• Start
  • Wiadomości
  • Mieszkańcy pokazali urzędnikom, które miejsca rewitalizować. Które?

Mieszkańcy pokazali urzędnikom, które miejsca rewitalizować. Które?

Niesamowity klimat Dolnego Miasta tworzą ponad 100-letnie kamienice i dawne bastiony. Choć w ostatnich latach niektóre ulice i miejsca zostały zrewitalizowane, to jednak wciąż potrzeba kolejnych inwestycji. By przywrócić dawny blask jednej z najstarszych i najpiękniejszych części Gdańska.
20.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W czwartkowe popołudnie, 19 maja, na Dolnym Mieście zorganizowano tzw. spacer badawczy, który jest jednym z etapów przygotowań Programu Rewitalizacji dla obszaru Dolne Miasto - Plac Wałowy - Stare Przedmieście. Wzięło w nim udział ponad 30 mieszkańców w różnym wieku.

- W naszej dzielnicy mieszka bardzo dużo młodych ludzi, z małymi dziećmi. To nie jest dzielnica wyłącznie ludzi starszych. "Patologii" też tu już prawie nie ma. Dolne Miasto jest bezpieczne i naprawdę przyjemnie się tu mieszka - usłyszeliśmy już na wstępie od jednej z mieszkanek dzielnicy.
 

Zrewitalizowany budynek dawnej łaźni przy ul. Jaskółczej jest dumą okolicznych mieszkańców

Jakich zmian oczekują mieszkańcy?

Przede wszystkim zagospodarowania mocno zaniedbanych parków i zielonych skwerów, m.in. tego u zbiegu ul. Pod Zrębem i Placu Wałowego.

- Przydałby się nowy plac zabaw dla dzieci i wybieg dla psów. Mieszkańcy zaproponowali też, by postawić tutaj fontannę - wyliczała urzędnikom Elżbieta Woroniecka ze Stowarzyszenia Opowiadacze Historii, która w czwartek wcieliła się w rolę przewodniczki po miejscach, które zdaniem lokalnych mieszkańców wymagają rewitalizacji.


W rolę przewodniczek po dzielnicy wcieliły się Elżbieta Woroniecka (pierwsza z prawej) i Anna Nawrocka - Morze (druga z prawej0

Jedna z kobiet zwróciła uwagę, że w tej okolicy powinny częściej pojawiać się patrole mundorowe. Park przyciąga bowiem, zwłaszcza wieczorami, amatorów napojów alkoholowych.

Inna osoba podkreślała z kolei problem z parkowaniem w okolicy. Pracownicy firm i instytucji publicznych na całe dnie, jak twierdzą mieszkańcy, zostawiają na chodnikach i wolnych miejscach parkingowych swoje samochody, skutecznie uniemożliwiając to samym mieszkańcom. Dotyczy to m.in. Placu Wałowego.

Przyjemnego miejsca do rekreacji lokalni gdańszczanie oczekują też na skwerze pomiędzy ul. Fundacyjną i Redutą Wilk a także przy ul. Jaskółczej, naprzeciw przychodni oraz u zbiegu ulic Jałmużniczej i Toruńskiej. W tym drugim miejscu mile widziany byłby ogród jordanowski, gdzie wolny czas mogłyby spędzać całe rodziny.

Aleja spacerowa przy ul. Jałmużniczej powinna zostać zrewaloryzowana - najlepiej na wzór tej przy ul. Dolnej. Dobrze, gdyby pojawiły się tam ławki, stoliki do gier (np. w szachy) i kosze na śmieci.


Skwer pomiędzy ul. Fundacyjną a Redutą Wilk powinien zostać uporządkowany i atrakcyjnie zagospodarowany - tego oczekują mieszkańcy Dolnego Miasta

Jedna z mieszkanek zaprosiła spacerowiczów na ul. Królikarnia, przy której mieszka. Między nadgryzionymi zębem czasu kamienicami znajduje się też plac, a w zasadzie klepisko. To kolejne miejsce, które polubili okoliczni miłośnicy napojów wyskokowych. Mało przyjemne, zaniedbane, na dodatek ogrodzone z jednej strony ogromnym murem, za którym znajduje się siedziba firmy odzieżowej.

- Przydałby się tu przyjemny zieleniec, najlepiej z ławkami i placem zabaw, bo w tej okolicy nie ma gdzie pójść z dzieciakami - argumentowała.

Przyjemniej ma być też w kwartale ulic Reduta Wilk, Dobra i Fundacyjna. Obecnie znajduje się tam nieco już zaniedbane boisko do gry w koszykówkę i plac zabaw.

- Często widzę grających tu chłopaków, co świadczy, że takie miejsce jest potrzebne. Trzeba je jednak wyremontować i unowocześnić - podkreślała inna mieszkanka Dolnego Miasta.

W ramach rewitalizacji, według zgłoszonych propozycji, mogłoby tu powstać boisko dla dzieci typu Orlik, plac zabaw, wybieg dla psów, a także parking.


Dolne Miasto jest dzielnicą wielu zielonych, ale zaniedbanych zieleńców. Mieszkańcy liczą, że rewitalizacja to zmieni

Co z zaniedbanymi kamienicami?

Remonty skwerów i chodników to jedno, ale pomoc potrzebna jest też tutejszym, popadającym w ruinę, zabytkowym budynkom. Większość mieszkańców do dziś zachwyca się odnowionym gmachem dawnej łaźni miejskiej przy ul. Jaskółczej, w której dziś funkcjonuje centrum sztuki współczesnej.

Tymczasem w fatalnym stanie znajdują się obiekty m.in. przy ul. Pod Zrębem 7.

Obecny na spacerze przedstawiciel Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych tłumaczył obecnym, że nieruchomości przy ul. Pod Zrębem znajdują się pod nadzorem konserwatora zabytków. Nie wiadomo na dzień dzisiejszy, czy niektóre z  nich zostaną wyburzone, czy też będą wyremontowane. Obecnie urzędnicy sprawdzają i opracowują plan dla tych obiektów.


Nie wiadomo na razie, czy kamienice przy ul. Pod Zrębem zostaną wyremontowane czy rozebrane

Jedna z kobiet zwróciła uwagę, że przy ulicach Pod Zrębem i Dolna Brama znajduje się sporo pustych mieszkań komunalnych.

- Szkoda, to naprawdę świetne miejsce do życia - stwierdziła.


Można pozazdrościć nietypowych zabytków

Kamienna Śluza to prawdopodobnie jedyny taki obiekt zachowany w Europie.

- To prawdziwa perełka hydrotechniczna. Nasze bastiony też zachwycają, choć niektóre wymagają renowacji - podkreślała Anna Nawrocka-Morze ze Stowarzyszenia Opowiadacze Historii, która podczas czwartkowego spaceru także wcieliła się w rolę przewodniczki po dzielnicy. - Mieszkańcy złożyli wniosek, by oczyścić okoliczne bastiony, między innymi Żubr, Wilk i Królik oraz cały teren opływu Motławy.

Młodzi ludzie, którzy uczestniczyli w spacerze, potwierdzali, że w wodzie często pływają puste butelki i inne śmieci, co psuje świetne wrażenie odnowionych bastionów.


Kamienna Śluza to perełka hydrotechniczna. Mieszkańcom zależy na oczyszczeniu jej otoczenia

Mieszkańcom marzą się w tym miejscu ławki, kosze na śmieci, altanki i stoły do gier towarzyskich. Bardzo zależy im też, by powstał deptak wzdłuż Starej Motławy, na odcinku od ul. Żabi Kruk do Długiego Pobrzeża.


Po spacerze czas na warsztaty

Kolejnym etapem przygotowań do rewitalizacji Dolnego Miasta będą warsztaty tematyczne, w których mogą wziąc udział zainteresowani mieszkańcy. Trzeba jednak wcześniej się na nie zarejestrować na stronie www.gdansk.pl/urzad/rewitalizacja.

Warsztaty odbędą się 18 czerwca.



TV

Pracownicy magistratu oddali krew