• Start
  • Wiadomości
  • Nowe odkrycie archeologów na budowie wiaduktu Biskupia Górka

Nowe odkrycie archeologów na budowie wiaduktu Biskupia Górka

Podczas wykopalisk na terenie przyszłego wiaduktu Biskupia Górka natrafiono na relikty Baszty Nowej z XV wieku, które są pozostałością po fortyfikacjach Starego Przedmieścia w Gdańsku. To kolejne po kazamatach dawnego Bastionu Wiebego odkrycie archeologów dokonane w trakcie trwania tej inwestycji.
21.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Relikty Baszty Nowej odkryto na terenie przyszłego parkingu przy Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku
Relikty Baszty Nowej odkryto na terenie przyszłego parkingu przy Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku
M. Tymiński/WUOZ w Gdańsku

“Będzie więcej takich niespodzianek” - tak niespełna miesiąc temu mówił w rozmowie z gdansk.pl Robert Hirsch, komentując odkrycie świetnie zachowanych kazamatów dawnego Bastionu Wiebego na terenie budowy wiaduktu Biskupia Górka.

Znawca dawnej architektury obronnej z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej miał rację - 20 maja 2018 r. archeolodzy prowadzący badania na terenie inwestycji (pod kierunkiem Patryka Muntowskiego) dotarli do reliktów XV.wiecznej Baszty Nowej.

Baszta Nowa była elementem fortyfikacji Starego Przedmieścia
Baszta Nowa była elementem fortyfikacji Starego Przedmieścia
M. Tymiński/WUOZ w Gdańsku

O znalezisku poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku na swoim profilu na Fb.

Nie są tak spektakularne jak kazamaty Bastionu Wiebego, ale z radością przecież "witamy" każdy ślad po zabudowie Starego Przedmieścia. Wszystkich zainteresowanych przyszłością odkrytych reliktów PWKZ (Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - red.) pragnie poinformować, że:

- wszystkie relikty odkryte podczas prac archeologicznych przy ul. Okopowej zostaną wpisane do rejestru zabytków,

- inwestor - Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska została poinformowana, iż niezbędna będzie korekta planów zabudowy tego terenu z racji odkryć,

oznacza to, że relikty zostaną nie tylko zachowane, ale i wyeksponowane!

- Inwestycja będzie musiała “ominiąć” to znalezisko archeologiczne. Nie będzie z tym kłopotu, ponieważ relikty baszty znajdują się na terenie przyszłego parkingu. Trzeba będzie go przeprojektować i wyeksponować wykopalisko - tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Wykonawca rozpoczął już audyt konserwatorski znaleziska. Za dwa tygodnie opracowanie powinno być gotowe. Wtedy spotkamy się z konserwatorem wojewódzkim na budowie i zaproponujemy rozwiązanie.    

Włodzimierz Bartosiewicz podkreśla, że archeologiczne znalezisko nie stanowi żadnego zagrożenia dla postępów prac przy budowie samego wiaduktu, a ponieważ budowa parkingu będzie wykonywana na końcu, jest sporo czasu by ustalić optymalne zmiany w projekcie.

Relikty Baszty Nowej, w tle Baszta Biała
Relikty Baszty Nowej, w tle Baszta Biała
M. Tymiński/WUOZ w Gdańsku



TV

Gdański zegar spełnia życzenia?