• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie obchody 100-lecia powstania Związku Inwalidów Wojennych RP. WIDEO I FOTO

Gdańskie obchody 100-lecia powstania Związku Inwalidów Wojennych RP. WIDEO I FOTO

W niedzielę, 3 czerwca, obchodzimy 100-lecie powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej (ZIW RP).  Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 na Długim Targu przed Dworem Artusa. W programie było podniesienie flagi państwowej na maszcie Dworu Artusa, apel pamięci i musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP. 
03.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczystości kombatanckie przed Dworem Artusa
Uroczystości kombatanckie przed Dworem Artusa
Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Trzeba podkreślić, że miejsce rozpoczęcia uroczystości jest szczególne. Na Dworze Artusa bowiem polscy żołnierze z Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte zawiesili flagę biało-czerwoną, co stało się symbolem powrotu Gdańska do macierzy - tłumaczy Stanisław Skrzypski, prezes zarządu okręgowego ZIW RP. - Obchody stulecia mają uhonorować i wyrazić wdzięczność członkom Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, którzy uczestniczyli bezpośrednio w działaniach bojowych podczas II wojny światowej. Są to byli żołnierze, inwalidzi, którzy walczyli na froncie wschodnim w 1 i 2 Armii Wojska Polskiego, w polskich siłach zbrojnych na zachodzie między innymi Dywizji Pancernej generała Maczka, żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich oraz innych organizacji. Są to żołnierze uhonorowani najwyższymi odznaczeniami, takimi jak order Virtutti Militari czy Krzyż Walecznych. 

W czasie uroczystości na Długim Targu wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk powiedział: - Spróbujmy pomyśleć w jaki sposób my, dzisiaj, w chwili kiedy nie potrzeba przelewać krwi za ojczyznę, możemy rzeczywiście dać to, co dla niej najważniejsze: wdzięczność i gotowość. To wszystko nic, wszystko to, co można oddać w chwili, kiedy nie oddajemy życia. A za gotowość, którą w mieliście, wtedy kiedy trzeba było walczyć, wtedy, kiedy bez słowa sprzeciwu stawaliście na różnych frontach - dzisiaj skłaniamy się przed wami. Gorąco dziękujemy! 

Przed Dworem Artusa Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP wykonała musztrę paradną, której układy przedstawiały symbole morskie. 

W szyku marszowym Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP wykonała musztrę paradną
W szyku marszowym Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP wykonała musztrę paradną
Dominik Paszliński

Podczas niedzielnych obchodów odprawiona została także w południe msza celebrowana przez Abp Leszka Sławoja Głódzia w intencji poległych i zmarłych oraz żyjących inwalidów i wojskowych. W Bazylice Mariackiej zawieszono na sklepieniu świątyni gwiazdę ufundowaną przez członków ZIW RP ze specjalną dedykacją: Wieczna chwała i wdzięczność tym, którzy polegli za ojczyznę i tym inwalidom, którzy w walce odnieśli rany.

Stanisław Skrzypski w Bazylice Mariackiej mówił: - Gwiazda ta będzie rozświetlała świątynię i świeciła nam, utrwalając wieczną pamięć i działania inwalidów wojennych Okręgu Gdańskiego. 

ZOBACZ FILM Z UROCZYSTOŚCI


Związek Inwalidów Wojennych RP jest najstarszą polską organizacją kombatancką, skupiającą weteranów walk. Należą do niej osoby, które podczas działań wojennych i służby wojskowej poniosły rany i kontuzje. Od początku swego istnienia starano się zapewnić poszkodowanym przez wojnę właściwą opiekę zdrowotną i pracę dla tych, którzy mogli ją podjąć. Konieczne były mieszkania, renty, stypendia dla uczących się i studiujących. Dziś opieka obejmuje żołnierzy polskich wracających z misji NATO, np. w Afganistanie. 
 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo