• Start
  • Wiadomości
  • Nocny dekret ministra kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - inaczej od 1 grudnia

Nocny dekret ministra kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - inaczej od 1 grudnia

Dyrektor Paweł Machcewicz wie już, że jego kontrakt ma stracić ważność 1 grudnia. Tego dnia - zgodnie z planem ministra kultury w rządzie PiS - jego obowiązki przejmie Zbigniew Wawer, obecnie dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Machcewicz: decyzja ministra jest wadliwa prawnie!
06.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kto będzie rządził gotowym muzeum? Od 1 grudnia ludzie wyznaczeni przez polityków PiS.

Tradycyjnie już, wieczorem, i bez żadnego wcześniejszego kontaktu z władzami MIIWŚ w Gdańsku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, co stanie się z Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej taką samą metodą - komunikatem pod wieczór na stronie MKiDN - zapowiedziano połączenie MIIWŚ z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. 

Oto komunikat, który na stronie MKiDN pojawił się, we wtorkowy wieczór, 6 września:   

“1 grudnia 2016 r. zostanie utworzona państwowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która powstanie w wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. 
 

Celem tej zmiany jest optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa. Informację o zamiarze i przyczynach połączenia wyżej wymienionych instytucji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podał do publicznej wiadomości w obwieszczeniu z dnia 6 maja 2016 r. (Dz. Urz. MKiDN poz. 25).


Przedmiotem działania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, tworzonego w wyniku połączenia dwóch placówek, będzie gromadzenie, ochrona oraz ekspozycja zabytków i zbiorów oraz materiałów dokumentacyjnych, dotyczących historii II wojny światowej, gromadzenie zbiorów i upowszechnianie wiedzy z zakresu dziejów Wojny Obronnej Polski w 1939 r. jako początku światowego konfliktu, ochrona, utrzymanie i rewitalizacja zespołu obiektów architektury militarnej na terenie placówki Westerplatte, prowadzenie działalności wystawienniczej, edukacyjnej, naukowej, wydawniczej oraz kulturalnej.


Z dniem połączenia osoby zatrudnione w łączonych instytucjach kultury staną się pracownikami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i zachowają uprawnienia wynikające ze stosunku pracy.


Jednocześnie w celu realizacji czynności związanych z połączeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzeniem państwowej instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ustanawia się Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Funkcję Pełnomocnika Minister powierzył prof. nadz. dr. hab.  Zbigniewowi Wawrowi.”


Tyle komunikat. Władze MIIWŚ na razie nie komentują szerzej, mówiąc, że są tak samo niedoinformowane jak wszyscy, bo opierają się jedynie na tym komunikacie.

Może to oznaczać, że prof. Paweł Machcewicz pożegna się z funkcją dyrektora, bo był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, a ta instytucja od 1 grudnia przestanie istnieć. Inni pracownicy MIIWŚ, jak głosi komunikat, mają jednak zachować miejsca pracy.

Prof. Zbigniew Wawer jest obecnie dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Nie został mianowany na dyrektora nowej placówki, a jedynie pełnomocnika ministra. Może to oznaczać, że albo zostanie dyrektorem później, albo będzie pełnomocnikiem przez jakiś czas, dopóki minister Piotr Gliński nie znajdzie właściwego dyrektora na stałe.

Co może oznaczać mianowanie Wawra na pełnomocnika? Być może to, że ministerstwo kultury chce zrobić z wyjątkowego gdańskiego muzeum, unikalnego w skali światowej i skupionego na cierpieniach ludności cywilnej w czasie II wojny światowej, bardziej tradycyjną placówkę poświęconą chwale oręża polskiego. Takich jest w kraju sporo. Jeśli gdańskie muzeum miałoby się upodobnić do innych, utraciłoby swoją wyjątkowość i nie osiągnęło ambitnego celu zamierzonego przez prof. Machcewicza i jego współpracowników. Zamiast stać się jednym z ważniejszych muzeów Europy i świata, byłoby jednym z wielu podobnych.       

To oczywiście tylko spekulacje, bo nie wiadomo, ani jakie plany ma minister Piotr Gliński, ani prof. Zbigniew Wawer. Władze MIIWŚ zabiegały od kilku miesięcy o dialog z ministrem kultury i grę w otwarte karty. Bezskutecznie.  


Machcewicz: decyzja ministra jest wadliwa prawnie!  

Chwilę po ukazaniu się nocnego dekretu ministra Glińskiego obecny dyrektor MIIWŚ prof. Paweł Machcewicz wydał oświadczenie. Oto jego pełna treść: 

"Szanowni Państwo,

Dziś wieczorem Ministerstwo Kultury ogłosiło na swojej stronie internetowej, że dotychczasowe Muzeum II Wojny Światowej zostanie zlikwidowane z datą 1 grudnia 2016, a w jego miejsce powstanie nowa instytucja kultury o tej samej nazwie, poprzez połączenie naszego Muzeum i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Podobnie jak 15 kwietnia, nie znamy szczegółów, dowiadujemy się o tej decyzji z internetu, nie otrzymaliśmy odpowiedniego aktu prawego, a jedyny konkret podany przez Ministerstwo jest taki, że pełnomocnikiem Ministra do spraw utworzenia nowej instytucji został prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Decyzja Ministra jest wprowadzana w życie bez pozytywnej opinii Rady do Spraw Muzeów, która  zgodnie z ustawą o muzeach jest obowiązkowa przy łączeniu muzeów. W związku z powyższym w naszej ocenie jest ona wadliwa prawnie i podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Z wyrazami szacunku

Paweł Machcewicz"  



TV

Gdański zegar spełnia życzenia?