• Start
  • Wiadomości
  • Minister Kultury dał 600 tysięcy złotych na funkcjonowanie Sali BHP

Minister Kultury dał 600 tysięcy złotych na funkcjonowanie Sali BHP

Ministerstwo Kultury, w porozumieniu z NSZZ Solidarność, dało dotację na utrzymanie Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie w sierpniu 1980 r. Lech Wałęsa jako przywódca strajkujących robotników podpisał porozumienie z rządem. 600 tysięcy złotych w tym roku i 800 tysięcy w kolejnych latach. Zwiedzanie Sali BHP dalej będzie darmowe.
19.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od lewej: Basil Kerski, dyrektor ECS, Jarosław Sellin, wiceminister kultury i Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność

Sala BHP Stoczni Gdańskiej działa jako muzeum. Jest tam wystawa stała poświęcona Sierpniowi ’80, strajkowi oraz jego konsekwencjom. Odbywają się tu również ekspozycje czasowe. W przedsionku sklepik z pamiątkami z lat 80. Jest to miejsce spotkań politycznych, wieców, debat, projektów edukacyjnych. Zwiedzanie wystawy jest darmowe.

Sala BHP wyremontowana została ze środków własnych NSZZ Solidarność za 12 milionów złotych. Teraz związek, a konkretnie zajmująca się salą BHP Fundacja Promocji Solidarności, dostanie pomoc rządową. To 600 tysięcy złotych w 2017 roku i 800 tysięcy złotych w kolejnych latach.

Jak mówi nam rzecznik NSZZ Solidarność Marek Lewandowski, te fundusze starczą m.in. na opłacenie ochrony i media (woda, prąd). Związek dalej będzie dopłacał do sali BHP. 

Jako że pieniądze nie mogą być skierowane z ministrstwa bezpośrednio do fundacji, przejdą przez Europejskie Centrum Solidarności (ECS). Oznacza to trójstronną współpracę: ministerstwo kultury - NSZZ Solidarność - ECS.

Te trzy strony podpisały we wtorek 18 kwietnia umowę, która zakłada współpracę pomiędzy Fundacją Promocji Solidarności i Europejskim Centrum Solidarności w zakresie wspólnych przedsięwzięć wystawienniczych, edukacyjnych i promocyjnych dziedzictwa NSZZ „Solidarność”. Bezpłatne zwiedzanie dla publiczności zostanie zachowane.

- Teraz ECS i Sala BHP to będą dwa współpracujące ze sobą i uzupełniające się obiekty - mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność.

Przypomnijmy, że sala BHP na terenie Stoczni Gdańskiej była miejscem obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w czasie antykomunistycznych strajków w sierpniu 1980 roku. To tutaj podpisano Porozumienia Gdańskie, w wyniku których możliwa była rejestracja NSZZ „Solidarność”. Jest to zatem jedno z najważniejszych miejsc pamięci o wielkim ruchu polskiej „Solidarności”, który odegrał olbrzymią rolę w obaleniu systemu komunistycznego w krajach Europy Środkowo – Wschodniej w 1989.
Sala BHP wraz z Bramą nr 2, budynkiem ECS i Pomnikiem Poległych Stoczniowców w 2014 roku została uhonorowana Znakiem Dziedzictwa Europejskiego nadawanym przez Komisję Europejską.

TV

Mevo się kręci!