• Start
  • Wiadomości
  • Norwegowie zainteresowani gdańską opieką i wsparciem społecznym

Norwegowie zainteresowani gdańską opieką i wsparciem społecznym

27 pracowników socjalnych i administracji z norweskiego Aalesund odwiedziło Gdańsk, by dowiedzieć się, jak w naszym mieście wygląda kwestia opieki społecznej, jakie projekty realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, w czym ma sukcesy i w których kwestiach wciąż szuka dobrych rozwiązań.
13.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W piątek do Gdańska zawitała norweska delegacja specjalizująca się w opiece społecznej

Spotkanie Norwegów z pracownikami gdańskiego MOPR, w trakcie którego wymieniano się doświadczeniami zawodowymi, odbyło się w piątek, 13 kwietnia. Skandynawskich gości z „Departamentu Dziecka i Rodzin” interesował przede wszystkim gdański system wsparcia rodzin z problemem uzależnień i przemocy oraz funkcjonowanie pieczy zastępczej i standardów pomocy dziecku potrzebującemu.

Pracownicy służb z Aalesund na co dzień zajmują się m.in. opieką zdrowotną i społeczną niemowląt i kilkuletnich dzieci z mniej zaradnych rodzin w mieście. Prowadzą bazę punktów i ośrodków wspierających kobiety z dziećmi. Szczególny nacisk w Norwegii kładzie się na kompleksową opiekę nad najmłodszymi pochodzącymi z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. System pieczy jest skuteczny, ale i restrykcyjny. Pracownicy gdańskiego MOPR opowiadali gościom o metodach i narzędziach stosowanych w pracy z naszymi rodzinami potrzebującymi wsparcia m.in. ze względu na tzw. niewydolność opiekuńczo – wychowawczą. Wyjaśniano, na czym polega praca asystenta rodziny i pracownika socjalnego w kontekście pomagania w środowisku, a także to, jak działa system pieczy zastępczej w Gdańsku.

W trakcie piątkowego spotkania wymieniano się doświadczeniami zawodowymi

- Takie studyjne wizyty są bardzo cenne dla obu stron - uważa Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Służą nie tylko wymianie doświadczeń i umiejętności na polu pomocy społecznej, ale również owocują międzynarodowym partnerstwem. Jesteśmy otwarci na taką współpracę i czerpanie dobrych praktyk z innych krajów. Lepiej zawsze widzi się z oddali i niezbędnego do oceny działań dystansu. Działania, kreatywność i mobilność gdańskiego zespołu obszaru rozwoju społecznego są świetnie oceniane z perspektywy kraju i partnerów zagranicznych. To ważny motywator dla codziennych działań na rzecz potrzebujących wsparcia gdańszczanek i gdańszczan – dodaje.



TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1