• Start
  • Wiadomości
  • Miasto kupuje 21 autobusów. Jaka marka, jakie wyposażenie?

Miasto kupuje 21 autobusów. Jaka marka, jakie wyposażenie?

Firma EvoBus Polska Sp. z o.o. dostarczy do Gdańska 21 nowoczesnych autobusów Mercedes-Benz Citaro. W poniedziałek, 13 czerwca, podpisano umowę w tej sprawie. Nowe pojazdy pojawią się w Gdańsku do końca roku.
13.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mercedes Citaro w pełnej krasie

Klimatyzowane, wyposażone w monitoring, spełniające najwyższe normy emisji spalin pojazdy - takie będą nowe autobusy, które zostały kupione przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. EvoBus Polska dostarczy 9 autobusów standardowych (12 m) oraz 9 pojazdów przegubowych (18 m), a także 3 midibusy (10,6 m). Będą to różne modele autobusów Mercedes-Benz Citaro.

- Nowością, i ukłonem w kierunku osób, które korzystają z telefonów komórkowych i tabletów, będą ładowarki USB zamontowane w nowych pojazdach. Poza tym, udogodnienia dla rowerzystów, bo z tego Gdańsk już słynie. Miasto się rozwija, liczba pasażerów rośnie, a na to ma na pewno wpływ nowoczesny i komfortowy tabor ZKM - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Wszystkie autobusy będą fabrycznie nowe, wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, system głosowego zapowiadania przystanków, ledowe oświetlenie, będą także spełniać normy emisji spalin Euro 6.

- Wymogi przetargu były bardzo wysokie. ZKM Gdańsk postawił na komfort i bezpieczeństwo pasażerów, ale tym zakupem Gdańsk przyczyni się także do ochrony środowiska. Autobusy, które trafią do Gdańska są obecnie najnowocześniejszymi seryjnie produkowanymi autobusami miejskimi na świecie. Z pasją tworzymy pojazdy już od 140 i bardzo cieszymy się, że te innowacyjne pojazdy będą jeździć właśnie w Gdańsku - mówił prezes Zarządu EvoBus Polska Antonio Cavotta.

- Gdańsk już teraz może pochwalić się jedną z najbardziej przyjaznych pasażerom flot autobusowych w Polsce, w 100% niskopodłogową i niemal w całości klimatyzowaną. Nie poprzestajemy na tym, i wciąż podnosimy komfort podróży komunikacją miejską. Nowe pojazdy zastąpią najbardziej wysłużone autobusy gdańskiego ZKM - dodaje prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej Jerzy Zgliczyński.

- Nowością, i ukłonem w kierunku osób, które korzystają z telefonów komórkowych i tabletów, będą ładowarki USB zamontowane w nowych pojazdach - mówił prezydent Paweł Adamowicz, podczas prezentacji na Ołowiance.

Niektóre z partii wycofywanych autobusów zostaną zachowane, jako pojazdy zabytkowe.

- Jednym z takich pojazdów będzie Mercedes O405N, który był pierwszym w Polsce autobusem niskopodłogowym w komunikacji publicznej. Warto, aby taki pojazd został w naszym taborze zabytkowym - dodaje wiceprezes ZKM Maciej Lisicki.

Gdański ZKM planuje kupić w tym roku jeszcze 2 minibusy. Wszystkie pojazdy powinny pojawić się w Gdańsku do końca roku.

FLOTA AUTOBUSOWA GDAŃSKIEGO ZKM

22 lata temu, dokładnie 15 czerwca 1994 roku, na gdańskie ulice wyjechały mercedesy O405N. Były to pierwsze w polskiej komunikacji miejskiej pojazdy niskopodłogowe. To był przełom w myśleniu. Nikt już nie twierdził, że autobusy muszą mieć wysoką podłogę. Odtąd Gdańsk kupuje tylko niskopodłogowce, a na początku 2009 roku, żegna ostatniego ikarusa i staje się pierwszym miastem w Polsce z niskopodłogową flotą autobusową.

Przełomów w gdańskiej komunikacji autobusowej było wiele, nie tylko mieliśmy pierwsze w Polsce niskopodłogowe pojazdy, ale także pierwsze klimatyzowane autobusy. Dziś 80% naszej floty to pojazdy z klimatyzacją. Jest to najlepszy wynik w kraju.

Obecnie flota autobusowa gdańskiego ZKM to autobusy nowoczesne i niskopodłogowe. Jest ich w sumie 222.

W 2009 roku wprowadzonych do eksploatacji zostało 45 nowych autobusów marki Solaris URBINO 12 i 18. To spowodowało, że w tamtym okresie Gdańsk stał się pierwszym miastem w Polsce, którego flota autobusowa była w 100% niskopodłogowa. W 2011 roku do gdańskiego taboru dołączyły 22 nowe Mercedesy Conecto G i LF, a w 2013 6 minibusów Kapena Iveco.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska