Na pomoc oszukanym i zadłużonym

Coraz więcej gdańszczan wpada w pętlę zadłużenia. Rośnie liczba seniorów oszukanych „na wnuczka”. Przybywa klientów tzw. parabanków. Władze Gdańska nie zamierzają biernie przyglądać się regularnie rosnącej w mieście grupie dłużników i oszukanych, chce wyciągnąć do nich pomocną dłoń.
05.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Urząd Miejski w Gdańsku chce pomagać i edukować mieszkańców, którzy wpadli bądź mogą wpaść w pętlę zadłużenia.

W poniedziałek, 5 października 2015 r., w gdańskim magistracie nastąpiła inauguracja Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk tłumaczył, dlaczego władze miasta uważają te działania za niesłychanie potrzebne.

– Niemal każdego dnia trafiają do nas – do Urzędu Miejskiego, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie bądź innej instytucji – osoby, które padły ofiarą oszustwa. Bardzo często są to seniorzy, którzy, mówiąc wprost, zostali okradzeni z majątku swojego życia. Dlatego chcemy połączyć siły i wiedzę przedstawicieli różnych instytucji, by wypracować skuteczny system wsparcia dla takich osób – podkreślał wiceprezydent Kowalczuk.

Z kolei problem zadłużenia dotyka najczęściej osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i ubóstwem. Ważnym aspektem nowego programu ma być więc prewencja, w tym edukacja ekonomiczna.

Urzędnicy miejscy podkreślali, że trzeba „zinwentaryzować i zdiagnozować” problemy, które najczęściej dotykają gdańszczan. Media bowiem coraz częściej nagłaśniają przypadki oszustw metodą „na wnuczka” czy działania nieuczciwych przedstawicieli handlowych. Coraz częściej zdarza się także, że osoby starsze dają się namówić na wzięcie szybkiej pożyczki pod zastaw mieszkania, o wyjątkowo wysokim oprocentowaniu, której nie są później w stanie spłacić, czego skutkiem jest utrata mieszkań.

Roman Pomianowski, prezes Stowarzyszenia „Program Wsparcia Zadłużonych” z siedzibą w Poznaniu, podkreślał, że liczba dłużników w Polsce jest spora. – Tylko w województwie pomorskim mieszka 164 tys. zadłużonych osób. To średnio 73 osoby na tysiąc mieszkańców. W samym Gdańsku zadłużonych jest blisko 34 tys. osób – wyliczał prezes Pomianowski.

Podkreślał on, że osoby, które popadają w długi, często nie umieją sobie poradzić z taką sytuacją. Nierzadko próbują uniknąć obciążeń, nawet wyjeżdżając za granicę. Często uciekają w tzw. szarą strefę rynku pracy, a są i tacy, którzy reagują agresją, kłamstwem bądź przybierają postawę roszczeniową.

Na inauguracyjne spotkanie Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego zaproszono przedstawicieli m.in. Narodowego Banku Polskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Rzecznika Konsumentów, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Izby Komorniczej, Windykatorów, Izby Adwokackiej, spółdzielni mieszkaniowych, UOKiK, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, MOPR, GZNK i organizacji pozarządowych. Wszystkich uczestników podzielono na trzy grupy tematyczne: do spraw edukacji ekonomicznej, do spraw przestępstw i nadużyć oraz do spraw zadłużeń.

– Podsumowaliśmy problemy, z jakimi spotykają się w swojej pracy przedstawiciele poszczególnych instytucji. Pojawiło się kilka wstępnych pomysłów na ich rozwiązanie. Trzeba je jeszcze przedyskutować i dopracować – podkreślił Piotr Olech, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego, odpowiedzialny za sprawy związane z integracją społeczną.

Obecni zadeklarowali chęć uczestnictwa w interdyscyplinarnym Zespole ds. Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, który będzie działał w ramach wspomnianego programu. – Ma on się zająć takimi obszarami problemowymi, jak pożyczki [te zaciągane nieodpowiedzialnie – red.], dziedziczenie długów, mądre inwestowanie [Amber Gold podano tu jako antyprzykład – red.], wyłudzenia, naciąganie, przejęcia lokali, nadmierna konsumpcja i zadłużenia –  wyliczał wicedyrektor Olech.

Zespół ma się spotykać co miesiąc, aż do kwietnia 2016 r. Do tego czasu powinien zostać wypracowany skuteczny system wsparcia.


 

Do pobrania:

prezentacja nr 1 (2.06 MB)

prezentacja nr 2 (1.51 MB)

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę