• Start
  • Wiadomości
  • Kosmiczny lot z Heweliuszem podczas Święta Gdańskiej Nauki

Kosmiczny lot z Heweliuszem podczas Święta Gdańskiej Nauki

W sobotę, 28 stycznia, rozpoczęło się Święto Gdańskiej Nauki, podczas którego odbędzie się wiele działań edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych. W programie m.in. kosmiczny lot z Heweliuszem, warsztaty z kryminologii, wieczory otwarte w obserwatorium i nauka gry na bębnach. Hasło tegorocznej edycji to „Gdańsk się uczy…”.
25.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gwiazdą tegorocznego Koncertu Noworocznego będzie Krystyna Stańko, która w Operze Bałtyckiej zaśpiewa utwory z nowej płyty

Święto Gdańskiej Nauki to organizowana cyklicznie impreza, odkrywająca pasję do szeroko rozumianej nauki wśród wszystkich pokoleń. Odbywa się już po raz czwarty, ale jej początki sięgają o wiele dalej w przeszłość - impreza wywodzi się bowiem z obchodów urodzin wybitnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. O jego dorobku, jak również o dokonaniach innych gdańskich naukowców: Daniela Fahrenheita i Artura Schopenhauera będzie można się dowiedzieć więcej podczas licznych spotkań i zajęć, które odbędą się w dniach 28 stycznia - 4 lutego 2017 r.

- Tegoroczne obchody Święta odbywają pod hasłem „Gdańsk się uczy…”. Gdańszczanie będą mieli możliwość nauczenia się wielu rzeczy, takich, których nie mieli okazji nauczyć się wcześniej: od funkcji astronomicznej po grę na bębnach - mówi Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, która organizuje wydarzenie.

Nowością tegorocznej edycji będzie wyjście poza sztywną naukę.

- Święto Gdańskiej Nauki się rozwija. W tym roku możemy pochwalić się jeszcze większą ilością wydarzeń: ponad 100. Nie zabraknie wydarzeń poświęconych postaciom gdańskich naukowców, ale w programie w tym roku są także warsztaty z gry na bębnach, warsztaty taneczne czy zajęcia dziennikarskie. One świetnie wpisują się w hasło „Gdańsk się uczy…”, ale nie są stricte rozumianą nauką, jak astronomia czy matematyka. My chcemy dać spojrzenie na to, czym jest nowa nauka, nauka przyszłości - zaznacza Mieczkowska.

Pozostały stałe, lubiane przez publiczność elementy programu, jak wpisane już w tradycję Święta przedstawienie plenerowe przez Ratuszem Staromiejskim, przy pomniku Heweliusza. Widowisko przedstawiać będzie dorobek i życie jubilata, wielkiego gdańskiego astronoma. Artyści, naukowcy, gdańszczanie w dniu urodzin Heweliusza wspominać będą jego dokonania. W ten sposób zostanie zainaugurowane Święto Gdańskiej Nauki.

Jak co roku wręczone zostaną także Nagrody Heweliusza, a przewodnicy miejscy z portalu iBedeker poprowadzą chętnych gdańskimi trasami spacerowymi.

Na wszystkie atrakcje wstęp wolny!


Stałym elementem Święta Gdańskiej Nauki jest również Koncert Noworoczny. W tym roku nowością będzie jednak jego motyw przewodni - już nie „Gwiazdy na Gdańskim Niebie”, a „Gdańskie Gwiazdy” - pod takim hasłem odbędzie się koncert czwartej edycji.

Koncert odbędzie się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w niedzielę 29 stycznia 2017 r., o godz. 18. Gwiazdą koncertu będzie Krystyna Stańko z zespołem, która wykona repertuar z nowej płyty „Novos Anos”. To album, na który złożyły się przepiękne bossa novy Antonio Carlosa Jobima, a także wybrane przez artystkę standardy jazzowe w autorskich opracowaniach i z latynoskim brzmieniem. Wokalistce na scenie towarzyszyć będą: Dominik Bukowski (wibrafon), Marcin Wądołowski (gitara), Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Mikołaj Stańko (perkusja).

Bilety: 49 zł w kasie biletowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, 52 zł przez serwis bilety24.pl. 

Szczegółowy program wydarzenia: Święto Gdańskiej Nauki 2017



TV

Mevo się kręci!