Jeśli Neptun jest mokry, to wiosna przyszła na dobre

Pierwszą oznaką nadciągającego sezonu turystycznego jest w Gdańsku co roku uruchomienie fontanny Neptuna. W poniedziałek, 25 kwietnia, po półrocznej przerwie, z trójzębu króla mórz trysnęła woda.
25.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

To już gdańska tradycja! Co roku na przełomie kwietnia i maja rozpoczynają „pracę” gdańskie fontanny. Pierwsza woda tryska zawsze z Neptuna. - Ta fontanna jest symbolem Gdańska, więc to od niej rozpoczynamy uruchamianie miejskich fontann - mówi Andrzej Chudziak, prezes spółki Gdańskie Melioracje, który jest odpowiedzialny za wszystkie miejskie wodotryski. - Po dzisiejszym uruchomieniu Neptuna rozpoczniemy pracę nad pozostałymi.

Pierwsze krople wody wypłynęły z trójzębu boga mórz w poniedziałek przed południem. Najpierw do studzienki, znajdującej się obok fontanny na Długim Targu, wszedł pracownik firmy opiekującej się wodotryskiem i uruchomił instalację.

- Odkręciłem wszystkie zawory idące przez filtry wody - tłumaczy Paweł Burczyk z firmy Embud. - Basen, który znajduje się pod ziemią, zaczął się napełniać. Kiedy poziom wody był już odpowiedni, włączyłem pompę i wtedy przechodnie mogli zobaczyć tryskającą wodę.

Dopytujemy, co poza basenem i rurami znajduje się pod fontanną.

- Na dole są także komputery sterujące pracą fontanny, filtry oraz kilkanaście zaworów, tak by to wszystko działało bez zarzutów - wyjaśnia Burczyk.

Kiedyś komputerów i rur biegnących pod ulicą nie było, więc woda do fontanny płynęła z sąsiedniego Dworu Artusa. Zbiorniki umieszczone były na poddaszu, a napełniano je ręcznie, wnosząc wodę w wiadrach. Stąd rurami docierała do fontanny.

Uruchomienie gdańskich fontann uzależnione jest od temperatury.

- Dziś mogliśmy puścić wodę do Neptuna, bo warunki są odpowiednie - tłumaczy Andrzej Chudziak z Gdańskich Melioracji. - Przez kilka najbliższych dni woda będzie płynęła i dniem, i nocą, tak by nie zamarzła, a jak już zrobi się cieplej, fontanna będzie automatycznie wyłączana w nocy. Woda będzie cieszyła oko turystów i mieszkańców do 29 września, tak zdecydowali rajcy miejscy w 1643 roku.

Pozostałe gdańskie fontanny, między innymi ta na skwerze przy ul. Szerokiej oraz fontanna Czterech Kwartałów, zostaną uruchomione do końca kwietnia.

 

O fontannie Neptuna czytaj także w Gedanopedii

 

W Londynie zdjęcie z gwardzistą królowej, w Gdańsku zdjęcie z królem. Królem mórz oczywiście. To obowiązek każdego turysty.
Wiosną pierwsza woda płynie zawsze spod stóp Neptuna, dopiero później z innych gdańskich fontann.
Posąg boga mórz to jeden z ulubionych obiektów gdańskich żartownisiów.
Podczas mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012 Neptun był oblegany przez kibiców wszystkich drużyn: irlandzkiej...
... hiszpańskiej...
... i niemieckiej.
Czasem bóg musi zstąpić na ziemię...
Czasem śmiertelnicy obdarowują Neptuna kwiatami...
Bywa, że posąg opuszcza piedestał i troskliwie opatulony udaje się na konserwację.
Bywa też, że króla zastępuje prezydent.
Do zimy na szczęście daleko. Do 29 września możemy cieszyć się szmerem wody.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska