• Start
  • Wiadomości
  • ECS: Andrzej Wajda według Burnetki i Beresia. OBEJRZYJ całe spotkanie

ECS: Andrzej Wajda według Burnetki i Beresia. OBEJRZYJ całe spotkanie

Andrzej Wajda, wybitny reżyser, honorowy obywatel Gdańska, po raz kolejny jest bohaterem przeglądu „Według Wajdy”. W sobotę, 10 marca, o Mistrzu w Europejskim Centrum Solidarności opowiadali m.in. Krzysztof Burnetko i Witold Bereś, autorzy książki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki”. W niedzielę i poniedziałek kolejne spotkania i projekcje.
11.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pierwszego dnia przeglądu o Andrzeju Wajdzie opowiadali m.in. Krzysztof Burnetko i Witold Bereś...

W marcu 2016 roku Andrzej Wajda otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Gdańska. Miał plany i pomysły na następne filmy, ostatnim, który zrealizował były „Powidoki”. Kilka miesięcy później - 9 października - w wieku 90 lat zmarł.

Przegląd „Według Wajdy”, który po raz pierwszy odbył się właśnie w 2016 roku miał być jednostkowym spotkaniem, stał się cyklicznym wydarzeniem. Przed rokiem o Mistrzu opowiadali m.in. reżyserka Agnieszka Holland i aktor Robert Więckiewicz, kompozytor Andrzej Korzyński oraz laureaci Oscarów Allan Starski i Ewa Braun.

Tegoroczny przegląd „Według Wajdy” ponownie odbywa się w Europejskim Centrum Solidarności i jest nie mniej ciekawy. Pierwszego dnia - w sobotę, 10 marca - odbyły się projekcje spektaklu „Bigda idzie!” i filmu „Tatarak” oraz dokumentu o Andrzeju Wajdzie, autorstwa Katarzyny Maciejko-Kowalczyk - „Jaki jest z bliska”.

Na koniec wieczoru odbył się koncert ulubionych piosenek Andrzeja Wajdy i jego żony Krystyny Zachwatowicz z repertuaru Piwnicy pod Baranami w wykonaniu Magdy Brudzińskiej z zespołem a o życiu i twórczości Wajdów opowiadali Krzysztof Burnetko i Witold Bereś, autorzy książki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki”.

- Otrzymaliśmy list od Andrzeja Wajdy, zaczynający się mniej więcej słowami z „Ziemi obiecanej”: panowie jest interes do zrobienia - mówił Burnetko. - Zaznaczył, że chce by opisać to, co mu w życiu nie wyszło. I rzeczywiście to była długa lista rzeczy i inicjatyw, które mu nie wyszły, z różnych zresztą względów.

- Prowadzili (Wajdowie - red) dwa domy, w Warszawie i Krakowie. Były pełne zwierzaków, nie żadnych rasowych., były dachowce, kawka z przetrąconym skrzydełkem, kot ze ślepym okiem, psy wyciągnięte z worka, uratowane przez kogoś - Bereś przedstawiał Wajdów jakimi byli na co dzień. 

Takich opowieści było więcej.


ZAPIS SPOTKANIA Z KRZYSZTOFEM BURNETKO I WITOLDEM BERESIEM


W niedzielę i poniedziałek, 11-12 marca, kolejne spotkania i projekcje. Niestety nie odbyło się zapowiadane wcześniej na niedzielę o godz. 16.30 spotkanie z Michałem Kwiecińskim, scenarzystą, reżyserem i producentem filmów i spektakli Wajdy, który uległ wypadkowi na nartach.  

Zobacz cały program przeglądu "Według Wajdy", odbywającego się w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 10-12 marca 2018 roku.

Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich i światowych reżyserów, twórca takich filmów, jak "Kanał" (1956), "Popiół i diament" (1958), "Popioły" (1965), "Wszystko na sprzedaż" (1968) "Brzezina" (1970), "Krajobraz po bitwie" (1970), "Wesele (1972), "Ziemia obiecana" (1974), "Człowiek z marmuru" (1976), "Panny z Wilka (1979", "Dyrygent" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981), "Danton" (1982), "Korczak" (1990), "Pan Tadeusz" (1999), "Zemsta" (2002), "Katyń" (2007), „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013). Laureat niezliczonych nagród, w tym Oscara za całokształt twórczości.


Obejrzyj spotkania z 2017 roku:

Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz wspominali Andrzeja Wajdę

Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz wspominali Andrzeja Wajdę

Wybitni scenografowie i kompozytor wspominali Andrzeja Wajdę


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus