego najchętniej 1 procent oddawali chorym dzieciom - zwłaszcza na choroby nowotworowe,  fundacjom i stowarzyszeniom hospicyjnym.

Najwięcej, bo aż ponad 2 mln 176 tys. zł z Pomorza, wpłynęło na konto mieszczącej się w Warszawie, ale pomagającej  dzieciom z całej Polski - Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" pod patronatem prof. Zbigniewa Religi. Drugie miejsce z ponad 690 tys. zł zajęła gdańska Fundacja Hospicyjna, trzecie z kwotą prawie 428 tys. Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko". Wśród obdarowanych znalazło się też Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział Gdańsk.

- Mamy pod opieką ok. 180 podopiecznych - mówi Bogusława Gontarz z PTWzM Oddział Gdańsk. - Każdy dzień to dla nich inhalacje, przyjmowanie leków, rehabilitacja, pobyty w szpitalu. Średni koszt miesięczny leczenia dla takiego chorego to 1,5 tys. zł, ale są tacy chorzy, którzy muszą pozyskiwać i kilka tysięcy. Muszą brać leki, które nie są w Polsce refundowane, są chorzy którzy czekają na przeszczep i muszą mieć tlenoterapię. My to wszystko im umożliwiamy, ułatwiamy, żeby nie czekali rok na psychologa czy rehabilitację. Pieniądze z 1 proc. nie są głównym źródłem utrzymania, ale niezbędnym, bez nich nie przetrwalibyśmy.JAK PRZEKAZAĆ 1 PROCENT

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1% należnego podatku.

Oprócz numeru KRS wybranej organizacji, w rubrykach PIT-u wpisujemy kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu (ma różne rodzaje przychodów, np. z pracy i dochody z papierów wartościowych) – w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.


Gdańskie Organizacje Pożytku Publicznego, na które przekazano (z całej Polski) najwięcej pieniędzy z 1 procenta:

Fundacja Hospicyjna Gdańsk - 1.138.417,51 zł,

Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci Gdańsk - 661.476,55 zł,

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział Gdańsk - 337.595,80 zł,

Stowarzyszenie Przyjaciół Ludzkiego Życia Gdańsk - 259.841,42 zł,

Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Pierwszy Krok" Gdańsk - 206.754,74 zł,

Fundacja "Rodzina Nadziei" Gdańsk - 163.130,48 zł.


Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora