Nowe oblicze Letnicy. Wieżowce, zieleń, usługi [ZOBACZ]

Nowe osiedle na 2,5 tys. mieszkań powstanie w Gdańsku Letnicy między ulicą Suchą a Starowiejską. To pierwsza komercyjna inwestycja w tej dzielnicy Gdańska. - To znak że Letnica staje się coraz bardziej atrakcyjna i przyciąga zagranicznych inwestorów - mówi Paweł Adamowicz prezydent Gdańska.

Nowe oblicze Letnicy. Wieżowce, zieleń, usługi [ZOBACZ]
A
A
data publikacji: 21 września 2016 r.

Szkic koncepcyjny nowej zabudowy
Szkic koncepcyjny nowej zabudowy
materiały prasowe ROBYG

Dziś Letnica to najmniejsza dzielnica Gdańska, liczy tylko 1,4 tys. mieszkanców. W ciągu najbliższych kilkunastu lat ma się to zmienić, zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego może tu powstać nawet 10 tys. nowych mieszkań. Zwiastunem zmian ma być osiedle Nowa Letnica, które zbuduje firma Robyg. Ma na nim zamieszkać ok. 7 tys. osób. Docelowo na terenie całej dzielnicy będzie mogło zamieszkać nawet 20 tys. nowych mieszkańców.

Była najgorsza, teraz ma potencjał

- Jeszcze 10 lat temu to była najgorsza dzielnica Gdańska - mówi prezydent Adamowicz. - Przed Euro 2012 miasto zainwestowało tu grubo ponad 1 mld zł budując stadion piłkarski, kompleks biurowy Amber Expo, rewitalizując fragmenty dzielnicy, inwestując w układ drogowy. To procentuje. Dziś Letnica to jedna z lepiej skomunikowanych dzielnic Gdańska. Ma też atrakcyjne plany zagospodarownia przestrzennego.

- Dzięki inwestycjom miasta Letnica stała się dzielnicą o dużym potencjale - dodaje Oscar Kazanelson przewodniczący rady nadzorczej spółki Robyg. - To świetna lokalizacja, 15 minut piechotą nad morze, wspaniałe widoki na zatokę. To dobre miejsce dla naszej kolejnej inwestycji, czyli Nowej Letnicy, którą zbudujemy na terenie 6,3 ha. 

Na osiedlu staną budynki 8 , 11 i 18 piętrowe, wśród nich znajdzie się też 35 piętrowy wysokościowiec, który będzie jednym z najwyższych w Gdańsku. Osiedle ma być przyjazne dla rowerzystów, powstaną tam też sklepy i lokale gastronomiczne.

Lokalizacja inwestycji
Lokalizacja inwestycji
materiały prasowe ROBYG

Dwie Letnice, każda inna  

- To nie będą tylko mieszkania, ale cała niezbędna do życia infrastruktura - dodaje Wojciech Okoński prezes zarządu Robyg. - Sklepy, ale też tereny zielone, oczka wodne, ścieżki sapcerowe, miejsca zabaw dla dzieci, miejsca do uprawiania fitnessu. A przy tym dużo zieleni, z sześciu hektarów na których powstanie Nowa Letnica, 34 tys. mkw. to będzie tzw. zieleń zorganizowana, która uczyni osiedle bardzo przyjaznym miejscem także do wypoczynku.

Jak wysokie wieżowce wpiszą się w klimat spokojnej, sielskiej na razie Letnicy?

- To świadoma decyzja - tłumaczy prezydent Adamowicz. - Zachowaliśmy starą Letnicę z jej przedwojenną zabudową dla przyszłych pokoleń, zainwestowaliśmy w jej rewitalizację i ta jej część północna taka zostanie, Letnica południowa to będzie obszar nowych inwestycji.

To nie jedyna nowa inwestycja w Letnicy, w sąsiedztwie stadionu w najbliższych latach powstać ma zajmujący ok. 10 ha kompleks rekreacyjno-sportowy. Koszt budowy kompleksu szacowany jest na 100 mln zł.

Sprzedaż mieszkań na osiedlu Nowa Letnica rusza 15 października br. 

Deweloper obiecuje dużo zieleni
Deweloper obiecuje dużo zieleni
materiały prasowe ROBYG

Jak widać, wysokość zabudowy będzie mocno zróżnicowana
Jak widać, wysokość zabudowy będzie mocno zróżnicowana
materiały prasowe ROBYG

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora