• Start
  • Wiadomości
  • Kolonoskopia za darmo i bez kolejki. Umów się w gdańskich szpitalach spółki Copernicus

Kolonoskopia za darmo i bez kolejki. Umów się w gdańskich szpitalach spółki Copernicus

Projekt badań profilaktycznych jelita grubego adresowany jest do kobiet i mężczyzn aktywnych zawodowo w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego i nie wykonywali badania kolonoskopowego w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Zarejestrować się na badanie można przez stronę lub umówić telefonicznie.
20.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pracownia endoskopii w szpitalu im. M. Kopernika w Gdansku. Podczas kolonoskopii lekarz może wykryć nawet wczesne zmiany w jelicie grubym, nawet do 10 mm

- Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem - mówi Małgorzata Kondek koordynator projektu badań kolonoskopii w gdańskiej spółce Copernicus. - Przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka. To nowotwór specyficzny, zwykle rozwijający się ze zmian łagodnych, tzw polipów, które z czasem złośliwieją. Ten proces może trwać nawet kilkanaście lat. A podczas kolonoskopii można wykryć bardzo wczesne zmiany, do 10 milimetrów. Mało tego, takie zmiany można też od razu, podczas badania, usunąć, więc to nie tylko badanie profilaktyczne, ale też leczenie i zapobieganie nowotworom w przyszłości.

Głównym realizatorem pomyślanego na trzy lata projektu “Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” są szpitale spółki Copernicus, największego, pomorskiego samorządowego podmiotu leczniczego. Badania wykonywane są w Gdańsku w szpitalu św. Wojciecha przy Al. Jana Pawła II 50 i szpitalu im. M. Kopernika przy ulicy Nowe Ogrody 1-6. W przypadku wykrycia nieprawidłowości dalsze leczenie odbywa się w Wojewódzkim Centrum Onkologii. 

Badania przeznaczone są dla mieszkańców Pomorza: kobiet i mężczyzn aktywnych zawodowo w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Mogą z nich skorzystać także młodsze osoby, w wieku 40-49 lat, bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego lub osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha.

- W 2017 roku w szpitalach spółki Copernicus kolonoskopię wykonano aż u 1,4 tysiąca osób - dodaje Małgorzata Kondek. - Teraz ruszamy z programem na kolejne trzy lata, do 2020 roku. Zdajemy sobie sprawę, że to badanie postrzegane jest jako naruszające sferę intymną, mówi się, że jest nieprzyjemne i bolesne. Chcemy tę opinię zmienić, wyedukować jak najwięcej osób. Im więcej będziemy mówić o kolonoskopii, tłumaczyć na czym polega badanie, tym tych opinii może być mniej. 

Jak mówi Dariusz Kostrzewa, prezes Zarządu Copernicus PL badania i kampania spoleczna dotycząca raka jelita grubego jest kolejną - po projekcie dotyczącym raka szyjki macicy - kampanią promująca profilaktykę nowotworową.

- Naszym głównym celem jest nie tylko zwiększanie świadomości na temat profilaktyki i wysokiej skuteczności badań, ale przede wszystkim przełamanie wstydu i edukacja - podkreślił Dariusz Kostrzewa. - Chcemy dotrzeć z tą wiedzą do jak największej grupy mieszkańców Pomorza.

Badania będą też wykonywane w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Medpharma Zakładzie Opieki Zdrowotnej SA w Starogardzie Gdańskim.

Zapisać na badania można się przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub telefonicznie pod numerem 58 727 01 30.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus