• Start
  • Wiadomości
  • Jesteśmy na półmetku! Pomóż i Ty! Przyłącz się do akcji „Każdy może pomóc”

Jesteśmy na półmetku! Pomóż i Ty i przyłącz się do akcji „Każdy może pomóc”

Dzięki świątecznej akcji „Każdy może pomóc”, która trwa od 2012 roku, obdarowano prezentami już ponad 1000 gdańskich dzieci. Tegoroczna, rekordowa edycja sprawi, że liczba uszczęśliwionych maluchów może wzrosnąć dwukrotnie. By tak się stało, potrzebni są ludzie o dobrych i wrażliwych sercach, bo przecież nie o liczby chodzi w tym przedsięwzięciu, lecz o radość najmłodszych, którzy zasługują na piękne święta. Przypominamy - listy, dzięki którym łatwiej będzie przygotować prezenty, wciąż czekają.
06.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Finał 4 edycji akcji

 

Historie rodzin, które znajdują się pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku są bardzo różne. Powody, dla których potrzebują pomocy to nagła choroba, utrata pracy, zdarzenie losowe, które burzy ich poukładany dotychczas świat. Czasem ludzie nie mają też dość siły, by walczyć… na przykład z chorobą alkoholową. W tych trudnych sytuacjach, cierpią też niestety dzieci. Stają się częścią świata, który nie jest idealny. I właśnie dlatego, by choć trochę pokolorować im szarą rzeczywistość, warto przyłączyć się do akcji „Każdy może pomóc”.

Jak odmienić święta potrzebującego dziecka?

Kolejność działań co roku jest taka sama. Pracownik socjalny na spotkaniu z dzieckiem pyta je o zainteresowania, marzenia, wiek, ulubione zabawy czy kolory. Jednym słowem, przeprowadza dokładny wywiad. Na tej podstawie powstaje spersonalizowany list, który choć wyszedł spod ręki pracownika MOPR, pisany jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej, czyli wygląda jak list napisany przez dziecko.

Dzięki zebranym informacjom darczyńca sam decyduje o rzeczach, które zamierza zakupić dla dziecka. Akcja jest anonimowa: dziecko nie poznaje nazwiska darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska dziecka. Listy i upominki opatrzone są wyłącznie kodem. Dzięki takiej formule obowiązuje pełna dowolność w wyborze prezentu. Listy to jedynie inspiracja do działania, a nie sugestia zakupu konkretnego przedmiotu. Co istotne, dzieci nie wiedzą o przygotowywanych dla nich paczkach. Nie znają celu przeprowadzanej z nimi ankiety.

- W kwestii rozdanych listów, jesteśmy prawie na półmetku - mówi Sylwia Ressel, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Chciałabym zwrócić się z apelem do tych, którzy być może jeszcze się zastanawiają, czy warto, czy są w stanie przyłączyć się do naszej akcji... Tu nie chodzi o duże i drogie prezenty. Chodzi o gest, o drobiazgi. Jedna z ankietowanych przez mnie dziewczynek, na pytanie co chciałaby otrzymać na święta, odpowiedziała że potrzeba jej solidnej i ciepłej czapki na zimę. To świąteczne marzenie mówi, jak bardzo przyziemne potrzeby ma wielu z naszych podopiecznych.

Biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku przygotowano 800 listów, półmetek oznacza, że rozdano ich prawie 400. Zdawać by się mogło, że tempo nie jest złe, ale warto zaznaczyć, że dzieje się tak również dlatego, że coraz chętniej duże firmy i instytucje, jak na przykład Urząd Miejski, GPEC, Straż Miejska czy Policja, przyłączają się projektu.

- Chciałabym zachęcić szkoły do wzięcia udziału w naszej akcji - mówi Sylwia Ressel, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - To projekt, który uczy wrażliwości. Uważam, że warto krzewić taką postawę od najmłodszych lat.

Każdy list jest ważny, bo za każdym listem kryje się potrzebujące dziecko. Dlatego nie zwlekajmy i przyłączmy się do akcji „Każdy może pomóc”.

 

Wrażliwość może być zaraźliwa

Początek akcji „Każdy może pomóc” sięga 2012 roku. Podczas pilotażu, który miał miejsce w okresie Świąt Wielkanocnych prezentami obdarowano 20 dzieci. Akcję powtórzono tego samego roku na Boże Narodzenie - podarunki powędrowały już do 86 dzieci. Dzięki zaangażowaniu coraz większej liczby osób inicjatywa z roku na rok rozrastała się. Rok 2015 to 401 szczęśliwych dziaciaków, rok 2016 - aż 600! Mamy rok 2017, w którym przygotowano znów o 200 listów więcej - bo 800. Te liczby świadczą o dwóch kwestiach. Po pierwsze pokazują, jak wielkie i dobre serca mają gdańszczanie. Po drugie, i to jest smutniejsza informacja, te co roku rosnące liczby udowadniają, jak wiele jest potrzebujących dzieci.

Jak przyłączyć się do akcji?

Listy można otrzymać na kilka sposobów:

  • osobiście - w kancelarii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Dyrekcyjnej 5, pok. 111
  • drogą mailową; wystarczy wysłać zapytanie na adres: kmp@mopr.gda.pl
  • można też zadzwonić na nr tel. 797 909 120 i ustalić z pracownikami MOPR wszystkie szczegóły

WAŻNE TERMINY

  • list należy pobrać do 10 grudnia, żeby mieć czas na przygotowanie i dostarczenie paczki organizatorom
  • przygotowane upominki należy dostarczyć między 11 a 15 grudnia do siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich, ul. Żaglowa 11
  • zabawa dla dzieci połączona z rozdaniem upominków odbędzie się 20 grudnia w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich, ul. Żaglowa 11

Kim jest Magda Theus, pomysłodawczyni akcji?

Magda Theus to osoba, które własne nieszczęście potrafiła przekuć w dobro i pomysł, który spotkał się z wielkim uznaniem nie tylko gdańszczan. Jej projekt został doceniony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku: Magdalena Theus zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pracownik Socjalny Roku 2013”. Otrzymała wyróżnienie MPiPS za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Historię Magdy można poznać tutaj.

Zbiórka strojów karnawałowych

Jeśli jesteś w posiadaniu zbędnego, dziecięcego stroju karnawałowego, np. Myszki Miki, Kaczora Donalda, księżniczki, itp., skontaktuj się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Przebrania zostaną przekazane dzieciom podczas grudniowej imprezy w MTG. Zbiórka strojów potrwa do końca listopada. Organizuje ją Referat Animacji Lokalnej i Wolontariatu MOPR, przy ul. Dyrekcyjnej 5, tel. 58 691 94 25 (czynny pon-pt w godz. 8.00 - 15.00).

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo