• Start
  • Wiadomości
  • Oto nowa Rada MIIWŚ: byli Davies i Snyder - są Cenckiewicz, Semka i Żaryn

Oto nowa Rada MIIWŚ: byli Davies i Snyder - są Cenckiewicz, Semka i Żaryn

Minister kultury prof. Piotr Gliński wyznaczył nową Radę Muzeum II Wojny Światowej. Są w niej m.in. Sławomir Cenckiewicz, Piotr Semka, Jan Żaryn. Nowa rada składa się z 14 osób - zdecydowana większość z nich związana jest z PiS.
08.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sławomir Cenckiewicz to nowy członek Rady MIIWŚ z powołania ministra kultury

Za rządów prof. Pawła Machcewicza przy MIIWŚ działało Kolegium Programowe, w którym zasiadali m.in. Norman Davies, Timothy Snyder, Jerzy W. Borejsza, Włodzimierz Borodziej, Krzysztof Pomian, Tomasz Szarota i Anna Wolff-Powęska. To wszystko wybitne nazwiska w świecie nauki, na skalę międzynarodową.

Ale takie ciało doradcze nie jest nowym władzom MIIWŚ potrzebne. Minister kultury Piotr Gliński powołał bowiem nową Radę Muzeum II Wojny Światowej. Ma ona sprawować nadzór nad "wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa” oraz opiniuje sprawozdania dyrektora i plan działalności. Jako że instytucja podlega ministrowi kultury, to on powołuje radę.

Informację tę potwierdził nam Aleksander Masłowski, rzecznik MIIWŚ, mówiąc, że Rada rzeczywiście powstała 7 lutego (środa), ale ani MKiDN, ani MIIWŚ jeszcze nie podały jej oficjalnego składu na swoich stronach internetowych. Ma się to stać w piątek, 9 lutego. 

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", w nowej Radzie zasiądzie 14 osób. Są to m.in. prawicowy historyk prof. Andrzej Nowak, senator PiS prof. Jan Żaryn i dr hab. Sławomir Cenckiewicz, autor wielu publikacji oskarżających Lecha Wałęsę o bycie długoletnim agentem SB, a od 2016 r. także dyrektor Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie.

Z kolei Piotr Semka to prawicowy publicysta tygodnika “Do Rzeczy”. Był on wcześniej autorem negatwynej recenzji scenariusza wystawy MIIWŚ, którą pisał na zamówienie ministra kultury. 

Poza tym w radzie jest ks. dr Jarosław Wąsowicz duszpasterz kibiców, do których wygłasza kazania na Jasnej Górze, salezjanin i felietonista „Gazety Polskiej Codziennie”.

W nowej radzie są także: 

  • Prof. Bogdan Musiał - polski historyk, który w latach latach 2010–2015 był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie im. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest ekspertem tygodnika “wSieci”, Telewizji Republika czy TVP Info. “wSieci” pisał, że w polskiej nauce “konieczna jest wymiana kadr i jej odmłodzenie. Dopiero oni będą w stanie stawić czoła nachalnej niemieckiej propagandzie historycznej, która dzisiaj święci triumf w Polsce, na polskich uniwersytetach, w polskich szkołach oraz w niektórych mediach, np. w ,,Gazecie Wyborczej”.
  • Prof. Marek Chodakiewicz - mieszkający w USA autor książki “Po zagładzie”, o losie Żydów w Polsce po wojnie (wyd. IPN). Były dyrektor MIIWŚ prof. Paweł Machcewicz recenzował tę książkę w 2008 roku na łamach “Gazety Wyborczej”. Machcewicz pisał, że to "książka jednostronna, pełna błędów i manipulacji". Jedna z głównych tez „Po Zagładzie” głosi, że po wojnie Polacy byli dużo częściej ofiarami Żydów niż Żydzi Polaków. Z wyliczeń Chodakiewicza wynika, że „osoby pochodzenia żydowskiego w ramach samoobrony lub z zemsty, działając niezależnie lub we współpracy ze stalinistami, doniosły, napadły i obrabowały przynajmniej 7000 Polaków, niektórych z nich zabijając”. Z drugiej strony liczba żydowskich ofiar w latach 1944-47 miała wynieść, zdaniem Chodakiewicza, od 400 do 700.
  • Prof. Tadeusz Wolsza - był członkiem Rady IPN, dziś należy do Kolegium IPN.
  • Prof. Mirosław Golon - jest szefem gdańskiego oddziału IPN.
  • Dr hab. Zbigniew Wawer - w latach 2012-16 był dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
  • Dr Jacek Friedrich - jest historykiem sztuki, wykładowcą w Instytucie Historii Sztuki UG, autorem licznych publikacji poświęconych historii sztuki i kultury w dawnym i współczesnym Gdańsku, w tym także książek dla dzieci: „Gdańsk dla młodych podróżników”, Gdańsk 2005 oraz „Srebrna łyżeczka”, Gdańsk 2007. Zajmuje się także historią ilustratorstwa.
  • Prof. Jerzy Grzywacz to weteran powstania warszawskiego, fizyk, szef Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK 
  • Piotr Majewski, szef Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ). 

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet