• Start
  • Wiadomości
  • Nazwijmy most w Sobieszewie na cześć 100-lecia Niepodległości, proponuje prezydent Gdańska

Nazwijmy most w Sobieszewie na cześć 100-lecia Niepodległości, proponuje prezydent Gdańska

Marzy mi się, aby most zwodzony w Sobieszewie nazwać imieniem 100-lecia Niepodległości Rzeczpospolitej - proponuje prezydent Paweł Adamowicz. W Gdańsku zebrał się po raz pierwszy Komitet Obchodów 100-lecia Niepodległości.
29.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak będzie wyglądał most w Sobieszewie

Czy tak się stanie? - Dzisiaj przedstawiłem po raz pierwszy pomysł poświęcenia mostu w Sobieszewie 100 - leciu Polski. Teraz, zanim podejmiemy konkretne działania, chciałbym go skonsultować z mieszkańcami Sobieszewa, z tamtejszą Radą Dzielnicy i oczywiście z radnymi Gdańska. Nie sądzę, żeby ktoś miał większe wątpliwości, ale zależy mi, aby był to projekt wspólny wielu środowisk - mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Jak zauważa prezydent, most, który buduje miasto Gdańsk, a który zostanie oddany do użytku w 2018 roku, będzie obiektem  nowoczesnym, pięknym technicznie i wizualnie, a do tego wyczekiwanym i takim, którego realizacja wymagała wielu czasochłonnych i kosztownych zabiegów. - Czyli podobnym, do naszej niepodległości.

Prezydent Gdańska chciałby, aby obchody 100-lecia Niepodległości Polski miały dużą rangę


Zdaniem prezydenta w roku 100 - lecia Niepodległości należy rozważyć także nadanie odpowiednich nazw innym ważnym obiektom. Paweł Adamowicz zapowiedział, że będzie przekonywał samorządy Kolbud i Pruszcza Gdańskiego, aby nazwę 100 - lecia nadać budowanej właśnie w Kowalach, wspólnymi siłami, tzw. szkole metropolitalnej. Będzie to pierwsza placówka w Polsce, która powstała we współpracy trzech gmin i służyć ma zamieszkałym w nich dzieciom. 

W roku 100 - lecia w Gdańsku staną także kolejne maszty flagowe, na których cały rok powiewać będą flagi biało-czerwone, a obok nich Gdańska i Unii Europejskiej. - Chcielibyśmy, aby to był impuls dla wszystkich, uprzejma sugestia, aby flagi narodowe częściej gościły przed oknami naszych firm czy domów - mówi prezydent Gdańska.

W mieście zorganizowanych zostanie także szereg wydarzeń kulturalnych i intelektualnych. Już 7 listopada tego roku wystartuje cykl pod nazwą Gdańskie Debaty Obywatelskie. Złoży się nań 11 spotkań poświęconych najważniejszym problemom naszych dziejów najnowszych. Ich celem jest próba namysłu nad wyzwaniami, które symbolizują daty narodzin Drugiej i Trzeciej Rzeczpospolitej.

Czym była tamta niepodległość? W jaki sposób różni się ona od naszej? Jakie były wyzwania stojące przed państwem i narodem wtedy i teraz? Jakie dylematy organizowały wyobraźnię polityczną wczoraj i dziś – to tylko niektóre pytania, jakie będziemy sobie stawiać w trakcie nadchodzących miesięcy, by przybliżyć sens naszych dziejów zbiorowych w minionych 100 latach. W sformułowaniu odpowiedzi pomogą nam wybitni intelektualiści: historycy i pisarze, filozofowie i literaturoznawcy, antropolodzy i politolodzy. Każdy wykład uzupełni rozmowa, którą poprowadzi Jerzy Sosnowski.

Pierwszym gościem będzie Adam Michnik, a kolejnymi m.in. Andrzej Friszke, Aleksander Hall czy Jerzy Pomian.

Debaty odbywać się będą w Ratuszu Głównego Miasta (Wielka Sala Wety), raz w miesiącu, z reguły we wtorki, zawsze o godzinie 18. 

Prezydent poinformował również, że w 2018 roku odbędzie się w Ergo Arenie specjalny koncert poświęcony rocznicy, a przez cały rok serię koncertów zaprezentuje jeden z najlepszych chórów w Europie, czyli Schola Cantorum Gedanense, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Miasto Gdańsk przygotuje także okolicznościowy stempel, który będzie przystawiany na wszystkich listach wychodzących z urzędu. A jest ich w każdym roku, przeciętnie około 500 tys.

Członkami Komitetu Honorowego Obchodów 100 - lecia Niepodległości są: prezydent Lech Wałęsa, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek senatu Bogdan Borusewicz, rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała, prof. Joanna Penson, Olga Krzyżanowska, prof. Andrzej Januszajtis, prof. Aleksander Hall, mec. Jacek Taylor.

Już dziś zaplanuj swój udział w debatach!

W Stulecie Niepodległości, Gdańskie Debaty Obywatelskie „Polska! Polska! - ale jaka?”

7 XI 2017 Dwie Niepodległości – 1918 / 1989 – wyzwania i bilans (Adam Michnik) 

4 XII 2017 Dwie Polski – jak opisać nasze dzieje 1918 – 2018? (Andrzej Friszke)

9 I 2018 Polskie konstytucje (Aleksander Hall)

13 II 2018 Polska w Europie (Aleksander Smolar)

13 III 2018 Naród i rewolucja (Andrzej Leder)

10 IV 2018 Mity polityczne – wczoraj i dziś (Marcin Napiórkowski)

8 V 2018 Maj 1926 – utracone szanse polskiej demokracji (Wiesław Władyka)

12 VI 2018 Obywatele RP. Swoi i obcy (Krzysztof Czyżewski)

11 IX 2018 Kościół w Polsce (Adam Szostkiewicz)

9 X 2018 Dziedzictwo i nowoczesność. Polska i Polacy 1918 – 2018 (Stefan Chwin)

6 XI 2018 1918 – 2018 – Sens polskich dziejów (Krzysztof Pomian)

Debaty prowadzić będzie Jerzy Sosnowski



TV

Pracownicy magistratu oddali krew