• Start
  • Wiadomości
  • Zamykają parking przed Urzędem Wojewódzkim - na półtora roku

Budowa wiaduktu Biskupia Górka. Będą utrudnienia w ruchu i parkowaniu

Plac przed gmachem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku będzie zamknięty od piątku, 23 marca, godz. 17. Już w przyszłym tygodniu urzędnicy i klienci, którzy stawiali tam swoje samochody będą musieli znaleźć inne miejsce do parkowania. Warto zacisnąć zęby i poczekać: w sierpniu lub wrześniu 2019 r. w tej lokalizacji do użytku oddany będzie parking wielopoziomowy na 450 aut, obok nowego wiaduktu Biskupia Górka.
22.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

To już ostatnie godziny parkingu przed Urzędem Wojewódzkim - w takim kształcie, jaki znamy od lat. Za półtora roku będzie tutaj parking kubaturowy na 450 aut

Na piątek, 23 marca (godz. 17.00) zaplanowano całkowite zamknięcie parkingu przy ul. Okopowej w rejonie Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego wraz z zejściem (schody od strony dotychczasowego wiadunktu Biskupia Górka).

To konieczność, ze względu na start budowy nowego wiaduktu Biskupa Górka. Prace ruszyły we wtorek, 20 marca. Planowany koniec - w drugiej połowie 2019 r.

Inwestycja obejmuje dotychczasowy parking przed Urzędem, część chodników i jeden pas ruchu na Trakcie Św. Wojciecha.

Przygotowania placu pod inwestycję nabierają tempa

Parking przed Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Marszałkowskim mieścił około 200 aut. Jego zamknięcie utrudni życie urzędnikom i petentom, którzy stawiali tam swoje auta. Gdzie mają parkować przez najbliższe półtora roku?

- Dostaliśmy maile z zachętą do korzystania z komunikacji publicznej - mówi naszemu portalowi jeden z urzędników. - Dodatkowe miejsca parkingowe będą wygospodarowane, ale będzie ich mniej. Między innymi na placu za budynkiem cekumu (Centrum Kształcenia Ustawicznego Mechaników i Elektryków - przyp. red.).

Możliwości dogodnego dojazdu komunikacją publiczną istnieją, bowiem w pobliżu urzędu funkcjonuje przystanej SKM Gdańsk Śródmieście. Wkrótce otwarte będzie tam dogodne przejście podziemne. Kto nie korzysta z SKM, może dojechać tramwajem - nieco dalej jest przystanek tramwajowy Śródmieście z dogodnym dojazdem od strony Chełmu i Ujeściska.  

Część nowego wiaduktu oraz planowany wielopoziomowy parking

Nowy, wielopoziomowy parking na 450 aut wybudowany będzie dokładnie w tym samym miejscu, gdzie dotąd stawiano auta przez Urzędem Wojewódzkim i Marszałkowskim. W ramach przygotowań do inwetycji wycinane są już tam drzewa.

Wiadukt Biskupia Górka, zlokalizowany w ciągu Traktu Św. Wojciecha, to główne połączenie centrum Gdańska z Orunią i południowymi dzielnicami miasta. Obecną konstrukcję zastąpi nowa.

Wycinane są drzewa, wkrótce zaczną się prace rozbiórkowe kamiennych i betonowych elementów skweru, który zagospodarowano jeszcze w czasach PRL

Istniejący wiadukt zostanie rozebrany, zbudowane zostaną nowe wiadukty w ciągu ulicy Trakt Św. Wojciecha, powstanie też nowy układ drogowy od ulicy 3 Maja do ulicy Augustyńskiego. Równocześnie budowany będzie parking wielopoziomowy przy ul. Okopowej.

Budowa ma potrwać do 30 lipca 2019. Jest podzielona na dwa zadania:

  • budowa wiaduktu Biskupia Górka i przebudowa układy drogowego (finansowanie z UE);
  • budowa parkingu wielopoziomowego w obszarze, gdzie dziś jest parking przed Urzędem Wojewódzkim i Marszałkowskim (ul. Okopowa). Powstanie tam wielopoziomowy parking na 450 miejsc parkingowych.

Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska: - Inwestycja dotyka obszaru newralgicznego dla miasta. Nie ukrywamy, że pojawią się utrudnienia, ale będziemy prowadzić tę budowę racjonalnie, by było jak najmniej zakłóceń.

Nowy układ drogowy

Co dalej? Jak informuje Piotr Czech, kierownik projektu w ramach DRMG, jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy (1-2 kwietnia), czyli w ciągu dwóch najbliższych tygodni, nastąpi:

  • wyłączenie chodnika wzdłuż Traktu św. Wojciecha od strony południowej, a ścieżka dla pieszych będzie po drugiej stronie ulicy;
  • całkowite wyłączenie z ruchu ul. Augustyńskiego (przy parkingu).

Tymi schodami nie można już przejść - teren budowy

Co nas czeka w kwietniu?

  • zawężenie pasa traktu na Trakcie św. Wojciecha bez zmniejszenia ilości kierunków ruchu; dalej będą więc dwa pasy ruchu (2+2), ale jezdnia będzie tam zwężona;
  • przystanek autobusowy Zaroślak w kierunku Gdańska zostanie przeniesiony na skrzyżowanie z ulicą Toruńską;
  • nastąpi częściowe wyłączenie chodników wzdłuż Traktu św. Wojciecha po obu stronach ulicy.

Maj:

W maju kolejne poważne zmiany:

  • wyłączenie jednego pasa ruchu, czyli już nie 2+2, ale 2+1. Będzie zmienna organizacja ruchu: od godz. 13.00 do 18.00 działać będą dwa pasy ruchu wylotowe w kierunku Pruszcza Gdańskiego i jeden w kierunku Gdańska, a od godz. 18.00 do 13.00 - odwrotnie, czyli działać będą dwa pasy ruchu do Gdańska i jeden do Pruszcza Gdańskiego;
  • dalsze prace przy budowie parkingu wielopoziomowego;
  • budowa nowego mostu nad kanałem Raduni; przesunięcie aktualnego mostu kilkaset metrów w kierunku Oruni;

Stary wiadukt wkrótce zostanie rozebrany

Tysiąc ciężarówek z ziemią

Jakub Długoszek, dyrektor regionu Budimex SA: - Od pojutrza (środa) planujemy wycinki drzew. Później prace rozbiórkowe. Dalej zrobimy wykop głęboki na sześć metrów pod parking. Do wywiezienia jest ponad 20 tysięcy metrów sześciennych ziemi. To jest ponad tysiąc sporych samochodów. Od kwietnia zobaczycie, że to jest spory plac budowy.

Co z parkingiem przy Urzędzie Wojewódzkim?

DRMG nie przewidziała w czasie budowy do lipca 2019 alternatywnych miejsc parkowania, ponieważ wokół nie ma terenów, gdzie można by stworzyć tak duży parking. Być może dotychczasowy parking będzie częściowo udostępniany parkującym w różnych fazach budowy. Może uda się też wygospodarować w okolicy miejsca parkingowe na mniejszym placu. Auta można też zostawiać przy ul. Toruńskiej. Miasto zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej. 

Nz. Włodzimierz Bartosiewicz (DRMG), Jakub Długoszek (Budimex) i Michał Radziszewski (Budimex)

Archeologia

Jako, że teren budowy jest miejscem historycznym, w czasie budowy będą też prowadzone badania archeologiczne. Być może wykonawca natrafi na historyczne przedmioty.

Lada dzień ruszy tutaj budowa - widok z okien Urzędu Marszałkowskiego

Więcej informacji 

Informacja o budowie ma się pojawić na ulotkach, które będą rozdawana przy terenie budowy. Do tego miasto planuje wkrótce spotkanie z mieszkańcami Biskupiej Górki.

Informacje na bieżąco można uzyskać w Gdańskim Centrum Kontaktu: tel.: +48 52 44 500; e-mail: gck@gdansk.gda.pl. 

Miasto Gdańsk na realizację przebudowy wiaduktu otrzymało dofinansowanie w wysokości ok. 113,9 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko  (UE). 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim