• Start
  • Wiadomości
  • Akcja termomodernizacja: nowe elewacje, ocieplenie, stolarka, mniej CO2

Akcja termomodernizacja: nowe elewacje, ocieplenie, stolarka, mniej CO2

Budynek Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, siedziba Zespołu Parków Krajobrazowych i Zespołu Szkół Policealnych zyskały nowy wygląd w ramach projektu termomodernizacji kilkudziesięciu budynków na Pomorzu. Każdy z budynków zyska nowe elewacje, ocieplenie i ekologiczne ogrzewanie.
05.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ocieplenie budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Meissnera 9 w Gdańsku zrealizowała Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska w ramach dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W ramach pierwszego etapu nowe życie zyska 21 budynków. W Gdańsku efekty prac widać już m.in. w siedzibie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, obiektach szkolnych i administracyjnych Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych i budynku Zarządu Dróg Wojewódzkich. Termomodernizację budynków na Pomorzu zaplanowano na trzy etapy. Pierwsze dwa już się rozpoczęły i potrwają do września 2018 roku. Przewidywane koszty to ok. 21 mln zł, 15 mln pochodzi z RPO na lata 2014-2020, a ok. 6 milionów zł to środki własne samorządu województwa pomorskiego. Trzeci etap rozpocznie się w drugim półroczu tego roku.

Drugi etap obejmie 9 budynków, głównie instytucji kultury samorządu województwa pomorskiego, m.in budynek Domu Aktora Teatru Muzycznego w Gdyni. W ramach trzeciego etapu nowe życie zyska 11 budynków, to m.in. Stacje Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku i Słupsku, jeden z budynków na terenie Szpitala Psychiatrycznego na Srebrzysku oraz osiem obiektów Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.  

Wszystkie wytypowane do remontu budynki były w złym stanie technicznym: zawilgocone, z nieszczelną stolarką okienną i drzwiową. Ogrzewanie budynków, oparte na kotłach węglowych wiązało się też z wysokimi kosztami zakupu węgla. Taki sposób ogrzewania powodował również zwiększoną emisję szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Łącznie do termomodernizacji wytypowano ponad 41 budynków na terenie całego województwa.

Dzięki kompleksowo przeprowadzonej termomodernizacji  budynki nie tylko wyglądają ładniej i nowocześniej, ale zużywają mniej energii, więc zmniejszają się koszty ich utrzymania.  Łączne oszczędności w utrzymaniu wszystkich obiektów przeznaczonych do remontu szacowane są na blisko milion złotych rocznie. Dzięki nowym technologiom zmniejsza się też emisja dwutlenku węgla do atmosfery. W całym regionie oznacza to mniej o ponad 800 ton CO2 rocznie.

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku