• Start
  • Wiadomości
  • Mistrzowie baletu zainaugurowali Tydzień Ukraiński. Co dalej w programie?

Mistrzowie baletu zainaugurowali Tydzień Ukraiński. Co dalej w programie?

Występ znakomitego zespołu baletowy Lwowskiej Opery Narodowej i wernisaż zdjęć Igora Gaidaia zainaugurował Tydzień Ukraiński w Gdańsku. Wydarzenie potrwa do 24 października 2017 r. Przed nami jeszcze koncerty, wykład i spektakl „Eneida” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
19.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mistrzowie baletu z Lwowskiej Opery Narodowej wspólnie z fotografem Igorem Gaidaiem zainaugurowali Tydzień Ukraiński 2017 w Gdańsku

Igor Gaidai to dziś jeden z najbardziej cenionych współczesnych fotografów ukraińskich, dobrze znany w kraju ojczystym - u nas niekoniecznie. Jego prace od środy, 18 października, można oglądać w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (ul. Ołowianka 1).


Ukraiński fotograf Igor Gaidai (ur. 1961 r.) przez kilka lat jeździł po kraju i portretował zbiorowo swoich rodaków - każdego na identycznym tle, jednak każdy miał możliwość wyboru ujęcia, które mu się podoba

Wystawę zatytułowaną „Razem.UA” tworzy 15 szerokich zdjęć panoramicznych o imponujących rozmiarach (95x290cm), będących nie tylko dziełami sztuki fotograficznej, lecz także świadectwem codziennego życia dzisiejszych Ukraińców. To temat bliski urodzonemu w Charkowie, a mieszkającemu w Kijowie, Gaidaiowi, który ma w swoim dorobku trzy albumy poświęcone mieszkańcom tego kraju. Także każda z fotografii przedstawia charakterystyczne grupy postaci z całej Ukrainy, w scenach zbiorowych.


Fotografie Gaidaia do złudzenia przypominają zdjęcia klasowe lub rodzinne, z tą różnicą, że artysta przedstawia grupy co najmniej stuosobowe

Wernisaż wystawy był jednocześnie uroczystą inauguracją Tygodnia Ukraińskiego 2017 w Gdańsku, który potrwa do wtorku 24 października. Prace Gaidaia można oglądać we foyer Filharmonii Bałtyckiej przez cały czas trwania festiwalu. Wstęp wolny.


Oprócz zdjęć, w środę 18 październik goście mieli także okazję, by zobaczyć bardzo dobry zespół baletowy Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, słynący z wystawień klasyki światowej i ukraińskiej. W Gdańsku tancerze wykonali fragment z opery „Carmen” Georges’a Bizeta i „Noc Walpurgi” z opery „Faust” Charles’a Gounoda.


Choć scenografia była szczątkowa, a stroje tancerzy w dużej mierze skromne, publiczność nagrodziła zespół owacją na stojąco - zasłużoną, biorąc pod uwagę umiejętności techniczne tancerzy. Niestety, frekwencja na widowni pozostawiała wiele do życzenia, puste rzędy po obu stronach sceny wyraźnie rzucały się w oczy. To dziwi, bo takie pustki to rzadkość w Filharmonii Bałtyckiej. Szkoda - tym bardziej, że dziś występy baletowe w Gdańsku to rzadkość. A oglądanie tak znakomitego zespołu, nawet jeśli w niezwykle skromnej, niemal szkolnej inscenizacji - jeszcze większa.


Więcej o Tygodniu Ukraińskim pisaliśmy tutaj: Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2017: słynny balet, teatr i muzyka chóralna

Program Tygodnia Ukraińskiego:

Środa, 18 października - wtorek 24 października 

Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1)

  • Wystawa fotografii Igora Gaidaia „Razem.UA”. Wstęp wolny.
Środa, 18 października - sobota, 28 października
Teren przed Szkołą Podstawową nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku (ul. Aksamitna 8)
  • Ekspozycja uliczna fotografii narodowego stroju ukraińskiego „Szczerzy-2017”. Wstęp wolny.

Czwartek, 19 października
Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1)
  • godz. 17 - Wykład literacki: „Jerzy Stempowski i Ukraina”, prof. dr hab. Marek Wilczyński (Uniwersytet Gdański). Jerzy Stempowski (1893-1969) był nie tylko najwybitniejszym eseistą w historii tego gatunku w literaturze polskiej, lecz także znawcą i przyjacielem Ukrainy oraz orędownikiem dobrego sąsiedztwa między Polakami i Ukraińcami. Wstęp wolny.

Sobota, 21 października
Greckokatolicka Konkatedra pw. Św. Bartłomieja i Opieki NMP (Gdańsk, ul. Zaułek św. Bartłomieja 1)
  • godz. 13 - Koncert Chóru Dziecięcego Szczedryk z Kijowa pod dyrekcją Marianny Sabliny.

Niedziela, 22 października 
Sala Koncertowa Domu Harcerza (Gdańsk, ul. Za Murami 2-10)
  • godz. 17 - Koncert Poetycki „Od Ciebie do Mnie”, występują Siostry Telniuk z Kijowa. W programie poezja śpiewana z muzyką Łesi Telniuk do wierszy Tarasa Szewczenki, Wasyla Stusa, Oksany Zabużko, Ateny Paszko, Stanisława Telniuka, Iryny Ciłyk i Hali Telniuk. Bilety: 15-25 zł.

Wtorek, 24 października
Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1)
  • godz. 18 - Iwan Kotlarewski, „Eneida” wg Wergiliusza, reż. Rostyslav Derzhipilsky. Teatr Muzyczno-Dramatyczny z Iwano-Frankiwska. Bilety: 15-60 zł.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim