• Start
  • Wiadomości
  • Niepodległość jest kobietą. Gdańsk na 100-lecie nadania praw wyborczych Polkom

Niepodległość jest kobietą. Gdańsk na 100-lecie nadania praw wyborczych Polkom

Wykłady, debaty, konferencje naukowe, koncerty i spotkania autorskie, ale też… Rozmowy Przy Szydełku. Obchody 100-lecia nadania praw wyborczych Polkom potrwają w Gdańsku od teraz do grudnia.
06.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Aleksandra Mosiołek z Centrum Praw Kobiet ogłasza plany tej instytucji

Prawa wyborcze zostały nadane Polkom sto lat temu, w 1918 roku. Ale oczywiście walka kobiet trwa. O co? Jak tłumaczy Aleksandra Mosiołek z Centrum Praw Kobiet:

- Teraz walczymy o prawo do wolności od przemocy, prawo do bezpieczeństwa i prawo do równego traktowania. Prawa wyborcze kobiet nie są pełne bez prawa do wolności od przemocy. Szacuje się, że co roku w Polsce 800 tysięcy kobiet doświadcza przemocy, a 300 umiera z powodu przemocy domowej.

Lidka Makowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiet dodaje: - Jesteśmy w fazie feminizmu 4.0 Są teraz z nami mężczyźni. Dalej walczymy o równość i brak wszelkich dyskryminacji, w sferze politycznej, społecznej, płacowej czy w kwestiach seksualności. 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przytakuje: - Wiele wciąż musimy w Gdańsku zrobić, by kobiety czuły się równymi uczestniczkami życia społecznego i politycznego. Przestrzeń społeczna jest zbyt przesycona męskością, ze stratą dla jakości naszego życia.

Aby podkreślić znaczenie kobiet w życiu miasta, w Gdańsku (i Sopocie) odbędzie się szereg imprez z okazji stulecia nadania Polkom praw wyborczych (1918-2018).

Na stronie gdansk.pl pokaże się specjalna zakładka prezentująca sylwetki stu ważnych kobiet z Gdańska i Pomorza.

Barbara Kijewska z Kongresu Kobiet zapowiedziała, że 10 listopada odbędzie się specjalny lokalny Kongres Kobiet w ECS. Będzie to całodniowe wydarzenie, które pokaże siłę kobiet na Pomorzu.

Barbara Kijewska z Kongresu Kobiet

Elżbieta Rutkowska z Krytyki Politycznej zapowiedziała Projekt “Bez względu na płeć”: - Będziemy działać w modnej ostatnio formule miesięcznicy. 28 dnia każdego miesiąca przygotujemy różne wydarzenia, spotkania i debaty. Chcemy rozmawiać o rzeczach dla nas ważnych. Będziemy wybierać 100 książek na 100-lecia nadania praw kobietom. Będziemy stawiać na samorozwój kobiet. Będziemy też uwrażliwiać mężczyzn na różnicę między “końskimi zalotami” a MeToo.

Patrycja Medowska z ECS przypomniała, że w tej instytucji odbywa się cykl wykładów “Polka Niepodległa”: - Pierwszy, Kazimiery Szczuki, już się odbył. Ale dalej będą wykłady o kobietach socjalizmu, kobietach Solidarności i kobietach współcześnie - powiedziała Medowska.

Kolejne wykłady z tego cyklu: 

  • Ewa Graczyk “Polki w czasach socjalizmu” (18 kwietnia)
  • Ewa Majewska “Kobiety Solidarności” (18 maja)
  • Sylwia Chutnik “Kobiety w Polsce po 1989” (13 czerwca)
  • Małgorzata Tkacz-Janik “O patriotyzmie, który ma płeć” (12 września)
  • Beata Maciejewska “Przełamując tabu - bohaterki stulecia” (18 października)
  • Marta Frej “Moja niepodległość - kobiety dziś w Polsce” (22 listopada)

Aleksandra Kotapska z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Lidka Makowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiet

Aleksandra Mosiołek z Centrum Praw Kobiet zapowiedziała cykl warsztatów “Poznaj swoje prawa” oraz warsztaty o dyskryminacji kobiet. Do tego panele dyskusyjne.

Dagmara Sypniewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie zapowiedziała rozmowy o wolności kobiet w gronie kobiet, czytania performatywne oraz “Rozmowy przy szydełku”.

Aleksandra Kotapska z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego powiedziała, że w dniach 25-27 maja GTS pokaże trzy spektakle pod wspólnym hasłem “Dziewczynka, Kobieta, Matka”. Pierwszy spektkal to “Dziewczynki” z Teatru Studio z Warszawy; drugi - “Projekt Matka” Teatru Kana ze Szczecina i wreszcie “Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” - Kolektywu Kobietostan.

Elżbieta Rutkowska, Patrycja Medowska i prezydent Paweł Adamowicz

Co czeka nas już w kwietniu?

  • 18 kwietnia, godz. 20.30: wykład Ewy Graczyk “Polka epoki socjalizmu” z cyklu “Polka Niepodległa” w ECS;
  • 20 kwietnia, godz. 17; "Rozmowy przy szydełku - “Jak faszerować szczupaka?”, na podstawie książki “Kucharka litewska” W. Zawadzkiej; Filia 6 Biblioteki Sopockiej;
  • 21-22 kwietnia, “Warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet”, Centrum Praw Kobiet;
  • 28 kwietnia, “Mam głos” - warsztaty dla kobiet z wystąpień publicznych, Centrum Praw Kobiet;
  • 30 kwietnia, uruchomienie strony internetowej stolatprawkobiet.pl

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę