Ośmiu wspaniałych młodych gdańszczan! Kim są?

To oni niosą pomoc potrzebującym, są pełnymi wiary i zapału młodzieżowymi społecznikami. Ośmiu rzeczywiście wspaniałych młodych gdańszczan otrzymało nagrody i tytuły laureata w XVIII Gdańskiej Edycji Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.
09.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gala Konkursu

Celem Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie pozytywnych działań wśród dzieci i młodzieży w wieku 10 – 19 lat. Konkurs ma upowszechniać działania młodzieżowego wolontariatu. Nagradzana jest pomoc bezinteresowna niesiona ludziom najbardziej potrzebującym. W konkursie "Ośmiu Wspaniałych" co roku nagradzanych jest ośmioro młodych ludzi, dodatkowo 8 innych osób otrzymuje wyróżnienia. Na czym polega pomoc, którą niosą? Pomagają w zakupach osobom starszym, z młodszymi odrabiają lekcje, niosą pomoc zwierzętom – wymieniają organizatorzy konkursu.

Uczestników konkursu do końca wspierali przyjaciele

W składzie komitetu honorowego są: ks. abp Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański, Paweł Adamowicz – Prezydenta Miasta Gdańska, Bogdan Oleszek – Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, prof. dr hab. Jerzy Gwizdała – Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

- Otrzymujecie dziś najważniejsze wyróżnienie w swoim dotychczasowym życiu, bo związane ono jest z życiem i potrzebami drugiego człowieka. Gdańsk zyskuje dzisiaj wspaniałych ambasadorów miasta, których wrażliwość społeczna promieniuje na rówieśników. Patrząc w dumne oczy waszych rodziców, opiekunów i wychowawców, widzę w nich wieloletnią troskę o wasz rozwój oraz bogactwo wewnętrzne, którym dzielicie się teraz z innymi – mówił podczas wręczenia nagród Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. – Dziękuję organizatorom wszystkich osiemnastu gdańskich edycji konkursu, w sposób szczególny gdańskiej oświatowej Solidarności – dodał Kowalczuk.

A oto sylwetki młodych lauretów przygotowane przez Bożenę Mazur, autorkę laudacji (kolejność alfabetyczna):

Magdalena Chełmińska, lat 18, uczennica XIX LO w Gdańsku

Bierze czynny udział w pracach szkolnego wolontariatu, jest przewodniczącą SKC w XIX LO. Uczennica w ciągu ostatnich lat uczestniczyła w wielu akcjach charytatywnych, m.in. w Domu Hospicyjnym im. św. Józefa, w Domu Samotnej Matki czy też w Rodzinnym Domu Dziecka w Gdańsku. Zawsze gotowa do pomocy na rzecz drugiego człowieka. W czasie różnych działań i zadań wykazuje się dojrzałością oraz dużą aktywnością, jest osobą miłą, ambitną i pracowitą.

Paulina Chmielewska, lat 16, uczennica Gimnazjum nr 8 w Gdańsku

Już od szkoły podstawowej zaangażowała się w pracę społeczną, aktywnie działa w Szkolnym Kole Caritas, którego jest przewodniczącą oraz w Szkolnym Wolontariacie. Brała udział w wielu akcjach, m.in. "Akcja Żonkil", "Mikołajkowe Nutki","Tak, Pomagam", "Szkolne ołówki". Wysoka kultura osobista, sumienność, pracowitość, komunikatywność, umiejętność słuchania to cechy, które charakteryzują Paulinę. Uczennica do wszystkich działań przystępuje z wielkim oddaniem, jest otwarta na potrzeby drugiego człowieka.

Kaja Górska, lat 16, uczennica Gimnazjum nr 27 w Gdańsku (ZKPiG nr 20)

Jest bardzo aktywną wolontariuszką, angażuje się w zbiórki żywności dla potrzebujących, jest inicjatorką kiermaszów szkolnych, mających na celu wspieranie potrzebujących uczniów i ich rodzin. Z równym entuzjazmem angażuje się w pomoc dla czworonogów, uczestniczy w akcji: "Podaj łapę", w zbiórce żywności i koców na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk". Kaja jest otwartą, serdeczną i pełną pomysłów osobą, cenioną w swoim środowisku rówieśniczym.

Hanna Łosińska, lat 18, uczennica VII LO w Gdańsku (ZSO nr 7) – reprezentantka Gdańska w eliminacjach ogólnopolskich

Swoją działalność w wolontariacie rozpoczęła jako uczennica gimnazjum, a od początku nauki w VII LO w Gdańsku działa w Szkolnym Klubie Wolontariatu "Siedmiu Wspaniałych"’. Uczestniczyła w szkolnej kweście z okazji Dnia Papieskiego Fundacji ,"Dzieło Tysiąclecia", aktywnie pomagała w szkolnej zbiórce ozdób świątecznych na wigilię dla bezdomnych zorganizowaną w Hali Stoczni Gdańskiej przez Duszpasterstwo Akademickie Gdańska. Współpracowała również ze Stowarzyszeniem Opieki Społecznej - Bank Otwartych Serc. Hania jest pełna energii, a jej optymizm udziela się innym. Wyróżnia ją wielka wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka, a działanie w wolontariacie sprawia jej wielką radość i wynika z przyjętego systemu wartości.

Kornel Miszk, lat 18, uczeń VII LO w Gdańsku(ZSO nr 7)

W działalność w wolontariacie zaangażował się, będąc uczniem gimnazjum, brał udział w różnych projektach prowadzonych przez Stowarzyszenie "Uwolnić Wiedzę". Od wielu lat uczestniczy w zbiórce pieniędzy dla WOŚP, a także w akcji promocji krwiodawstwa wśród rodziców uczniów. - Działalność w wolontariacie jest dla mnie zwyczajną formą pomagania innym. Uważam, że dziwne jest to, że nie wszyscy odczuwają taką potrzebę - twierdzi Kamil w charakterystyce własnej ucznia.

Kamila Narkiewicz, lat 18, uczennica Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku

Jest osobą opiekuńczą, wrażliwą i empatyczną. W pełni angażuje się w pomoc innym, a szczególnie osobom starszym i dzieciom. Jako wolontariuszka SKC brała udział w finale akcji "Pola Nadziei", zaangażowała się w niesienie pomocy dla starszej, schorowanej pani z okolic szkoły i w organizację kiermaszów misyjnych. Aktywnie pomaga również w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk’", a także w stadninie koni w czasie zajęć z hipoterapii. Uczennica jest niezwykle skromna i dyskretna. Nie lubi opowiadać o swoich dokonaniach. Jest wzorem dla innych młodych ludzi.

Beata Roman, lat 18, uczennica V LO w Gdańsku

Od 2013 r. jako wolontariuszka angażuje się w działania charytatywne podejmowane przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Jest również przewodniczącą Szkolnego Koła Caritas. Uczennica uczestniczyła w akcji "Pola Nadziei" i zbiórkach na rzecz hospicjum, a także angażowała się w zbiórki żywności pod hasłem: ’"Tak, Pomagam". Wraz ze swoim Szkolnym Kołem Caritas zaangażowała się w akcję "Szlachetna Paczka’". Brała udział w szkoleniach dla wolontariuszy, dzięki którym mogła nie tylko rozwijać swoje zdolności niesieniem pomocy dla potrzebujących, ale także wymieniać się doświadczeniem z innymi. Jest osobą odpowiedzialną za podejmowane zadania, o wyjątkowej wrażliwości I wysokiej kulturze osobistej.

Sandra Wróbel, lat 17, uczennica IV LO w Gdańsku (ZSO nr 5)

Jest uczennicą, która nie przechodzi obojętnie wobec żadnego problemu, nieszczęścia, czyjejś potrzeby. Działa energicznie, szybko, skutecznie, a do tego z uśmiechem na twarzy. Swoją postawą, kulturą bycia, energią życiową i optymizmem wpływa na innych uczniów, również na kadrę pedagogiczną. Jest harcerką, przyboczną w Gdańskiej Drużynie Harcerskiej "Fari", gdzie prowadzi zbiórki, organizuje zajęcia dla dzieci. Jest członkiem szkolnego wolontariatu, włącza się we wszystkie akcje, a także sama ma ciekawe pomysły, które konsekwentnie wprowadza w życie.

16 -18 czerwca w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się XXIII Finał Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Organizatorami gali będą Gdańsk, Fundacja „Świat na Tak” oraz Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska


Obejrzyj zdjęcia z Gali Konkursu "Ośmiu Wspaniałych":

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę