• Start
  • Wiadomości
  • Konkurs Projektorni GAK dla młodzieży. “Pod lupą” literatura Bruno Schulza

Konkurs Projektorni GAK dla młodzieży. “Pod lupą” literatura Schulz

"Projektornia" Gdański Archipelag Kultury w Gdańsku Brzeźnie organizuje, dla młodzieży z gdańskich szkół średnich i gimnazjów, konkurs plastyczny pt. „Twórczość Bruno Schulza pod lupą”, który zakończy się wystawą i nagrodami. Kto i jak może wziąć w nim udział?
03.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na konkurs plastyczny można zgłaszać prace do 11 maja
Na konkurs plastyczny można zgłaszać prace do 11 maja
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Pierwsza edycja konkursu “Pod lupą” przypadła na ogłoszony w Gdańsku Rok Memlinga. Dzieciaki ze szkół podstawowych, zainspirowane słynnym obrazem “Sąd ostateczny” tego malarza, który znajduje się w zbiorach gdańskiego oddziału Muzeum Narodowego, proponowały własne interpretacje dzieła.


Arcydzieło “Pod lupą”. Dzieci malują “Sąd Ostateczny” Memlinga  


Koordynatorki z Projektorni GAK, kontynuując pomysł, by po raz kolejny konfrontować ze sobą dwie dziedziny sztuki, tym razem wybrały literaturę i sztuki plastyczne. Proponują, już nieco starszym uczniom, bo ze szkół średnich i gimnazjów, by ich punktem odniesienia była proza Bruno Schulza.  

- Rok temu konkurs dotyczył obrazu Memlinga - mówi Ewelina Dampc z Projektorni GAK. - W tym roku, wybierając spośród ogromu tekstów literackich, doszłyśmy do wniosku, że Schulz jest wciąż niedoceniany i postanowiłyśmy, że to jego proza będzie punktem wyjścia do łączenia różnych artystycznych aktywności. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to najłatwiejsza lektura, ale być może pozaszkolne poszukiwania pozwolą dostrzec uczestnikom walory plastyczne tej prozy.

Literatura może niełatwa, ale już pierwsze zdania “Sklepów cynamonowych" Schulza uruchamiają plastyczną wyobraźnię czytelnika: “W lipcu ojciec mój wyjeżdżał do wód i zostawiał mnie z matką i starszym bratem na pastwę białych od żaru i oszałamiaగących dni letnich. Wertowaliśmy, odurzeni światłem, w tej wielkiej księdze wakacji, której wszystkie karty pałały od blasku i miały na dnie słodki do omdlenia miąższ złotych gruszek.”

Z poprzednim zadaniem dzieci poradziły sobie znakomicie. Nawet w tak poważnej tematyce, jak sąd ostateczny, odnalazły radosne aspekty.  

- Na tym obrazie o dość mrocznym temacie dzieci widzą nadzieję. Ich prace są jasne i radosne - mówiła rok temu Ewelina Damps, koordynatorka projektu.

Jak będzie tym razem?

Projektornia GAK mieści się w Gdańsku Brzeźnie
Projektornia GAK mieści się w Gdańsku Brzeźnie
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Do konkursu można zgłosić się samemu lub za pośrednictwem szkoły. Trzeba przeczytać dowolną książkę lub opowiadanie autora i ją przeanalizować. Wybrać motyw, który zainteresował nas najbardziej, lub wywarł na nas największe wrażenie, i zainspirował do stworzenia dzieła plastycznego. Zadanie polega na przedstawieniu własnej interpretacji tego motywu lub sceny.

Technika czy forma plastyczna są dowolna (tylko formy płaskie).

- Nie chciałybyśmy ograniczać potencjału twórczego uczestników - mówi Damps. - Liczymy, że z roku na rok, liczba uczestników naszego konkursu będzie wzrastać. Na zgłoszenia czekamy do piątku, 11 maja 2018 r.

Prace  należy przesłać na adres: ul. Dworska 29 a, Gdańsk - Brzeźno lub dostarczyć osobiście do biura Projektornia GAK.

Konkurs zakończy się wernisażem 28 maja, o godz.17, w Projektorni GAK w Gdańsku Brzeźnie. Wyróżnione prace zostaną wymienione, a ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej