• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum II Wojny Światowej: wniosek do NIK o kontrolę… w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Muzeum II Wojny Światowej: wniosek do NIK o kontrolę… w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dwóch członków Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku skierowało do prezesa NIK wniosek, w którym proszą o kontrolę działalności Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
02.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Czołg sherman firefly w MIIWŚ. Czy jest dostatecznie polski, bo w takich czołgach wyzwalała Holandię dywizja generała Maczka? A może jest zbyt uniwersalistyczny, bo amerykański?

Jak podaje Gazeta Wyborcza Trójmiasto dwóch członków Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - mecenas Jacek Taylor oraz ppłk Tadeusz Filipiak, w czasie wojny członek Szarych Szeregów AK - chce, żeby Naczelna Izba Kontroli (NIK) skontrolowała działalność Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o planowane połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Taylor i Filipak piszą we wniosku do prezesa NIK, że planowana przez ministra kultury prof. Piotra Glińskiego akcja połączenia Muzeum II Wojny  Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 spowoduje znaczne szkody, których minister z pewnością dotychczas nie oszacował.
 

Przypomnijmy, że połączenie muzeów, zgodnie z przepisami, ma wejść w życie w najbliższą sobotę, 6 sierpnia. Wtedy mija termin przygotowania statutu i szczegółowego programu działalności nowej placówki muzealnej pod nazwą Muzeum II Wojny Światowej. Ma ona powstać z połączenia powołanego w 2008 roku Muzeum II Wojny Światowej, z utworzonym w grudniu 2015 roku Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.


We wniosku przesłanym do NIK czytamy:

"Przed siedmioma miesiącami, w dniu 22 grudnia 2015 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowego rządu nieoczekiwanie i bez jakichkolwiek konsultacji z władzami Gdańska i Muzeum II Wojny powołał Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Ta decyzja, z pozoru całkowicie pozbawiona sensu, miała jednak ukryty cel. Został on ujawniony, gdy w dniu 15 kwietnia 2016 r. Minister ogłosił swój zamiar połączenia dwóch muzeów: Muzeum II Wojny i Muzeum Westerplatte (Dziennik Urzędowy MKiDN z dn. 15 IV 2016 r. poz. 18). Uzasadnił to zwiększeniem efektywności swych działań i racjonalizacją wydatkowania środków finansowych. W tej sytuacji stało się oczywiste, że Minister podjął te z pozoru nieracjonalne działania tylko po to, by wykorzystać przepisy o możliwości łączenia placówek muzealnych (art. 5a ustawy z dn. 21 XI 1996 r. o muzeach). Wykorzystanie tych przepisów umożliwia Ministrowi usunięcie mianowanego przez poprzedni rząd Dyrektora Muzeum II Wojny, który został zatrudniony na okres do 2019 r. Zatem czynności Ministra dotyczące powołania Muzeum Westerplatte (jedynie dla pozoru) stanowią obejścia prawa".

I dalej:

“Akcja 'łączenia' spowoduje znaczne szkody, których Minister z pewnością dotychczas nie oszacował. Wystąpi konieczność sporządzenia inwentaryzacji majątku zlokalizowanego w znacznej części na terenie budowy, co doprowadzi do wstrzymania prac. To z kolei spowoduje przestoje w realizacji zawartych kontraktów, kary umowne, oraz następstwa nieterminowego wykorzystania środków programu wieloletniego".


Wniosek wysłany został 1 sierpnia.
- Zapoznamy się z wnioskiem i podejmiemy stosowne decyzje - odpowiada Zbigniew Matwiej, kierownik wydziału prasowego NIK. 

Przeczytaj cały tekst Emilii Stawikowskiej: Co z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. NIK przyjrzy się połączeniu? 


Czytaj także:

Prof. Andrzej Nowak, prawicowy historyk i sympatyk PiS, żarliwie broni autonomii Muzeum II Wojny Światowej 

Gdańsk wycofa darowiznę? Co z Muzeum II Wojny Światowej?

Trzy recenzje są podstawą krytyki PiS wobec Muzeum II Wojny Światowej. Jako pierwsi ujawniamy, co w nich jest

Darczyńcy Muzeum II WŚ: wycofamy nasze pamiątki!

Kontrolerzy w Muzeum II WŚ. Czego szuka minister kultury?

Budowa Muzeum II Wojny Światowej. Naprawdę robi wrażenie

Muzeum II Wojny Światowej. Czołgi i torpeda już stoją




TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus