Opera na Targu Węglowym: w wakacje zobaczymy “Cyganerię”

Gdańszczanie wybrali: 15 lipca na Targu Węglowym wyświetlona zostanie „Cyganeria” Giacomo Pucciniego w inscenizacji z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Zdobyła aż 42 proc. głosów w internetowym głosowaniu i zostawiła inne proponowane opery w tyle. Wstęp wolny!

Opera na Targu Węglowym: w wakacje zobaczymy “Cyganerię”
A
A
data publikacji: 17 maja 2017 r.

Kolejne miejsca zajęły: „Król Roger” (18 proc.), „Napój miłosny” (16 proc.), „Bal Maskowy” (13 proc.), Orfeusz” (11 proc.). Łącznie w internetowym plebiscycie zagłosowało 830 osób.

- Metropolitan Opera w Nowym Jorku nie lubi eksperymentów scenicznych, za to kocha gwiazdy. „Cyganeria” z proponowanego nagrania jest taka, jaką ją Pan Bóg i Puccini stworzyli. Pod reżyserią podpisał się sędziwy mistrz Franco Zeffirelli, co gwarantuje bogatą, realistyczną scenografię, dynamiczne sceny zespołowe i pełne niuansów aktorstwo. Do głównych partii zaproszono śpiewaków, którzy spełniają wyśrubowane wymagania współczesnej publiczności. Seksowna Kristina Opolais i broniący honoru włoskich tenorów (gatunek na wymarciu) Vittoria Grigolo, nie tylko doskonale grają, ale także znakomicie wyglądają i bardzo dobrze śpiewają - mówi Jerzy Snakowski. On czaruje swymi frazami i wysokimi dźwiękami, a ona umiera tak pięknie, że czeka nas seans zbiorowego popłakiwania. Nic tylko sycić oko i ucho.

Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej odbędzie się już po raz ósmy.

Pierwsze dwie edycje opery na Targu realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu Viva Europa i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację „La Traviaty” Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W 2013 roku pokazaliśmy „Carmen” Georga Bizeta, w roku „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta wystawiony na Jeziorze Bodeńskim w Bergencji, a w 2015 roku tłumy na Targ Węglowy przyciągnęła „Aida” Giuseppe Verdiego, w 2016 „Turandot” Giacomo Pucciniego.

Marta Bednarska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Instytut Kultury Miejskiej
więcej tekstów autora
Marta Bednarska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Instytut Kultury Miejskiej
więcej tekstów autora