• Start
  • Wiadomości
  • Kobieta z pięknym biustem wyjeżdża do Gwadelupy. Dlaczego? Wyjaśnia dyrektor ECS

Kobieta z pięknym biustem wyjeżdża do Gwadelupy. Dlaczego? Wyjaśnia dyrektor ECS

Przez rok mieszkała w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności - jako świadectwo, że prestiżowa Nagroda Muzealna Rady Europy w 2016 r. przyznana została gdańskiej placówce. W poniedziałek, 24 kwietnia, Mirka - bo tak, po przyjacielsku mówią o niej pracownicy ECS - wsiądzie do samolotu z dyrektorem Basilem Kerskim i odleci do Strasburga, a następnie do Gwadelupy. Zobacz, co powiedział nam na ten temat dyrektor Kerski.
21.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mirka, czyli dzieło Joana Miro - Kobieta z pięknym biustem - jeszcze w gablocie ogrodu zimowego ECS

Mowa o awangardowej rzeźbie hiszpańskiego artysty Joana Miro. Swojskie imię Mirka wzięło się od nazwiska autora. Większość zwiedzających mogła być lekko skonsternowana, dlaczego właśnie taki tytuł dzieła: “Kobieta z pięknym biustem” - bo to uroda wyłącznie dla koneserów sztuki nowoczesnej.


Dyrekcja ECS zaplanowała, że w piątek, 21 kwietnia 2017 r., o godz. 11, Mirka opuści gablotę w ogrodzie zimowym. Będzie uroczyście pokazana i pożegnana w obecności dziennikarzy. Jej miejsce w gablocie zajmie sweter Lecha Wałęsy, w którym lider “Solidarności” w sierpniu 1980 r. podpisywał porozumienie z władzami PRL oraz kartka pocztowa z życzeniami wielkanocnymi, jaką Wałęsa wysłał do internowanej Anny Walentynowicz (znaleziona kilka lat temu wśród śmieci przez pracownika sortowni Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, co samo w sobie jest znakiem naszych czasów).
 

Obejrzyj relację wideo z pożegnania nagrody


- Mirka była z nami przez rok i miała kapitalną funkcję - mówi Magdalena Mistat, rzeczniczka prasowa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. - Od spotkania zwiedzających z Mirką zaczynała się opowieść, czym jest nowoczesna instytucja kultury, czym jest ECS. Nasi przewodnicy, a jest ich 164, a także wszyscy pracownicy, właśnie do niej przyprowadzali swoich gości. Tysiące osób. Gablota po Mirce zostaje. Będzie teraz funkcjonować jako “Galeria jednego obiektu”, ze słynnym swetrem Lecha Wałęsy, w którym nota bene Robert Więckiewicz zagrał tytułową rolę w filmie Andrzeja Wajdy.


Kto wie, może Mirka jeszcze kiedyś wróci do Gdańska

W ciągu roku ECS wykorzystywał - nie bójmy się tego słowa - Mirkę na różne sposoby. Pojawiła się m.in. na ulotkach, a także w kampanii promocyjnej “Najlepsze w Europie”. W poniedziałek, 24 kwietnia, dyrektor ECS Basil Kerski oraz jego zastępca Paweł Golak zaniosą Mirkę - zapakowaną do specjalnej skrzynki - do samolotu i zawiozą do Strasburga. Będą tam uczestniczyć w przekazaniu trofeum najlepszej placówce roku 2017 - muzeum MEMORIAL ACTe na Gwadelupie, które poświęcone jest historii niewolnictwa. Dlaczego europejska nagroda przyznana została placówce, która znajduje się w Ameryce Środkowej? Odpowiedź wbrew pozorom prosta: Gwadelupa to terytorium zamorskie Francji i dlatego muzeum uznawane jest za europejskie.
 

Zobacz jak Mirka na rok trafiła do Gdańska:

Strasburg oklaskuje Gdańsk. ECS najlepszym muzeum Europy

Jak kobieta z pięknym biustem jechała do Gdańska [WIDEO]


Gdańskie ECS już na zawsze otrzymało prawo do używania znaku graficznego Nagrody Muzealnej Rady Europy 2016. Czy Mirka kiedyś wróci do Gdańska? Nie jest to wykluczone - pod warunkiem, że prawo do jej goszczenia przez rok zdobędzie inna placówka muzealna w naszym mieście. Naturalnym kandydatem wydaje się Muzeum II Wojny Światowej, ale to już inny i obecnie dość skomplikowany temat.

 


TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę