• Start
  • Wiadomości
  • Mobilny Dom Kultury po raz ostatni. W ten weekend - na Przeróbce

Mobilny Dom Kultury po raz ostatni. W ten weekend - na Przeróbce

Przeróbka to ostatni przystanek Mobilnego Dom Kultury - wakacyjnej inicjatywy Gdańskiego Archipelagu Kultury - który do dzielnicy zawita w sobotę i niedzielę 5-6 sierpnia 2017 r. W programie m.in. romantyczny, big bitowy koncert Muzyki Końca Lata, poetycki recital Teatru Poza Sztuką oraz Barbary Flisak, a także imprezy tematyczne, związane z nazwą dzielnicy - jak korzenne „przeróbki” znanych hitów w wykonaniu Kapeli Ztrój. Jak zawsze nie zabraknie też atrakcji dla dzieci: animacji, warsztatów i spektakli. N
03.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mobilny Dom Kultury to wakacyjny projekt realizowany przez Dom Sztuki GAK we współpracy z innymi placówkami Gdańskiego Archipelagu Kultury. W ramach projektu animatorzy i artyści w dzielnicach, w których na co dzień nie działają, przeprowadzają bezpłatne warsztaty i wydarzenia artystyczne

Po Nowym Porcie, Chełmie i Jasieniu, przyszedł czas na Przeróbkę. To tam, po raz ostatni w tym roku, zawita Mobilny Dom Kultury - pilotażowa wakacyjna akcja Gdańskiego Archipelagu Kultury, oferująca mieszkańcom odwiedzanych dzielnic bogaty program artystyczny - i co najważniejsze, bezpłatny. Więcej o projekcie pisaliśmy tutaj: Startuje pierwszy Mobilny Dom Kultury. Przyjedzie do Twojej dzielnicy?

W sobotę i niedzielę 5-6 sierpnia 2017 r. boisko na skrzyżowaniu ulicy Siennej i Bajki na gdańskiej Przeróbce na dwa dni stanie się miejscem warsztatów, animacji, koncertów, akcji happeningowych i spotkań z podróżnikami.

- W związku z tym, że ostatnia odsłona Mobilnego Domu Kultury odbędzie się na Przeróbce, program pierwszego dnia będzie oscylował wokół nazwy dzielnicy i „przerabiania” - zapowiada Katarzyna Andrulonis, animator kultury z Domu Sztuki GAK. - Jednym z takich akcentów będzie koncert trójmiejskiej Kapeli Ztrój - dawnej Kapeli Przewłockiego, która zaprezentuje znane hity europejskie przerobione na nutę muzyki korzennej, tradycyjnej. Koncert będzie się nazywał „Przeróbki na Przeróbce”.

Mobilny Dom Kultury to m.in. okazja, by nauczyć się grać na instrumencie. Nz. warsztaty gry na bębnach djembe

Innym akcentem, nawiązującym do nazwy, będą warsztaty recyklingowo-ogrodnicze „Przerabialnia”, stworzone z myślą o dzieciach, i warsztaty plastyczne. Natomiast punktem kulminacyjnym pierwszego dnia będzie koncert big bitowego zespołu Muzyka Końca Lata z Mazowsza. - Będzie to koncert bardzo słoneczny, radosny i chyba najbardziej romantyczny w Polsce - zaprasza Andrulonis. - Zespół w swojej twórczości odwołuje się m.in. do lat 60., czyli czasów „zagolfionego” big bitu, ale też dokonań amerykańskiej alternatywy z lat 90.

Na sobotę zaplanowano również m.in. występ lokalnego, gdańskiego, działającego częściowo przy Domu Sztuki GAK, Teatru Poza Sztuką, który zaprezentuje recital piosenki poetyckiej i poezji śpiewanej, pt. „Piosenki z zamyśleniem”. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory znajdujące się na ich nowej płycie, zatytułowanej „Moje, twoje, nasze, wasze, ich”.

Nie zabraknie tego dnia wielu innych akcentów muzycznych, które spodobają się szczególnie dorosłej publiczności. Natomiast dla dzieci, oprócz licznych warsztatów zaplanowano m.in. spektakl Teatru Qfer, który w ciepły i humorystyczny sposób opowie o królu, którego… bardzo bolał ząb. Strach przed dentystą okaże się silniejszy od bólu, co zrodzi wiele zwariowanych sytuacji i nieobliczalne decyzje w wykonaniu władcy. Przedstawienie będzie utrzymane w konwencji „katarynkowej” - opowieść przedstawi gdański kataryniarz wraz z papugą Rudolfem oraz dwunastoma kukiełkami.

