• Start
  • Wiadomości
  • Od Barcelony po Nowopołock. Zapytaliśmy 8 miast zaprzyjaźnionych z Gdańskiem o świąteczne klimaty

Od Barcelony po Nowopołock. Zapytaliśmy 8 miast zaprzyjaźnionych z Gdańskiem o świąteczne klimaty

Zapytaliśmy w zaprzyjaźnionych z Gdańskiem europejskich miastach, w jaki sposób celebrują przedświąteczny czas i jak wygląda najważniejsza choinka w mieście. Okazuje się, że nie wszędzie choinka jest najważniejsza, nie wszędzie jarmark świąteczny trwa do 23 grudnia i nie w każdym mieście dzieci czekają na wizytę św. Mikołaja.
20.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Wilno - władze miasta mają ambicję, by pod świątecznym drzewem zmieściło się jak najwięcej mieszkańców. W tym roku ubrano więc choinkę w namiot z iluminacji

 

 

Wilno (Litwa)

Sezon świąteczny w Wilnie rozpoczyna się wraz z zapaleniem świateł na głównej choince miasta na placu Katedralnym. W tym roku uroczystość miała miejsce 26 listopada. Po “odpaleniu” choinki zawsze odbywa się koncert świąteczny w wykonaniu gwiazd litewskiej piosenki.

Tego samego dnia rozpoczyna się jarmark, który - co ciekawe - nie kończy się wraz z nadejściem świąt, lecz trwa do 29 grudnia. Tzw. bożonarodzeniowe miasteczko składa się z 50 drewnianych domków - stoisk.

Choinka miejska stoi zawsze do Święta Trzech Króli, mniej więcej w tym samym czasie kończą się też przejażdżki świątecznym pociągiem (czy raczej meleksem z wagonikami), który obwozi chętnych po świątecznie przystrojonym śródmieściu.

 

Świąteczne aniołki na scenie podczas inauguracji choinki w Wilnie

 

W Ogrodzie Bernardyńskim (jeden z popularniejszych parków w mieście) między 3 grudnia a 8 stycznia działa świąteczna iluminacja, funkcjonuje tu również karuzela dla małych i dużych.

Tradycyjnie na wielkim murze wileńskiej katedry od drugiego dnia świąt do 29 grudnia odbywają się projekcje filmowej świątecznej baśni “Gwiezdna mapa Zofii” - z nietypowego kina 3D korzysta co roku ponad 120 tys. widzów.

Podobnie jak w Gdańsku - w Wilnie świąteczny czas kończy się procesją orszaku Trzech Króli 6 stycznia. Na zakończenie pochodu mieszkańcy Wilna żegnają się uroczyście także z główną miejską choinką.

 

Choinka w Turku - najważniejsze drzewo Bożego Narodzenia w Finlandii

 

 

Turku (Finlandia)

Sezon świąteczny rozpoczyna się tu w pierwszy weekend adwentu, otwarciem ulicy Bożego Narodzenia, w którą (za sprawą girland zieleni i lampek) przeistacza się jedna z głównych ulic w mieście. Otwarciu ulicy towarzyszy tradycyjna bajkowa parada.

Świąteczne serce Turku bije na Starym Głównym Placu (Vanha Suurtori), gdzie odbywa się jarmark bożonarodzeniowy.

Uroczyste oczytanie treści Deklaracji Świątecznego Pokoju w Turku, w Wigilię, w samo południe


Choinka przed tutejszą katedrą to najważniejsze świąteczne drzewo w całym kraju - nie bez powodu Turku tradycyjnie nazywane jest w Finlandii miastem Świąt Bożego Narodzenia. Począwszy od XIV wieku (niemal nieprzerwanie), co roku 24 grudnia w samo południe odczytywana jest tu Deklaracja Bożonarodzeniowego Pokoju, rytuał ten rozpoczyna oficjalnie święta w Finlandii. Wygłoszenie tekstu deklaracji transmitowane jest na żywo przez stacje radiowe i telewizyjne w całym kraju. Co roku tysiące ludzi zbiera się na placu by wysłuchać deklaracji czytanej z balkonu gmachu zwanego Brinkkala. Osobą, która co roku ogłasza Świąteczny Pokój jest szef protokołu miasta - od 2013 r. jest nim Mika Akkanen, który osobiście odpisał na nasze pytania dotyczące tradycji świątecznych w Turku.

 

Choinka w Kalmarze i niezwykła serduszkowa iluminacja

 

Kalmar (Szwecja)

Kalmar przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia już pod koniec listopada. Na początku zapalane są świąteczne iluminacje na dwóch głównych placach i na łączącej je ulicy. W pierwszy dzień adwentu zdecydowana większość okien w domach mieszkańców Kalmaru przystrojona jest adwentowymi świecznikami i gwiazdami.

Na największym placu powstaje świąteczna wioska z zagrodami-stoiskami i drzewami ozdobionymi światełkami itd. W Kalmarze nie świętuje się Mikołajek - w Szwecji Mikołaj przynosi prezenty tylko 24 grudnia.

 

W okresie świątecznym nawet kucyk zobligowany jest wyglądać świątecznie, zwłaszcza w bożonarodzeniowej wiosce w Kalmarze

 

Na początku grudnia przed kalmarską katedrą odbywa się koronacja wybranki, której w danym roku powierzono rolę św. Łucji. Orszak dziewcząt pod przewodnictwem św. Łucji ubranej w wianek z płonącymi świecami, którego przejście zwiastuje nadejście Bożego Narodzenia dzięki corocznym wizytom Łucji z Kalmaru jest doskonale znany gdańszczanom. Tamtejsza zwiastunka Bożego Narodzenia odwiedza nas już od 1992 roku.

 

Gorączka św. Mikołaja w Rotterdamie - dzieci czekają na jego statek

 

 

Rotterdam (Holandia)

W połowie listopada do Rotterdamu na pokładzie całkiem pokaźnego statku przypływa św. Mikołaj. Na lądzie czekają już na niego tłumy dzieci śpiewające specjalne powitalne piosenki. 6 grudnia Mikołaj rozdaje prezenty i wyjeżdża tymczasowo z miasta, by powrócić na święta.

Okres świąteczny rozpoczyna się zawsze w kilka dni po wyjeździe brodatego świętego, od zapalenia lampek na największej choince w mieście przy głównej ulicy Coolsingel. W tym roku burmistrz Ahmed Aboutaleb zapalił świąteczne światełka 9 grudnia. Wydarzeniu towarzyszyły koncerty gwiazd holenderskiej muzyki, a także występ chóru dziecięcego złożonego z 250 młodych reprezentantów wszystkich dzielnic miasta.

I jest! Św. Mikołaj wpływa do Rotterdamu - w połowie listopada


W Rotterdamie odbywają się trzydniowe, lub czasem krótsze, jarmarki świąteczne w różnych punktach miasta - raczej bliżej pierwszej połowy grudnia.

Mieszkańcy miasta mają zwyczaj chodzenia na występy specjalnego bożonarodzeniowego cyrku, w którym występują nie tylko akrobaci i clowni, ale także zwierzęta: od pingwinów, psów, poprzez osły, wielbłądy, aż po lwy i tygrysy. Słynny (podobno) bożonarodzeniowy cyrk w Rotterdamie działa już od 40 lat.

 

Tłumy mieszkańców Rijeki czekają na odpalenie pierwszej adwentowej świeczki na ogromnym wieńcu wokół fontanny przy Korzo

 

 

Rijeka (Chorwacja)

W chorwackiej Rijece, świąteczne wydarzenia rozpoczynają się zawsze w pierwszą niedzielę adwentu (w tym roku - 27 listopada). Tego dnia arcybiskup miasta Ivan Devcic i burmistrz Vojko Obersnel wspólnie zapalili pierwszą adwentową świecę na ozdobionym przez niepełnosprawne dzieci wieńcu ułożonym wokół fontanny na placu Kobler.

W tym samym czasie uruchomiono również świąteczne iluminacje rozsiane po całym mieście (zwłaszcza w centrum). Na Korzo, głównej ulicy i deptaku miasta, rozpoczął się też jarmark świąteczny.

Przed ratuszem zapłonęły lampki na głównej choince miasta, a obok niej stanął drewniany domek św. Mikołaja. Dzieci z Rijeki zawsze spotkają się z nim i otrzymują prezenty na lodowisku w namiocie ustawionym przy molo nad Adriatykiem - oczywiście 6 grudnia. Tego samego dnia po Korzo kursować zaczyna pociąg św. Mikołaja.

Na scenie ulokowanej przy jarmarku każdego popołudnia aż do świąt odbywają się występy muzyczne i taneczne. Można tu usłyszeć m.in. szkolne chóry. Największym wydarzeniem muzycznym jest koncert świątecznych pieśni w Katedrze św. Wita, który odbywa się w drugi dzień świąt.

 

Rozświetlona choinka w Rijece - jak Wam się podoba?

 

W czasie okołoświątecznym restauracje w Rijece oferują specjalne menu. Serwują wtedy głównie różnorodne dania z dorsza i czekoladowe przysmaki.

Burmistrz Rijeki Vojko Obersnel życzy mieszkańcom Gdańska wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

 

Ulice Barcelony wieczorem 5 stycznia przemierza kolorowy orszak Trzech Króli

 

 

Barcelona (Hiszpania)

W Barcelonie podobnie jak w Gdańsku - świąteczny czas rozpoczyna się na początku grudnia, ale dzień imienin św. Mikołaja nie ma tu żadnego znaczenia. Prezenty bowiem przynoszą dopiero Trzej Królowie (zwani pieszczotliwie “Magi” od hiszpańskiego Reyes Magos), którzy wieczorem 5 stycznia przypływają do Barcelony na łodzi. Trzygodzinnej paradzie królów przez miasto towarzyszą dekorowane powozy, muzycy, artyści uliczni i żonglerzy, a także 80 posłańców, którym można przekazać list do wybranego króla z prośbą o wymarzony prezent.

Najmłodsi mieszkańcy miasta zawsze biorą udział w tej uroczystości, a kiedy budzą się rano, prezenty znajdują w butach. 5 stycznia wszystkie sklepy w mieście są otwarte do późnych godzin nocnych, działa też nocny jarmark (zwany Fira de Reis) - wszystko po to, by Kacper, Melchior i Baltazar zdążyli kupić prezenty dla wszystkich.

 

Szopka w Barcelonie - co roku inna, co roku zdumiewająca

 

Co ciekawe - najważniejszą dekoracją świąteczną w mieście nie jest wcale choinka, którą dopiero trzy lata temu po raz pierwszy, wzorem północnej Europy, postawiono na placu św. Jakuba (plaça Sant Jaume). Tradycyjnie na tym centralnym placu Barcelony, przy którym ma swoją siedzibę rada miasta i rząd Katalonii, staje bożonarodzeniowa szopka (inscenizacja narodzin dzieciątka Jezus) - co roku urządzana w innym stylu.

Również mieszkańcy miasta w swoich domach szykują szopki. Figurki, małe domki i drzewka, mech, ale także ozdoby choinkowe kupują na rozpoczynających się pod koniec listopada jarmarkach świątecznych: na jarmarku św. Łucji wokół barcelońskiej katedry i przed katedrą Sagrada Familia.

Nam trudno w to uwierzyć, ale w Barcelonie centralna miejska choinka stawiana jest dopiero od trzech lat


Kaliningrad (Rosja)

Chociaż w Kaliningradzie jak w każdym rosyjskim mieście, gdzie dominuje prawosławie, Boże Narodzenie obchodzone jest tradycyjnie w styczniu (w tym roku święta rozpoczynają się 7 stycznia), wielka choinka na głównym placu miasta - placu Zwycięstwa ustawiana jest na początku grudnia i katoliccy mieszkańcy miasta obchodzą Boże Narodzenie w swoim czasie. W wigilię trzydniowych świąt prawosławnych, w nocy, wierni uczestniczą w kilkugodzinnych liturgiach odprawianych we wszystkich kościołach Kaliningradu - są one odpowiednikiem pasterki w kościołach katolickich.

Plac Zwycięstwa w Kaliningradzie z dominującym świątecznym drzewem


 

Nowopołock (Białoruś)

Największa miejska noworoczna choinka staje na głównym placu Budowniczych, a na ulicach pojawiają się iluminacje. W tym mieście również kultywowany jest zwyczaj wspólnego rozświetlania świątecznego drzewa, w tym roku uroczystość odbędzie się 22 grudnia, oczywiście z udziałem tłumu mieszkańców.

Już od 20 grudnia po ulicach Nowpołocka krąży specjalny noworoczny pojazd, który przypomina miejscowym o zbliżającej się uroczystości. Kiedy 22 grudnia wieczorem pojazd wjeżdża na plac Budowniczych, towarzyszy mu Śnieżynka (Snegurochka) oraz oczywiście - najważniejsza postać noworocznych świąt - Dziadek Mróz (Ded Moroz). Podczas inauguracji świątecznego sezonu odbywają się gry i zabawy dla wszystkich pokoleń nowopołocczan, ludzie zbierają się wokół choinki, tańczą i śpiewają. Rytuał rozświetlenia największej choinki w mieście jest znakiem dla wszystkich, że nadszedł czas na szykowanie własnych noworocznych drzewek w domu.

 

Noworoczna choinka na placu Budowniczych w Nowopołocku

 

Czytaj także: 

Gdańszczanie szykujcie się na prezenty! Św. Mikołaj przypłynął do naszego miasta

"Akcja świerk" zakończona sukcesem. Choinka gigant stoi już na Długim Targu, ma 25 m wysokości i waży 4 t

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie