Który gdański park jest najpiękniejszy? ZAGŁOSUJ!

W Gdańsku jest kilkadziesiąt parków, w których można wypoczywać. Spośród nich wybraliśmy dziesięć - naszym zdaniem najciekawszych, które oprócz niewątpliwego uroku mają też ciekawą historię. Które z nich są najciekawsze i najbardziej atrakcyjne? Zapraszamy do głosowania na najpiękniejsze gdańskie parki!
14.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Park Oliwski to jeden z siedmiu zabytkowych parków w Gdańsku, tylko w ciągu ostatnich dwóch lat obiekt zyskał nową część rekreacyjną, położoną między ogrodem botanicznym a ulicą Opacką - odwiedzający mogą spacerować po przepięknym ogrodzie barokowym z odtworzoną historyczną zabudową Folwarku Saltzmanna. W części parku powstał także ogród z elementami typowymi dla krajobrazu japońskiego, a w najbliższym czasie rozpoczną się pracę przebudowy rotundy Palmiarni i remontu Groty Szeptów.

Na terenie parku znajduje się Pałac Opatów, który służy za siedzibę oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie możemy oglądać wystawy sztuki współczesnej. Natomiast w Spichlerzu Opackim znajduje się drugi oddział Muzeum - Etnografii.
 

Park Oruński

To jeden z najstarszych parków - jego początki sięgają końca XVI stulecia. Dzięki trwającym wiele dziesiątek lat zabiegom przedstawicieli najbogatszych rodów gdańskich: Bartłomieja Schachmana, Jana Czirenberga, Albrechta Groddecka oraz Johana Reygera, ogród osiągnął rzadko spotykane piękno i rozkwit, a pod koniec XVIII wieku jego sława wykraczała daleko poza granice miasta, a nawet kraju.

Obecnie Park Oruński urzeka malowniczą aleją czterdziestu lip, stawami położonymi na różnych poziomach, wodospadem oraz pałacykiem. Znajduje się w nim Pomnik Tatara RP.


Park w Królewskiej Dolinie

To kolejny park po rewitalizacji - niezwykle dziś urokliwy obszar znajduje się przy ulicy Sobieskiego, nieopodal ulicy Do Studzienki. Początki powstania parku przypadają na rok 1654 r., kiedy to teren nabył bogaty piwowar i filantrop Zachariasz Zappio. Zbudował tam podmiejską rezydencję ze wspaniałym ogrodem, która na cześć króla Jana Sobieskiego, po jego odwiedzinach w 1677 roku zyskała nazwę „Królewska Dolina”.

W czasach świetności był to jeden z najbardziej znanych i najładniejszych zespołów dworsko-parkowych ówcześnie i zajmował ok. 12 ha. Obecnie powierzchnia parku zajmuje 1,95 ha, a budynek dworu i około 1/5 powierzchni parku zajmuje przedszkole. Pozostały teren pełni funkcję parku miejskiego. Jest wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się w cenny stary drzewostan i nim trzy przepływowe stawy parkowe połączone kaskadą, progami kamiennymi i strumieniem, nazywanym „Potokiem Marysieńki”.

Park Kuźniczki

Park Kuźniczki (dawniej Kleinhammer) to niewielki zabytkowy park w dzielnicy Wrzeszcz, położony na osiedlu Kuźniczki nad potokiem Strzyża, na styku ulic Wajdeloty i Jana Kilińskiego. Jego początki sięgają 1551 roku, gdy był to dawny majątek Kuźniczki. 

Przez lata teren parku ulegał zmianom. W 1871 roku rozpoczęto budowę wielkiego browaru, który został zlikwidowany w 2001 roku. Również w XIX wieku w parku pojawił się pawilon restauracyjny przy sąsiednim dworku, dokąd gdańszczanie przybywali na tańce, koncerty i przedstawienia teatralne w otoczeniu zieleni. Do dzisiejszych czasów zachowała się altana i brama wejściowa, na której jeszcze niedawno widniał napis w języku niemieckim.

Park zrewitalizowano i obecnie zachwyca spacerowiczów zadbanymi alejkami, dobrze utrzymaną zielenią i nastrojowym oświetleniem oraz widokiem na Stary Browar i przepływający potok i kolegiatę.

Park nad Opływem Motławy

12-hektarowy park spacerowo-wypoczynkowy nad Opływem Motławy. Teren w ciągu ostatnich 6 lat przeszedł olbrzymią metamorfozę - prace objęły m.in. renowację XVII-wiecznego Bastionu Gertrudy, remont 5,2 kilometrowego odcinka nabrzeży na północnym i południowym brzegu Opływu Motławy, wzdłuż których poprowadzono ponad 8 kilometrów alejek spacerowo-rowerowych. Odtworzono historyczną formę terenu, wykonano nowe nabrzeża ułatwiające dostęp do wody, zasadzono drzewa i krzewy. Na wierzchołkach i płaszczyznach szańców zlokalizowano place wypoczynkowe i punkty widokowe. Uroku temu miejscu dodają stylowe latarnie i ławki. Przy Bastionie Wilk znajduje się mała przystań dla kajaków i łodzi.

Od 2009 roku tereny Placu Wałowego i bastionów nad Motławą stały się scenerią dla Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Park Jelitkowski

To kolejny zazieleniony teren nadmorski, chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów w ciągu roku. Znajduje się w obszarze ujścia Potoku Oliwskiego do Bałtyku, który jest najdłuższym potokiem w Gdańsku. Jego powstanie sięga początków XX wieku, kiedy Jelitkowo połączono z Oliwą. W 1907 roku zbudowano Dom Zdrojowy, a obok powstał Park Zdrojowy, który objął swoim zasięgiem staw z najbliższymi terenami.

Park im. Steffensów

Park w dzielnicy Aniołki powstał w latach 1896–1897 w miejscu cmentarza ubogich. Fundusze na zakupienie terenu i roślin (m.in. rododendrony, platany, klony, kłęki kanadyjskie, miłorzęby japońskie oraz cyprysiki) oraz prace plantacyjne pochodziły z darowizny berlińskiego malarza, Franza Steffensa, dlatego park nosi dziś jego nazwisko rodowe. W 1898 roku park został powiększony o plac.

Obecnie na terenie parku znajduje się czołg - Pomnik Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.

Park im. Ronalda Reagana

To kolejny park nadmorski obok Brzeźnieńskiego i Jelitkowskiego, najmłodszy z nich wszystkich. Teren znajdujący się w dzielnicy Przymorze Wielkie - zajmuje 55,5 ha i rozciąga się od ulicy Piastowskiej w Jelitkowie do alei Hallera w Brzeźnie. Został nazwany imieniem prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Na terenie parku znajdują się lasy iglaste i liściaste, łąki, trzcinowiska, ozdobne krzewy, dwa stawy wodne, kanały wodne z drewnianymi kładkami, alejki spacerowe, tereny rekreacyjne: drogi rowerowe oraz skatepark. Park dzieli od plaży droga rowerowa oraz pas ochronnych wydm.


Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera

Historia tego nadmorskiego parku sięga końca pierwszej połowy XIX wieku - wtedy nadmorski lasek przekształcono w park służący turystom i kuracjuszom z pobliskiego kąpieliska i uzdrowiska. Położony przy atrakcyjnej plaży teren nosi imię na cześć lekarza wojsk napoleońskich, Jana Jerzego Haffnera, uznawanego za twórcę sopockiego kąpieliska. 

W 2005 roku rozpoczęła się rewitalizacja terenu. W parku można jeszcze dziś znaleźć resztki dawnych pruskich fortyfikacji. Szczególną atrakcją jest znajdujące się nieopodal historyczne molo o długości 130 metrów, na które można dotrzeć promenadą.
 

Centrum Hewelianum

Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się na Górze Gradowej, w odrestaurowanych zabytkowych XIX-wiecznych budynkach. Miejsce, w którym się znajduje to obszar ponad 20 hektarów dawnego militarnego fortu wraz z zespołem parkowym. Znajdują się tu dwa punkty widokowe, skąd rozpościera się widok na panoramę Głównego Miasta.

W parku czekają także inne atrakcje dla spacerowiczów - m.in. sześć wielkoformatowych tablic zlokalizowanych w tzw. „Suchej Fosie”, czyli na drodze prowadzącej do Kaponiery Południowej, objaśnia, jakie rzadkie gatunki ptaków można spotkać na tym terenie. A ponieważ Centrum Hewelianum łączy ideę instytucji dbającej o dziedzictwo kulturowe i spuściznę historyczną z nowoczesnym centrum nauki, specjalna interaktywna aplikacja pozwoli obejrzeć przedstawiciela wybranego gatunku z bliska i usłyszeć jego śpiew.
 



TV

Mevo się kręci!