To także szansa, by rozwijać swoje zdolności plastyczne. Te piękne prace powstały podczas lipcowej odsłony Mobilnego Domu Kultury na gdańskim Chełmie

Drugiego dnia Mobilnego Domu Kultury na Przeróbce, w niedzielę 6 sierpnia, na odwiedzających czekać będzie m.in. premiera spektaklu Kozam Tandem „Wieść na kółkach”, autorstwa Marty Kwiatkowskiej, opowiadającego o poszukiwaniach sensu życia. Co ciekawe, widzowie sami będą mieli wpływ na przebieg akcji.

Tego dnia w programie również nie zabraknie szeregu warsztatów - jeżeli ktoś nie zdążył nauczyć się cyjanotypii i malowania na wodzie, będzie miał ostatnią okazję. Po raz pierwszy będzie można także spróbować filcowania, i podobnie jak podczas poprzednich odsłon wziąć udział w warsztatach bębniarskich czy haiku. Tegoroczną działalność wakacyjną Mobilnego Domu Kultury zakończy potańcówka pod chmurką przy muzyce z płyt winylowych.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program:
Mobilny Dom Kultury - Przeróbka
Boisko na skrzyżowaniu Siennej i Bajki, Gdańsk Przeróbka

Sobota, 5 sierpnia


Wydarzenia:
- godz. 12 - Teatr Qfer przedstawia: spektakl „Śmieciowisko, czyli bajki Pana Bałagana”;
- godz. 13 - Otwarcie wystawy „Co z Was wyrośnie?!” i muzykowanie;
- godz. 13.30 - Recital fortepianowy Barbary Flisak: muzyka hiszpańska, filmowa i klasyczna;
- godz. 14.15 - Centrum Aktywizacji Społecznej na Scenie;
- godz. 14.30 - Działania Partnerów na scenie koncert i konkursy;
- godz. 17 - Teatr Poza Sztuką - koncert poetycki;
- godz. 18 - „Przeróbki” na Przeróbce, czyli koncert kapeli Ztrój;
- godz. 19 - Muzyka Końca Lata - koncert big bitowo-romantyczny.


Warsztaty:
- godz. 12- 16 - Ceramika (bez ograniczeń wieku);
- godz. 12-16 - Cyjanotypia - otwarty warsztat plastyczny;
- godz. 15-18 - Przerabialnia - warsztat recyklingowo-ogrodniczy dla dzieci;
- godz. 15-18 - Filcowanie - nauka filcowania na mokro (dorośli);
- godz. 15.30-16.30 - Warsztat taneczny;
- godz. 16-18 - Malowanie na wodzie.


Ponadto:
- godz. 12-16 - Bookcrosing - Mobilna Biblioteka;
- godz. 12-18 - Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!;
- godz. 12-18 - Działania naszych partnerów.


Niedziela, 6 sierpnia


Wydarzenia:
- godz. 14 - Blitz na scenie, czyli taniec na wakacje (pokazy i warsztaty);
- godz. 16 - Kozam Tandem przedstawia: spektakl „Wieść na kółkach” - PREMIERA;
- godz. 16.30 - Obalamy mity o Afryce - spotkanie z podróżnikami: Jakub Dąbrowski i Aldona Klebowska;
- godz. 18 - Impreza taneczna pod chmurką - POTAŃCÓWKA.


Warsztaty:
- godz. 12-14 - Warsztat gry na bębnach djembe**;
- godz. 12-14 - Haiku dla dzieci**;
- godz. 12-14 - Kształty muzyki – interdyscyplinarny warsztat dla dzieci**;
- godz. 14-15 - Warsztat plastyczny - kreatywne królestwo”;
- godz. 14-18 - Ceramika - otwarty warsztat plastyczny;
- godz. 14.30-17.30 - Warsztaty gier podwórkowych;
- godz. 15-16.30 - Warsztat teatralny.


**Ograniczona ilość miejsc. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr telefonu 58 307 31 44 lub pod adresem e-mail: katarzyna.andrulonis@gak.gda.pl.

Przeczytaj relację z poprzedniej edycji: Mobilny Dom Kultury zdobył serca mieszkańców Nowego Portu

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!