• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - napisz list w czyjejś obronie, weź udział w warsztatach. Warto!

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - napisz list w czyjejś obronie, weź udział w warsztatach. Warto!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada w niedzielę, 10 grudnia, 2017 r., gdańskie organizacje i stowarzyszenia społecznie zaangażowane zapraszają do Europejskiego Centrum Solidarności. Każdy, kto tego dnia przyjdzie, będzie mógł napisać list w obronie represjonowanych działaczy na świecie, wziąć udział w spotkaniach i warsztatach, czy porozmawiać z… żywą książką. Po raz pierwszy Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wręczy też Gdańską Nagrodę Równości. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
05.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Maraton pisania listów Amnesty International w obronie praw człowieka odbył się m.in. w ramach wystawy 'Drogi do Wolności' w Gdańsku w 2010 roku

Już od rana, tj. od godz. 10, w niedzielę, 10 grudnia, w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1) będzie można pisać listy - w bardzo ważnej sprawie.

- Odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz sami potrzebują wsparcia. Pochodzą z 10 państw. Shackelia Jackson z Jamajki jest nękana za przeciwstawianie się przemocy policjantów, Mahadine z Czadu grozi więzienie za posta na Facebooku, Clovis Razafimalala z Madagaskaru został skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego… Napisz list w ich obronie i zmień ich życie! - zaprasza Amnesty International Trójmiasto.

Wydarzenie potrwa do godz. 16.45. Przy okazji, będzie można skorzystać z trwającej w tym samym czasie wyjątkowej atrakcji przygotowanej przez Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej - Żywej Biblioteki. To projekt, w którym rolę książek pełnią osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem. Każdy, kto będzie miał ochotę, będzie mógł przyjść do Ogrodu Zimowego, spotkać się z nimi i czytać z nich „jak z otwartej książki”, tzn. wysłuchać, poznać, zadawać pytania, poznać doświadczenia i otrzymać ciekawą wiedzę.

Równość z nieba nie spadnie. Ktoś musi się o nią starać, upominać, dbać

W ECS tego dnia spotkamy także inne gdańskie organizacje i stowarzyszenia zaangażowane w działanie na rzecz praw człowieka, które przygotowały wiele wydarzeń - dotyczących równości i sprawiedliwości społecznej spotkań i warsztatów.

Po raz pierwszy także, z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka zostanie wręczona Nagroda Równości Prezydenta Miasta Gdańska, w trzech kategoriach: „Praktyk/ Praktyczka” (za codzienną pracę na rzecz równych szans i sprawiedliwości społecznej oraz przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców Gdańska), „Wizjoner/ Wizjonerka” (za wizjonerskie pomysły i idee w dziedzinie równych szans i sprawiedliwości społecznej oraz przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców Gdańska) i „Bohater/Bohaterka” (za bohaterskie działanie na rzecz równych szans i sprawiedliwości społecznej oraz przeciwdziałanie dyskryminacji wśród mieszkańców Gdańska).

Zwycięzców wyłoni kapituła, w skład której wchodzi szesnastu członków Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz przedstawiciel Wydziału Rozwoju Społecznego. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne oraz Odznakę Równości. Uroczyste wręczenie Gdańskiej Nagrody Równości odbędzie się w niedzielę, 10 grudnia, 2017 r. w Ogrodzie Zimowym ECS.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty, pod nr tel. 58 526 80 09 lub mailowo: e-mail: grrt@gdansk.gda.pl.

PROGRAM:

Ogród Zimowy
- godz. 10-16.45 - Maraton Pisania Listów - Amnesty International Trójmiasto;
- godz. 10-16.45 - Żywa Biblioteka - Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej
- godz. 15.30-16.30 - „Jak pisać o równości, żeby inni nas czytali?” - spotkanie z reporterką Martą Abramowicz - Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado.
- godz. 17-19 - Gala wręczenia Gdańskiej Nagrody Równości i podpisanie przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Karty Różnorodności oraz wykład motywacyjny. W czasie gali wystąpią: Natalia Przybysz (śpiew), Raphael Rogiński (gitara), Olo Walicki (kontrabas) i Kuba Staruszkiewicz (perkusja). 

Sala Wystaw Czasowych
- przez cały dzień - zbiórka zabawek dla dzieci uchodźczych od 0 do 14 r. ż. - Trójmiasto Uchodźcom
- godz. 13-15 - warsztaty nt. Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych - Okręgowa Izba Radców Prawnych
- godz. 14-15.30 - Pogadanka „Czym są dla mnie Prawa Człowieka?” - Fundacja Nasza Przestrzeń. 

Sala 3.35, III Piętro
- godz. 13-15 - Warsztaty dotyczące przeciwdziałania mowy nienawiści „NIEnawiść” - Amnesty International Trójmiasto

Tereny Stoczni
- godz. 14-15.30 - Spacer Szlakiem Kobiet po Stoczni Gdańskiej - Metropolitanka i Instytut Kultury Miejskiej. Zapisy i informacje: kontakt@ikm.gda.pl

TV

Mevo się kręci!