• Start
  • Wiadomości
  • Metropolia działa na całego. Pierwsze korzyści nie w Trójmieście, ale na Kaszubach

Metropolia działa na całego. Pierwsze korzyści nie w Trójmieście, ale na Kaszubach

Rusza unijne dofinansowanie dla projektów metropolitalnych. W czwartek, 6 października, w Kartuzach podpisano pierwsze dwie umowy dotyczące rozwoju transportu publicznego. Konkretnie - chodzi o pieniądze na realizację węzłów przesiadkowych, rewaloryzację dworców i budowę nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej.
06.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego i Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca - podpisują umowę na dofinansowanie realizacji węzła integracyjnego Gołubie wraz z drogami dojazdowymi. Kartuzy, czwartek 6 października 2016 r.

Jako pierwsi z funduszy metropolitalnych skorzystają mieszkańcy Kartuz i Gołubia w gminie Stężyca. Dwa projekty realizowane na Kaszubach to część metropolitalnego systemu transportu zbiorowego. Obie inwestycje mają być gotowe jeszcze w 2017 r. Rocznie ma z nich korzystać 260 tys. pasażerów.

CZYTAJ TEŻ: 

Gdynia chce wspólnej metropolii z Gdańskiem i Sopotem!

Będzie Metropolia Trójmiejska? Prezydent Sopotu zawiózł do Warszawy wniosek w tej sprawie

- Węzły przesiadkowe, rewaloryzacja dworców, budowa zaplecza „Park&Ride” oraz „Bike&Ride” będą służyły uatrakcyjnieniu transportu publicznego, zarówno w rdzeniu metropolii, jak i we wszystkich głównych miejscowościach metropolii - mówi Michał Glaser, dyrektor Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS), które jest odpowiedzialne za realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w województwie pomorskim. - Tylko w ten sposób można zachęcić mieszkańców do korzystania z kolei, autobusów i rowerów, a nie samochodu.  

Węzły w Kartuzach i Gołubiu otrzymają odpowiednio 9,8 mln i 3,6 mln dofinansowania, a całkowita wartość projektów to 26 mln w Kartuzach i 5,9 mln w gminie Stężyca. Realizacja projektów w 50-60% zostanie pokryta ze środków unijnych, przyznanych gminom OMGGS w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), których łączny pakiet wart jest 3 mld zł. 

Obydwie inwestycje stanowią element metropolitalnego przedsięwzięcia zakładającego budowę 25 węzłów wartych łącznie 436 mln zł.

- Wzmocnienie transportu zbiorowego w metropolii to priorytet OMGGS - podkreśla Michał Glaser. - Poza transportem, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne obejmują takie obszary jak geriatria, rewitalizacja, termomodernizacja, aktywizacja społeczno-zawodowa i wsparcie zatrudnienia czy współpraca inkubatorów przedsiębiorczości i parków naukowo-technologicznych w OMGGS.

Zakończenie prac w zakresie budowy węzłów zaplanowane jest na koniec września 2017 r. w gminie Stężyca i koniec grudnia 2017 r. w Kartuzach.

Mapka 25 węzłów integracyjnych, które mają być zrealizowane w ramach rozwoju infrastruktury transportu zbiorowego dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska