• Start
  • Wiadomości
  • Masz długi? Eksperci za darmo doradzą jak je spłacić [WIDEOCZAT]

Masz długi? Eksperci za darmo doradzą jak je spłacić [WIDEOCZAT]

Działanie nieuczciwych osób i firm, choroba, zła inwestycja czy nieumiejętność zarządzania domowymi finansami - wystarczy chwila, by każdy z nas znalazł się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Jak sobie poradzić z problemem podpowiadają eksperci, którzy w czwartek 11 maja gościli w naszym cyklicznym programie „Wszystkie strony Miasta”: Roman Pomianowski - psycholog, założyciel pierwszej w Polsce terapeutycznej grupy wsparcia dla osób zadłużonych, oraz Piotr Olech - wicedyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie, współorganizator pomocy dla zadłużonych w Gdańsku.
11.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Wicedyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Piotr Olech i psycholog Roman Pomianowski gościli w kolejnej odsłonie naszego programu Wszystkie strony Miasta poświęconego problemowi zadłużenia

 

Zdaniem Romana Pomianowskiego, psychologa z Poznania i założyciela pierwszej w Polsce terapeutycznej grupy wsparcia dla osób zadłużonych, Gdańsk z tym problemem radzi sobie bardzo dobrze. - Z zazdrością obserwuję od samego początku tę ideę, która w Poznaniu nie trafia jeszcze na tak pozytywny i życzliwy grunt. Zazdroszczę Gdańskowi - ocenia ekspert.

Jak przekonuje, na tle Polski nasze miasto także nie ma powodów do wstydu. - W różnych miejscach w kraju próbuje się podejmować takie inicjatywy. One są rozproszone. Próbowaliśmy np. popularyzować tę ideę w Warszawie, organizując taki program na Mazowszu, niestety to się nie udało. Poza takimi sporadycznymi działaniami, coś sensownego, zorganizowanego dzieje się w Gdańsku i zaczyna w Poznaniu.

Tymczasem działania zorganizowane i - przede wszystkim systematycznie przeprowadzane - są niezwykle ważne, ponieważ problem zadłużenia w Polsce jest ogromny. Jak wylicza Pomianowski, według najświeższych raportów pochodzących z Biura Informacji Gospodarczej, które rejestrują osoby formalnie zadłużone, czyli zgłoszone przez wierzyciela, w skali kraju mamy do czynienia z ponad 2,3 mln dłużników.

Przy czym, zdaniem psychologa, nie jest ważna wysokość zadłużenia, bo jest ono zawsze trudną sytuacją dla dłużnika. - W związku z zadłużeniem w życiu człowieka i jego rodziny dzieją się bardzo różne, ale zawsze złe rzeczy. Nigdy dobre - podkreśla.

W samym Gdańsku osób oficjalnie zarejestrowanych jako dłużnicy jest około 40 tysięcy. - Ale trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo ekonomiczne dotyczy nie tylko osób zadłużonych - komentuje Piotr Olech, wicedyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie i współorganizator pomocy dla zadłużonych w Gdańsku. - Coraz częściej mamy w Gdańsku do czynienia z przestępstwami ekonomicznymi i nadużyciami. Mówimy o sytuacjach „na wnuczka”, „na policjanta”, itd.

Gdańszczanie dotknięci lub narażeni na ten problem pomoc otrzymać mogą m.in. w ramach trwającego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego z udziałem specjalistów, który kończy się 12 maja 2017 roku. - Dotykamy nie tylko tematu zadłużenia, staramy się także wejść z edukacją ekonomiczną do szkół, czyli uczymy jak zapobiegać problemom, ale także radzić np. grupom seniorów jak postępować w trudnych sytuacjach, kiedy są narażeni na różnego rodzaju przestępstwa ekonomiczne - mówi Olech.

Czytaj więcej: Bezpieczeństwo ekonomiczne? Jeszcze dwa dni na miejskie bezpłatne porady

Jego zdaniem zadłużenia i problemy ekonomiczne gdańszczan to jeden ze współczesnych problemów społecznych, na które miasto nie może pozostać ślepe. - Musi mieć narzędzia, inicjatywy, propozycje, projekty i działania do tego, żeby wspierać własnych mieszkańców.

Dlatego Miasto Gdańsk w ubiegłym roku uchwaliło specjalnych program pomocy dla osób, które znalazły się w takiej sytuacji. W ramach działań z zakresu polityki społecznej ukierunkowanej na problem zadłużenia, dwukrotnie zorganizowano m.in. Gdański Dzień Bez Długów (lata 2015-2016) i Gdański Dzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego (2016).

- Te inicjatywy były pilotażowe. Pokazały nam skalę zapotrzebowania - mówi Olech. - Podczas Pierwszego Dnia Bez Długów z różnych porad i konsultacji w kilku punktach miasta skorzystało prawie pół tysiąca gdańszczan i gdańszczanek. To znaczy, że to jest problem, który dotyczy mieszkańców, jest poważny, a oni nie mają się gdzie zwrócić.

Jak zdradził Olech, te działania będą kontynuowane, ponadto miasto ma już pomysł jak pomóc w nowy sposób. - Przygotowujemy się do ogłoszenia konkursu dla organizacji pozarządowych na poprowadzenie stałego centrum wsparcia dla osób zadłużonych, gdzie psycholog czy doradca finansowy przez pięć dni w tygodniu będą mogli świadczyć usługi. Póki co staramy się poprzez różne instytucje i organizacje wspierać na bieżąco - mówimy tutaj o przygotowanych i wyszkolonych pracownikach socjalnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, czy nauczycielach i pedagogach. Ale ciągle nam brakuje tej wisienki na torcie, czyli miejsca, które przez cały rok świadczyłoby złożoną, specjalistyczną pomoc.

W dalszej części programu zaproszeni goście rozmawiali m.in. o tym jaki wpływ mają problemy z zadłużeniem na osoby, które znalazły się w takiej sytuacji, i ich rodziny, jakie są przyczyny popadnięcia w długi i czy łatwo z nich wyjść.

 

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!