• Start
  • Wiadomości
  • Około 150 pojazdów, alternatywne trasy przejazdów - jak miasto jest przygotowane na ostrą zimę

Około 150 pojazdów, alternatywne trasy przejazdów - jak miasto jest przygotowane na ostrą zimę

Zima komunikacyjna w Gdańsku trwa od 15 października do 30 kwietnia. W tym czasie gotowych do odśnieżania ponad 1 500 dróg jest blisko 150 pojazdów różnego przeznaczenia, m.in. pługopiaskarki, solarki i ładowarki. W przypadku bardzo trudnych warunków atmosferycznych część ulic może zostać przekształcona w jednokierunkowe.
28.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podstawowymi pojazdami szybkiego reagowania na atak zimy są pługopiaskarki

Za zimowe utrzymanie dróg publicznych na terenie Gdańska (z wyłączeniem Obwodowej Trójmiasta, za którą odpowiedzialna jest GDDKiA O/Gdańsk) odpowiada Zarząd Dróg i Zieleni, który zimowym utrzymaniem obejmuje też część dróg wewnętrznych. Łącznie ZDiZ dba o 1 547 dróg publicznych i wewnętrznych o łącznej długości ok. 1 005 km.


Podział dróg publicznych nadzorowanych przez ZDiZ w Gdańsku:

  • Podstawowy Układ Komunikacyjny (PUK) łącznie 20 tras - 583 km

Drogi gminne i wewnętrzne (gminne) - 422 km

  • Rejon Wschodni - 82 km
  • Rejon Południowy - 74 km
  • Rejon Centralny - 109 km
  • Rejon Północny - 59 km
  • Rejon Zachodni - 65 km
  • Wyspa Sobieszewska - 16 km
  • Rejon Starego i Głównego Miasta - 17 km


Zima w Gdańsku trwa od 15 października do 30 kwietnia. W ciągu tych sześciu miesięcy gotowych do pracy jest blisko 150 pojazdów różnego przeznaczenia, w tym pługopiaskarki, solarki, ładowarki, ciężkie pojazdy lemieszowe i sprzęt do zadań specjalnych mogący pracować w ekstremalnie ciężkich warunkach. 

Do kontrolowania stanu odśnieżania miasta, Gdańsk oprócz systemu elektronicznego sprawdzania pracy pojazdów oczyszczających miasto, korzysta też z podglądu z 12 kamer w stacjach pogodowych rozmieszczonych w strategicznych miejscach.

- Kontrolujemy nie tylko trasy i pracę pojazdów, ale również faktyczny wygląd ulic w mieście - mówi zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Michał Szymański.


Jedną z maszyn używanych w trudnych warunkach śnieżnych jest pług wirnikowy

Co ciekawe Gdańsk jest przygotowany na zmianę układu komunikacyjnego w przypadku szczególnie trudnych warunków zimowych na drogach prowadzących do miast ościennych oraz do osiedli mieszkaniowych położonych na wzgórzach morenowych. W takiej sytuacji przewiduje się wprowadzenie na niektórych ulicach ruchu jednokierunkowego.
 

Ciąg komunikacyjny: Słowackiego – Budowlanych – Nowatorów – Kartuska (PĘTLA NR 1)

ul. Słowackiego – zachowany ruch dwukierunkowy, ul. Budowlanych i ul. Nowatorów – jeden kierunek w relacji od ul. Słowackiego do ul. Kartuskiej, ul. Kartuska –ruch jednokierunkowy – w relacji od ul. Nowatorów do centrum.


Ciąg komunikacyjny: Armii Krajowej - Świętokrzyska (PĘTLA NR 2)

Al. Armii Krajowej – zachowany ruch dwukierunkowy, ul. Warszawska i ul. Łódzka – jeden kierunek w relacji od Al. Armii Krajowej do ul. Świętokrzyskiej, ul. Świętokrzyska – jeden kierunek od ul. Łódzkiej do centrum.


Ciąg komunikacyjny: Świętokrzyska - Starogardzka (PĘTLA NR 3)

ul. Świętokrzyska (od ul Łódzkiej do ul. Niepołomickiej) – jeden kierunek, ul. Niepołomicka – jeden kierunek (do ul. Starogardzkiej, ul. Starogardzka – jeden kierunek (od ul. Niepołomickiej do Traktu Św. Wojciecha)



TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska