• Start
  • Wiadomości
  • Nowa czytelnia publiczna - w MIIWŚ, przez trzy dni w tygodniu

Nowa czytelnia publiczna - w MIIWŚ, przez trzy dni w tygodniu

Można się już zapisywać do Biblioteki MIIWŚ na poziomie +2. Jest ona otwarta trzy dni w tygodniu: wtorki i czwartki w godzinach 10.00-15.00 oraz w środy od 12.00 do 18.30. Jest bezpłatna.
10.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

We właśnie otwartej Bibliotece MIIWŚ można znaleźć nie tylko książki, ale też stare gazety, m.in. Danziger Vorposten (Gdańska placówka), pismo nazistów z Gdańska

Aby skorzystać z niej pierwszy raz trzeba zapisać się w specjalnym zeszycie u ochroniarza na poziomie -1. Wyda on plakietkę “Gość”, z którą można wjechać do Biblioteki na poziomie +2. Tam można wyrobić Kartę Biblioteczną, podając swoje dane osobowe i kontakt do siebie.

Gdy już będziemy mieć Kartę, możemy wjeżdżać bezpośrednio na poziom +2.

Księgozbiór był gromadzony przez osiem lat przez zespół, którym kierowała Patrycja Śliwińska (w zespole była także m.in. Arleta Kundera, ale już nie pracuje w MIIWŚ). Śliwińska, podczas uroczystego otwarcia, w środę, 10 stycznia, powiedziała, że jej zespół pracę nad gromadzeniem księgozbioru zaczął w 2008 roku.

Udało się zebrać 20 tysięcy pozycji: książek, pism, gazet, komiksów, map. Do tego zbiory specjalne z okresu II wojny światowej.

Większość zbiorów to pozycje polskie, ale około 30 procent obcojęzyczne: po angielsku, niemiecku, rosyjsku, francusku, włosku, a nawet po japońsku, chińsku czy kazachsku.

Część książek pochodzi od darczyńców.

Ministerstwo Kultury ma wkrótce przekazać kolejnych sześć tysięcy tytułów.

Na razie nie ma dostępu do katalogu online, ale trwają prace nad tym. Przeszukiwanie zasobów bibliotecznych jest możliwe na komputerach bibliotecznych za pomocą katalogu Patron.

Od lewej: szefowa biblioteki Patrycja Śliwińska; wicedyrektor MIIWŚ  dr hab. Grzegorz Berendt oraz dr hab. Tomasz Chinciński - szef Działu Wydawniczego

Otwierający bibliotekę wraz ze Śliwińską wicedyrektor MIIWŚ dr hab. Grzegorz Berendt powiedział, że “poszerzenie etatowe w bibliotece jest zbyt szczupłe”, więc biblioteka będzie otwarta tylko trzy dni w tygodniu, we wtorki, środy i czwartki. 

Nie ma możliwości wypożyczania książek, można z nich korzystać na miejscu. Są one skatalogowane numerycznie, w kolejności, w jakiej wpływały do biblioteki. Nie ma podziału na działy czy sekcje.

W Bibliotece jest 28 stanowisk do pracy, w tym cztery komputerowe.

Śliwińska zachęca do korzystania ze zbiorów uczniów, studentów, ale także hobbystów i osoby zainteresowane tematyką wojenną.

Kontakt: biblioteka@muzeum1939.pl; (niestety, numer telefonu podany na plastikowej Karcie Bibliotecznej jest błędny).

Z tego, co zauważyliśmy są w bibliotece MIIWŚ wszelkie wydawnictwa, w tym m.in. lewicowej Krytyki Politycznej.

Książka o "Nordyku" 

W środę, 10 stycznia, odbyła się także promocja książki Artura Jendrzejewskiego "Polsko, ile Ty mnie kosztowałaś..." wydanej przez Wydawnictwo MIIWŚ. To książka o działalności wywiadowczej oficera Armii Krajowej Stefana Ignaszaka "Nordyka".

Jendrzejewski to doktor nauk humanistycznych, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim. Jego prace badawcze związane są z tematyką działalności polskich i obcych służb informacyjno-wywiadowczych w XX wieku, jak też stosunków politycznych oraz zagadnień wojskowości w tym okresie. Jest autorem książki Polski wywiad wojskowy w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1920–1930 (Gdańsk 2013) wyróżnionej Stypendium Miasta Gdańska i nagrodzonej na targach książki „COSTERINA 2014” oraz kilkudziesięciu artykułów publikowanych w periodykach naukowych i Internecie, a także współtwórcą regionalnych projektów historycznych.


TV

To przedszkole jest wzorem